Pagrindinis puslapis Istorija Alytaus rajone sutvarkytos Pirmojo pasaulinio karo laikų kapinės

Alytaus rajone sutvarkytos Pirmojo pasaulinio karo laikų kapinės

Rūta Lankininkaitė, LRT televizijos naujienų tarnyba, LRT.lt

Minint 100 metų sukaktį nuo Pirmojo pasaulinio karo pradžios, Alytaus rajone Mergalaukyje sutvarkytos vokiečių karių kapinės, kuriose palaidota apie 400 vokiečių karių ir savanorių, žuvusių 1915-aisiais.

Atokiau nuo kaimo nutolusios kapinaitės, kuriose palaidoti apie 400 vokiečių karių ir savanorių per porą savaičių pasikeitė neatpažįstamai – pastatyti ir sutvarkyti išvirtę paminklai, medinis kryžius bei aplinka.

Žuvusiųjų per Pirmąjį pasaulinį karą vokiečių karių ir savanorių kapus tvarkė Alytaus kunigaikštienės Birutės ulonų bataliono kariai, Vokietijos Bundesvero rezervininkai, vietos seniūnija ir Mergalaukio kaimo bendruomenė.

„Man reiškia, kad prisilieti prie tos istorijos, prie tų laikų, įsivaizduoji, kai jie čia kariavo, prie istorijos. Nesvarbu kokia rasė, tautybė, reikia gerbti visus“, – kalbėjo Didžiosios kunigaikštienės Birutės bataliono vyresnysis eilinis Povilas Marcinkevičius.

„Šiandien stovint šiose kapinėse ne vienam suspaudžia širdį, ne vienam ir ašara nuriedėjo, žmonės geranoriškai atėjo, tvarkė. Buvo uždegama ir žvakutė per vėlines, buvo renkamos šiukšlės, mūsų kaimo žmonės genėjo šakas, kapinaitės buvo prižiūrimos ir tikrai mums šita vieta liks istorinė visam gyvenimui“, – sakė Alytaus rajono Mergalaukio kaimo bendruomenės pirmininkė Rūta Zmejauskienė.

„Tokia įdomybė, kad štai vidury yra kapas leitenanto Ernsto Vurchės kuris po to tapo vieno vokiečio rašytojo romano prototipu. Ir šis romanas gan plačiai žinomas Vokietijoje“, – pasakojo Vokietijos karių kapų globos tautinės sąjungos pirmininkas Kazimieras Arlauskas.

Lietuvoje išlikę 260 vokiečių karių kapaviečių – jose palaidota apie 50 tūkst. žuvusiųjų per Pirmąjį pasaulinį karą. Vokietijos karių kapų globos tautinė sąjunga, įkurta prieš beveik du dešimtmečius rūpinasi  žuvusių vokiečių karių kapais, palaikų ekshumavimu ir perlaidojimu. Tačiau ne visos kapinaitės dar sutvarkytos – nemažai apleistų yra Šiaurės ir Rytų Lietuvos miškuose.

Nuotr.-www.danielius.net

 

Naujienos iš interneto