Pagrindinis puslapis Uncategorized Andrij Caplienko. Permainų knyga

Andrij Caplienko. Permainų knyga

www.voruta.lt

Karo nebuvo įmanoma išvengti. Jei būtume laiku pasikeitę, jis būtų tik šmėkštelėjęs kažkur šalia ir be pėdsako ištirpęs ore tarsi blankus vaiduoklis. Tačiau mes nenorėjome keistis. Todėl jis ir prasidėjo. Nežinau, kaip tai paaiškinti. Nesu tikras, kad man pavyks. Bet pamėginsiu.

 

Žinomo Ukrainos TV žurnalisto Andrijaus Caplijenkos kūrinyje „Permainų knyga“ tikrų istorinių įvykių fone veikia išgalvoti herojai. Kiekvienas knygos pasakojimas – tai atskira istorija, bet visus tekstus sieja nelengvas Ukrainai ir ukrainiečiams laikotarpis.

Čia pasakojama apie netikėtai šalį užgriuvusį karą, pakeitusį milijonų žmonių sąmonę, neatpažįstamai sujaukusį jų gyvenimus. Herojai žengia savotišku permainų keliu – nuo visiško sąstingio iki 2013-ųjų sukilimo prieš korumpuotą prorusišką valdžią, nuo Kijevo Maidano iki karo su „broliškos“ tautos pajėgomis ir jų remiamais vietos „sukilėliais“.

Šioje knygoje aprašomi įvykiai kartais atrodo neįtikimai, tačiau tai naujoji tikrovė, kurioje reikia išmokti gyventi.

Autorius A. Caplijenka mokėsi žurnalistikos Kijeve ir Švedijoje. Dirbo įvairiuose Ukrainos televizijos kanaluose, rengė reportažus iš „karštųjų taškų“ Afganistane, Irake, Pietų Osetijoje. Viename iš savo interviu A. Caplijenka pripažino, jog kiekvieną kartą grįždamas iš karo zonos dėkojo Dievui, kad Ukrainoje nieko panašaus nevyksta… Tačiau netrukus viskas pasikeitė.

2014 m. kovo mėnesį Kryme dirbęs A. Caplijenka kartu su savo kolegomis pateko į vadinamųjų Krymo „savigynos būrių“ – iš Rusijos atsiųstų ir vietos banditų remiamų „žaliųjų žmogeliukų“ – rankas. Žurnalistai buvo žiauriai sumušti, sudaužyta filmavimo technika, jiems ir jų šeimos nariams grasinta susidorojimu. Televizijos darbuotojai tikėjosi blogiausio, tačiau šįkart tai tebuvo brutali bauginimo akcija. Paleisti žurnalistai pasiekė Simferopolį, kur jiems buvo suteikta medicinos pagalba.

„Permainų knygos“ autorius apdovanotas valstybiniais Ukrainos apdovanojimais, gavo ne vieną premiją žurnalistikos srityje.

Andrij Caplienko. Permainų knyga. Iš rusų kalbos vertė Irena Ramoškaitė. – Vilnius: Briedis [2018]. – 240 p.