Pagrindinis puslapis Uncategorized A. Sutkui – garbingas Prancūzijos valstybinis apdovanojimas

A. Sutkui – garbingas Prancūzijos valstybinis apdovanojimas

Margarita Alper, LRT Televizijos naujienų tarnyba, LRT.lt, © Irmanto SIDAREVIČIAUS nuotr.

Vienam žymiausių Lietuvos fotomenininkų Antanui Sutkui įteiktas garbingas Prancūzijos valstybinis apdovanojimas – meno ir literatūros ordinas už prancūzų kultūros sklaidą.

Parodos „Sutkus | Sartre: 50 metų“ atidarymo proga, Prancūzijos Ambasadorius, Philippe Jeantaudas, fotomenininką Antaną Sutkų apdovanojo Meno ir literatūros ordinu.

Šis Prancūzijos valstybinis apdovanojimas skiriamas asmenims, nusipelniusiems meno bei literatūros srityse ir prisidėjusiems prie meno ir literatūros sklaidos Prancūzijoje bei pasaulyje. Atsiimdamas apdovanojimą A. Sutkus teigė, kad didelė garbė pelnyti būtent Prancūzijos, fotografijos tėvynės, apdovanojimą.

Fotomenininkas įvertintas už šias nuotraukas, kuriose Simona de Bovuar ir Jean Polis Sartras įamžinti Nidos kopose. Jas Sutkus darė prieš 50 metų, būdamas 26 metų. Šios nuotraukos tapo svarbiomis abiejų – tiek A. Sutkaus, tiek J. P. Sartro gyvenime. Pasak Prancūzijos diplomatų, visiems prancūzams yra įsiminusios kelios J. P. Sartro nuotraukos, viena jų – daryta A. Sutkaus.

Jis pasakoja šių nuotraukų priešistorę –  vieną dieną sulaukė Eduardo Mieželaičio skambučio.

„Jis man kartą paskambina, sako atvažiuoja J. P. Sartras – nenori palydėt per Lietuvą? Sakau, gerai, susidėjau 20 filmų, aparatėlį ant kaklo, tik dabar L. Šepečio memuaruose išskaičiau, kad vos mane patvirtino: bohemiškas, nenuspėjamas, „bliuznija“ prieš valdžią, L. Šepetys sako: aš taip Sutkui pavydėjau“, – pasakojo A. Sutkus.

Tuomet, pasakoja Sutkus, padarė apie porą šimtų negatyvų, šimtą iš jų iki šiol eksponuoja parodose. Jis sako, kad su J. P. Sartru ir S. Bovuar daugiau kalbėdavosi, nei fotografuodavo.

Su šiomis nuotraukomis susijusi ir neįtikėtina istorija – nuotraukų Sutkus nepasirašydavo, J.P. Sartras žinojo jų autorystę, tačiau po Sartro mirties, jo archyve rastos neva nežinomo autoriaus nuotraukos. Jos buvo prisikirtos Anri Kartjė Bresonui, garsiam Prancūzijos fotografui. Sutkus sako, vien tai, kad jo jaunystės nuotraukos buvo palaikytos Kartjė Bresono yra didžiulis pripažinimas.

„Tą pagrindinę J. P. Sartro nuotrauką radau atspausdintą, tada pradėjau aiškinimąsi, juk dar ir paminklas pastatytas pagal šitą nuotrauką, Nacionalinėje biblioekoje. Man sako direktorius – nenori paduot į teismą? Sakau, ne, man užteks to, kad aš darau įtaką Prancūzijos vaizduojamajam menui“, – prisiminimais dalijosi foto menininkas.

Sutkaus fotografijų paroda Prancūzų institute veiks visą vasarą.