Pagrindinis puslapis Lietuva Apdovanotos „Respublikos“ skaitytojų išrinktos nacionalinės vertybės  

Apdovanotos „Respublikos“ skaitytojų išrinktos nacionalinės vertybės  

Vilniaus rotušėje jau septintą kartą buvo apdovanoti „Respublikos“ nacionalinių vertybių rinkimų laureatai. Šiemet prasidėjo aštuntieji metai, kai visa Lietuva ieško ir randa žmonių, reiškinių, įvykių, palikusių ar paliksiančių svarų pėdsaką mūsų valstybės istorijoje ir jos žmonių širdyse. Projekto iniciatorė Nida Binkauskė džiaugėsi, kad ši iniciatyva kasmet sulaukia vis daugiau susidomėjimo, ir sakė tikinti šviesia projekto ateitimi.

Dienraščio „Respublika“ su „Zonta International“ ir Vilniaus savivaldybe organizuojamų „Respublikos“ nacionalinių vertybių apdovanojimų renginys šiemet buvo skirtas tarmėms. Jį vedė kalbininkai Irena Smetonienė ir Vytautas Kardelis. „Nenustebkite, kad šis renginys vyks ne vien literatūrine lietuvių kalba. Norime, kad menkai pristatytas Žemaitijos regionas įgautų nors kiek daugiau žemaitiško kvapo. O gal tai paskatins 2014 metais mūs „žemaitelius“ atbusti ir giliau kasti, ieškant žemaitiškų vertybių“, – apdovanojimų ceremonijos pradžioje sakė renginio vedėjai.
Projekto iniciatorė N.Binkauskė vertybių ragino ieškoti ne tik žemaičius, bet ir kitus Lietuvos regionus, savivaldybes ar net atskiras institucijas. „Būtų smagu, jei atsirastų daugiau norinčių savo vardu įsteigti nominacijas. Todėl kviečiame savivaldybes aktyviau dalyvauti vertybių paieškose ir apdovanojimuose. Tą patį gali daryti ir, tarkime, mokslo institucijos. Juk laureatų kiekvienoje nominacijoje gali būti daugiau negu vienas. Kuo daugiau laimingų žmonių ir paviešintų gerų darbų, tuo visiems geriau gyventi Lietuvoje“, – sakė projekto iniciatorė.
Nuo pat pradžios „Respublikos“ nacionalinių vertybių rinkimuose dirbanti N.Binkauskė pasakojo, kad per šitiek metų ji ne tik susipažino su daugybe nuostabių žmonių, bet ir susikūrė tam tikrą ateities Lietuvos viziją. „Mes ieškome šviesių žmonių, svarbių reiškinių, istorinių detalių, taip matome, kas lietuviams apskritai svarbu, ko mums iš tiesų reikia. Jau dabar galima daryti tam tikras išvadas. Pažiūrėkite, Lietuva – širdies formos, galima sakyti, kad ji yra Europos širdis. Išnaudokime šią koncepciją, plėtokime kaimo, medicinos turizmą, meną“, – įžvalga dalijosi N.Binkauskė ir sakė, kad dirbdama prie projekto pasigedo tik vienos srities atstovų – mokslininkų. „Norėtųsi, kad šiemet mokslininkai būtų aktyvesni, parašytų savo istorijas apie mokslo pasiekimus, naujus išradimus. Juk šioje srityje tikrai turime kuo didžiuotis, tad kodėl nepasidžiaugus tais laimėjimais drauge“, – siūlė nacionalinių vertybių iniciatorė.
„Respublikos“ nacionalinių vertybių rinkimai vyksta nuo 2007 m. Visus metus skaitytojai į „Respubliką“ siunčia rašinius apie vertingiausius Lietuvos žmones, reiškinius, objektus ir faktus. Kiekvieną savaitę dienraštyje spausdinama po vieną kūrinį. Kompetentinga komisija išrenka penkis nugalėtojus, dar po vieną – „Respublikos“ skaitytojai ir klubo „Zonta International“ nariai. Pasibaigus metams, Vilniaus rotušėje organizuojamas apdovanojimų renginys. Jame apdovanojamos ne tik išrinktos vertybės, bet ir apie jas rašę autoriai. Šiemet nugalėtojams kaip ir kitais metais buvo įteiktos specialiai šiam projektui sukurtos statulėlės „Šakelė“. Visiems rašiusiems įteikti padėkos raštai ir „Respublikos“ prenumerata.
„Respublikos“ nacionalinių vertybių rinkimų komisiją šiemet sudarė jos pirmininkė profesorė Viktorija Daujotytė, Nacionalinių vertybių projekto iniciatorė N.Binkauskė, „Respublikos“ apžvalgininkas Gediminas Jakavonis, etnologė Gražina Kadžytė, žurnalistas Ferdinandas Kauzonas, teisininkė Teresėlė Kazlauskienė, Vilniaus savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Kristina Ulevičiūtė, režisierė Regina Stadalnikaitė, dienraščio „Respublika“ leidėjas Vitas Tomkus, projekto iniciatorė gydytoja Ramunė Trakymienė, Balio Dvariono vardo muzikos mokyklos direktorė Laimutė Užkuraitienė, fondo „Nedelsk“ iniciatorė Agnė Zuokienė.
Plačiau apie „Respublikos“ nacionalinių vertybių apdovanojimų ceremoniją skaitykite antradienio „Respublikos“ numeryje.
„Respublikos“ nacionalinių vertybių 2013“ laureatai
Žmogus amžininkas – „Dainų švenčių“ vadovas, dirigentas, kompozitorius profesorius Lionginas Abarius
Žmogus istorinė asmenybė – Vilhelmas Storosta-Vydūnas
Lietuvą garsinantis reiškinys –  jaunimo pilietiškumo ir patriotiškumo mokykla „Misija Sibiras
„Respublikos“ skaitytojų balsas – Raseinių krašto įžymybė, bibliofilas, etnografinio ansamblio įkūrėjas, moksleivių folkloro sąjūdžio vedlys, dirigentas ir mokytojas Antanas Juška

Istorinis faktas – Vasario 16-osios Nepriklausomybės Aktas

Lietuvą garsinantis objektas – Medininkų pilis

„Zonta International“ išrinkta vertybė – dailininkė Salvinija Giedrimienė