Pagrindinis puslapis Lietuva Nuomonės, diskusijos, komentarai A. Juozaitis. Lenkija mus šantažuoja Rusijos pavojaus akivaizdoje: netenkame kalbos, žemės, lito

A. Juozaitis. Lenkija mus šantažuoja Rusijos pavojaus akivaizdoje: netenkame kalbos, žemės, lito

Arvydas Juozaitis, www.respublika.lt

Regis, laukia mūsų nauja 1791 metų konstitucija. Vadinamoji „Abiejų tautų respublikos“ Gegužės 3-iosios konstitucija. Kurioje Lietuvos net vardo neliko. Ją Lenkija ir šiandien kaip valstybinę dieną švenčia. Esą tai buvo demokratiškiausia Europos konstitucija.

Tai bent buvo laidotuvės verta minėti! Laidotuvių konstitucija. Mums tas „dokumentas“ tai su viskam galas buvo, nes Lietuvos vardo toje konstitucijoje nebeliko.

O kas ji buvo Lenkijai? Paskutinis pasispardymas – šlėktiškas – Rusijos pavojaus akivaizdoje. Net pasipuikavimas: esą mes viską galime! Net ant savo valstybės kapo sušokti. Lietuvą pamindami. Ir sušoko savo „Polonezą“. O paskui tik „Krakoviakas“ liko.

Net galva neišneša, kaip 1791 konstitucijos minėjimą mūsiškė URM nutarė (prieš kokius 10 metų) paskleisti po visas Rytų Europos ambasadas kaip privalomą Lietuvai minėti dieną. Ir mūsiškis Istorijos institutas to šaukėsi, ir Seimo liberalai. Ir intelektualai. Ypač pageidauta to minėjimo Lenkijoje, Ukrainoje, Karaliaučiuje. Lenkai tik šypsojo ir katučių plojo. Ir kvietė pas save – į svečius, po jų dvispalve vėliava susiburti ir minėti. „Bendrai džiaugtis“, taip sakant. Keista, kad ta bjauroka iniciatyva netapo Lietuvos tradicija. Kaip čia Lietuva tada ant kelių neparkrito?

Gal todėl, kad labai į Europą veržėsi ir ten ištirpti skubėjo?

Bet dabar – grįšime! Koks mums skirtumas, kur ištirpti?

Kai nebebus valstybinės lietuvių kalbos, žemės ir lito – integracija taps pilna ir visuotinė. Lenkija zloto atsisakyti neskuba? Ir neskubės.

Nes kai sušlubuos euras, liks dar zlotas – bus mums prie ko glaustis, ir mus tada „lauš“ glaustis. O žemės referendumą kai Lietuvos Seimas (konservatoriai su socialdemokratais) ir Europos Parlamentas (vėl tie patys) subjauros – kas nutiks? Jau dabar viskas aukštyn kojomis apversta: paskutiniuosius lietuvius „Kremliaus tarnais“ mūsų konservatoriai ir bažnytininkai-katalikai paskelbė. Kaip ir 1791 metais.

Vadinasi, Lietuvą jau palaidojo.

Ir kas bus? Kaip manote, broliukai europarlamentarai? Kaip galvojate, Lietuvos katalikų bažnyčios hierarchai? Juk jūs dabar bombą po Lietuva pakišote. Kas skubės supirkti Lietuvos žemes? Ak, ką kalbėti!

1888 metais „Lietuvos“ draugijos nuostatuose, kuriuos Vincas Kudirka su draugais surašė, lietuviams buvo sušukta: broliai, būtina supirkti žemes, ypač pakraščiuose! Jau tada, likus iki valstybės darbų 30 metų, vargani mūsų inteligentėliai susirinkę (Varšuvoje, beje) matė, kas yra valstybės šaknis. Kur jau nematys, kai žemė mus maitino. Ir žinojo lietuvaičiai, vis dar lenkiškai kalbantys, kas yra Lietuvos stogas. Kur nežinosi, kai lietuvių kalbai lietuviškus ženklus skubėjo sudėti. Kurių dabar Lenkija labiausiai nekenčia.

Taigi, broliukai, atsisveikinate su Lietuva? Valstybės alfą ir omegą 2014 metais laidojate? Valstybės nuo A (Ą) iki Ž nebeturite. Baigiasi mūsų Ą ir Ž.

Amen. Garbė dievams.

Parengta pagal dienraštį „Respublika“

Nuotr. – www.propatria.lt