Adolfo Ramanausko-Vanago gimtadieniui – videosiužetas „Tik laisvas žmogus gali pasiaukoti“

Adolfo Ramanausko-Vanago gimtadieniui – videosiužetas „Tik laisvas žmogus gali pasiaukoti“

Alytaus miesto meras Nerijus Cesiulis pasidalijo mintimis apie Lietuvos partizanų vadą A. Ramanauską-Vanagą. alytus.lt nuotr.

alytus.lt

Kovo 6 d. buvo minimos Lietuvos partizanų vado, brigados generolo, Alytaus miesto garbės piliečio Adolfo Ramanausko-Vanago 103-osios gimimo metinės. Kasmet A. Ramanausko-Vanago gimimo dieną jo vardu pavadintoje gimnazijoje vykdavo minėjimas. Šiemet  dėl karantino toks renginys  čia nevyko, tačiau Lietuvos partizanų vado gimtadienis nebuvo pamirštas. 

Kovo 6 d. Alytaus Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazija visus pakvietė pasižiūrėti videosiužetą „Tik laisvas žmogus gali pasiaukoti“.  Filmavimo metu Alytaus miesto savivaldybės meras Nerijus Cesiulis pasidalijo mintimis apie Lietuvos partizanų vadą A. Ramanauską-Vanagą.

„Prieš 103 metus gimė žmogus, kuriuo mes didžiuojamės. Didžiuojamės juo dėl to, kad jis iš paprasto partizano, praėjęs visus etapus, tapo vadu, būrė ir telkė daugybę žmonių. Kovojo  ne vieną dieną ir naktį ir net ne vienerius metus. Jis buvo idealistas, už laisvę ir nepriklausomybę atidavęs brangiausią – savo gyvybę“, – sakė Alytaus miesto savivaldybės meras N. Cesiulis.

Apie Lietuvos partizanų vadą A. Ramanauską-Vanagą videosiužete pasakoja jo dukra Auksutė Ramanauskaitė-Skokauskienė, mintimis dalijasi Lazdijų rajono savivaldybės merė Ausma Miškinienė, Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijos direktorius Virginijus Skroblas, išvysime anksčiau vykusių  A. Ramanausko-Vanago atminimui pagerbti skirtų renginių akimirkas.

Lietuvos partizanų vado atminimą pagerbė ir Vilniaus Antakalnio progimnazijos mokiniai ir mokytojai, jie padėjo gėlių ant jo kapo Vilniuje.

Apie A. Ramanauską -Vanagą

1918 metais gimęs A. Ramanauskas-Vanagas partizanu tapo 1945 metais. Po poros metų jis ėmė vadovauti Dainavos apygardai, o 1948 metais paskirtas Pietų Lietuvos partizanų srities vadu. Dar po metų jis tapo Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio (toliau  – LLKS) tarybos prezidiumo pirmininko Jono Žemaičio-Vytauto pavaduotoju, o 1950 m. pradžioje – LLKS Gynybos pajėgų vadu. 1952–1953 m. A. Ramanauskas-Vanagas pasitraukė iš aktyvios ginkluotos kovos ir su šeima slapstėsi iki 1956 m., kai buvo sulaikytas.

Po žiaurių kankinimų jis buvo nužudytas 1957 metais.

A. Ramanausko-Vanago palaikai 2018 m. rasti Našlaičių kapinėse Antakalnyje ir tų pačių metų spalio 6 d. palaidoti Antakalnio kapinėse, Valstybės vadovų panteone.

Lietuvos Respublikos Seimas 2018 m. lapkričio 18 d. pripažino, kad LLKS Tarybos Prezidiumo pirmininko pirmasis pavaduotojas A. Ramanauskas-Vanagas nuo 1954 m. lapkričio 26 d. (LLKS Tarybos Prezidiumo pirmininko Jono Žemaičio-Vytauto žūties okupanto nelaisvėje) iki 1957 lapkričio 29 d. (jo paties nužudymo KGB kalėjime Vilniuje) buvo aukščiausias tuo metu likęs gyvas Lietuvos valstybės pareigūnas ir kovojančios su okupacija Lietuvos valstybės vadovas.

Videosiužetą „Tik laisvas žmogus gali pasiaukoti“ galite pasižiūrėti čia

Alytaus miesto savivaldybės Komunikacijos skyriaus informacija