Pagrindinis puslapis Europa 8 Seimo narių delegacija su tarptautine delegacija lankėsi Kyjive, Irpinėje, Bučoje

8 Seimo narių delegacija su tarptautine delegacija lankėsi Kyjive, Irpinėje, Bučoje

8 Seimo narių delegacija su tarptautine delegacija lankėsi Kyjive, Irpinėje, Bučoje

www.voruta.lt

Aštuonių Seimo narių delegacija lankėsi Kyjive, kur susitiko su Ukrainos Aukščiausiosios Rados pirmininku Ruslanu Stefančuku, aptarė paramą Rusijos invaziją patiriančiai valstybei. Parlamentarai taip pat lankėsi Bučoje, kur aplankė masines kapavietes, o intensyviausiai mūšiais pasižymėjusioje Irpinėje susitiko su meru Oleksandru Markušinu. 

Seimo valdybos sprendimu balandžio 7–9 dienomis darbo vizito į Ukrainą komandiruoti Seimo vicepirmininkai Andrius Mazuronis ir Vytautas Mitalas, Seimo Ateities komiteto pirmininkas Raimundas Lopata, Seimo nariai Matas Maldeikis, Žygimantas Pavilionis, Lukas Savickas, Giedrius Surplys ir Andrius Vyšniauskas.

Seimo nariai vyko su tarpparlamentinio Ukrainos paramos tinklo „United for Ukraine“ delegacija, kurią sudarė 35 narių iš 11 nacionalinių parlamentų ir Europos parlamento. Delegacijai vadovavo Europos parlamento narys Andrius Kubilius.

Pasak Seimo nario Andriaus Vyšniausko, ši delegacija yra didžiausia tarptautinė delegacija Ukrainoje nuo karo pradžios ir pirmoji ne tik susitikusi su politikais, bet ir aplankiusi masines kapavietes Bučoje ir apžiūrėjusi intensyviausiais mūšiais pasižymėjusį Irpinės miestą.

„Tokie vizitai yra be galo svarbūs, nes turime užtikrinti nuolatinį Lietuvos ir kitų šalių politikų buvimą Ukrainoje. Ukraina privalo būti politikų dėmesio centre, nes jau girdisi balsų, kurie nori artėti prie įprastinio santykio su Rusija, todėl blokuoja sankcijas ir kitus Ukrainai svarbius veiksmus. Turime padėti broliams ir sesėms ukrainiečiams, parodyti Rusijos galvažudžių žiaurumus bei jų kovos svarbą. Tą ir darome“, – teigia A.Vyšniauskas.

Delegacija lankėsi Ukrainos Radoje, kurioje susitiko su jos pirmininku Ruslanu Stefančuku ir parlamento nariais.

Susitikimo metu buvo aptarta Ukrainos narystės ES perspektyva ir derintos pozicijos, kaip galima įtikinti skeptiškus ES politikus neblokuoti Ukrainos narystės perspektyvos. Šio tikslu buvo pasirašytas memorandumas dėl Ukrainos narystės ES, humanitarinės ir karinės paramos suteikimo spartinimo, Maršalo plano Ukrainai, visapusių sankcijų įgyvendinimo, tarptautinio tribunolo Rusijos nusikaltimams tirti įkūrimo. Tarptautiniam „United for Ukraine“ tinklui priklausantys politikai įsipareigojo visomis išgalėmis padėti Ukrainai siekiant šių tikslų.

„Susitikimo metu pasiūlėme pilietinio humanitarinio koridoriaus į Mariupolį iniciatyvą. Tai galėtų būti ne karių, o pilietinės visuomenės ir tarptautinės politikų delegacijos vykdoma humanitarinė misija. Jos metu Mariupolio blokadą taikiomis priemonėmis pralaužtų nevyriausybinės organizacijos ir politikams“, – teigia Seimo Ateities komiteto pirmininkas Raimundas Lopata ir Europos reikalų komiteto vicepirmininkas Žygimantas Pavilionis, kurie pristatė iniciatyvą.

Irpinėje delegacija apžiūrėjo intensyviausių mūšių vietas ir sugadintą infrastruktūrą. Susitiko su Irpinės meru Oleksandru Markušinu.

„Irpinė yra herojų miestas, kuriame ukrainiečių teritorinės gynybos pajėgos ir savanoriai sustabdė galingas ir žiaurias Rusijos pajėgas. Taip pat pavyko evakuoti net 95 procentus miesto gyventojų. Visgi Irpinė liudija, kaip veikė rusų kariai. Susidaro vaizdas, kad specialiai buvo bandoma atakuoti civilinius pastatus, ligonines, vaikų darželius ir gyvenamuosius namus, siekiant tiesiog naikinti visus vietos gyventojus. Tai yra karo nusikaltimai, kurie turės būti anksčiau ar vėliau įvertinti“, – po susitikimo komentavo Seimo vicepirmininkas Andrius Mazuronis.

Bučoje buvo aplankytos mūšių vietos ir masinės kapavietės, taip liudijant Rusijos karių atliktus nusikaltimus žmoniškumui.

„Nužudyti šimtai niekuo dėtų žmonių. Daugelis nukankinti ir išprievartauti. Bučoje veikė ne kariai, o galvažudžiai, kurie mėgavosi žudant vaikus, moteris, senukus. Tai, kas vyko šiame mieste yra tiesiog neįtikėtinai baisu. Tačiau jau beveik neabejotina, kad Buča buvo tik pradžia. Jau yra informacijos, kad  Mariupolyje, Trostianetske, Borodiankoje, Denisove, Čermihove ir kituose miestuose gali būti padaryta dar daugiau ir dar žiauresnių nusikaltimų. Būtent ten veikia žiauriausi Rusijos galvažudžių būriai, pavyzdžiui, Kadyrovo čečėnai Lietuva, Europa ir Pasaulis turi skirti žymiai didesnį dėmesį Putino vykdomiems nusikaltimams, nes turime moralinę atsakomybę prieš ukrainiečius. Jie miršta kovodami po Europos Sąjungos vėliava. Jie žudomi už mūsų laisvę“, – teigia Seimo vicepirmininkas Vytautas Mitalas.

lrs.lt inf.