Pagrindinis puslapis Europa Apie Lietuvos lenkus

Apie Lietuvos lenkus

1. „Žečpospolitoje“ jau formuojama nuomonė, kad reikia padidinti Lietuvos lenkų vertę suteikiant jiems Lenkijos pilietybę, nes Lenko korta yra per mažai. Pilietybė, tai žymiai giliau ir ilgam, – sako matematikas 2010 metais kandidatavęs į Lenkijos prezidentus K. Moraveckis. Suteikus pilietybę Vilniaus lenkams, lenkų kortą dalinti Kaune.

Internete: http://www.rp.pl/artykul/638078.html

2. Šiandien vyksta piketas Lodzėje dėl Lietuvos lenkų.

3. Diskutuojama dėl protestų gegužės 25- 27 d. Varšuvoje, kai bus ES viršūnių susitikimas. Dalyvaus Barakas Obama, Dalia Grybauskaitė ir kt. Dar Lenkijoje lenkai organizuojasi ir gal rengs kibernetines atakas. Labai gerai, kad tai yra įtraukta į grėsmių sąrašą. Taip pat vasarai organizuojamos įvairios eitynės į Vilnių, Rajd Katynski per Vilnių, ir kt.

4. Ar Lietuvos švietimiečiai nereaguoja, kad įtartini asmenys ne pirmą kartą lankosi Lietuvos mokyklose?

Lenkijos futbolo sąjungos (PZPN) atstovai, prieš futbolo rungtynes Kaune, apsilankė Maišiagalos lenkų mokykloje ir padovanojo moksleiviams 50 bilietų į rungtynes Kaune, – rašoma „Kurier wilenski“. Iš Lenkijos laikraščių komentarų matosi, kad tų vadinamų futbolo aistruolių kuratoriai yra LIBERALAI. Daug komentatorių dėl įvykių Kaune kolioja liberalus Radeką ir Doneką. Dėl to Tuskas turėjo nuo tų Kaune buvusių aistruolių atsiriboti.

Internete: http://kurierwilenski.lt/2011/03/25/wizyta-przedstawicieli-pzpn-w-mejszagole

5. Dėl mokinio krepšelio: jei būtų veidrodis, tai reikėtų 60 proc. padidinti lietuviškų Šalčininkų ir Vilniaus rajonų mokyklų mokymosi išlaidas. Nes tai yra FAKTAI.

Punsko tarybos nario Klemenso Jurkūno rašte „Vspolnota Polska“ pirmininkui (išversta Lietuvos Seime) yra rašoma, kad Punsko valsčiuje vieno moksleivio mokymosi išlaidos mokyklose lietuvių dėstomąja kalba tokios: pagrindinėje mokykloje – 8 407 zlotai, gimnazijoje – 5 115 zlotų, o mokyklose lenkų dėstomąja kalba – tokios: pagrindinėje mokykloje – 13 930 zlotų, gimnazijoje – 9 175 zlotų, o Smalėnų pagrindinėje mokykloje lenkų dėstomąja kalba vieno moksleivio mokymosi išlaidos lygios 26 923 zlotai.

Ši informacija yra skelbiama ir internete:

https://www.voruta.lt/lenkijos-lietuviu-bendruomene/

Taigi, nesunku paskaičiuoti, kad vieno moksleivio mokymosi išlaidos mokyklose lenkų dėstomąja kalba Punske yra 60 proc. didesnės negu vieno moksleivio mokymosi išlaidos mokyklose lietuvių dėstomąja kalba Punske. Lenkijoje į mokymosi išlaidas įskaitoma viskas, – tai yra pastato išlaikymas, mokytojų algos ir kt.

Tuo tarpu Šalčininkų ar Vilniaus rajonuose vieno moksleivio mokinio krepšelis mokyklose lietuvių dėstomąja kalba yra tokio pat dydžio kaip moksleivio mokinio krepšelis mokyklose lenkų dėstomąja kalba, ir dar jis yra perskirstomas lietuviškos mokyklos nenaudai.

Taikant „veidrodinį principą“ turėtų būti Šalčininkų lietuviškos mokyklos moksleivio mokinio krepšelis 60 proc. didesnis už lenkiškos mokyklos moksleivio mokinio krepšelį. Tuo tarpu yra atvirkščiai Šalčininkų ir Vilniaus rajonuose mokinio krepšelio lėšos dažnai perskirstomos lenkiškų mokyklų naudai (tai nustatė ir valstybės kontrolė).

Taigi, Punsko lenkas (lenkiškos klasės moksleivis) gauna 60 proc. didesnį mokinio krepšelį nei Punsko lietuvis (lietuviškos klasės moksleivis), o Šalčininkų lenkas gauna tiek pat arba didesnį mokinio krepšelį nei Šalčininkų lietuvis. Abiem atvejais skriaudžiamas lietuvis (lietuviškos klasės mokinys).

Todėl LLS prezidento Michalo Mackevičiaus teiginys, kad „Lenkijos Respublikoje „mokinio krepšelio“ priedas mokykloms, kuriose ugdymas vykdomas lietuvių k., 50–300 proc.“ yra tik „žaidimai procentais“. O faktiniai Punsko tarybos nario pateikti skaičiai yra visiškai kiti ir labai nepalankūs lietuviams.

S. V.