Pagrindinis puslapis Uncategorized „Užutrakio vakaruose“ – pasaulio primarijų premjera

„Užutrakio vakaruose“ – pasaulio primarijų premjera

Sigita NEMEIKAITĖ

Užutrakio dvaro erdvėse nuskambės išskirtinio styginių dueto muzika. 2012 m. rugpjūčio 12 dieną festivalyje „Užutrakio vakarai“ koncertuoja demoniškasis smuikininkas Sergejus Krylovas ir alto princas Maksimas Rysanovas. Festivalio gerbėjų laukia ypatingas koncertas – šios ryškios pasaulio scenų žvaigždės pirmąkart gros duetu.

Pasaulinei premjerai neatsitiktinai pasirinktas Užutrakio dvare vykstantis festivalis. Garsus smuiko virtuozas S. Krylovas jam puoselėja ypač šiltus jausmus. Pastaraisiais metais šio festivalio klausytojai gėrisi ir fantastiniais S.Krylovo solo, ir jo vadovaujamo Lietuvos kamerinio orkestro pasirodymais. Ilgus metus Lietuvą garsinantis orkestras yra „Užutrakio vakarų“ krikštatėvis ir vizitinė kortelė, maža to, savaip atvedė į festivalio sceną ir vieną charizmatiškiausių pasaulio altininkų M.Rysanovą. Maestro ne vienerius metus kūrybiškai bendradarbiauja su Lietuvos kameriniu orkestru, su juo yra gastroliavęs užsienio šalyse. Vis dėlto, dirbdami kartu su orkestru, dar nė karto smuiko ir alto primarijai nebuvo groję duetu. Ši svaiginama idėja tol nedavė ramybės „Užutrakio vakarų“ festivalio organizatoriams, kol jų sumanymui pagaliau pritarė abu scenos grandai.

Turint galvoje, kad Italijoje gyvenančio S.Krylovo, o Didžiojoje Britanijoje – M.Rysanovo koncertiniai kalendoriai yra nuolat perkrauti, Užutrakyje laukia išskirtinės reikšmės pasaulinio garso styginių fejerija.

Smuiko virtuozui S. Krylovui ploja garsiausių pasaulio muzikos salių žiūrovai. Žymusis violončelininkas, humanistas Mistislavas Rostropovičius jį yra įvardijęs geriausių pasaulio smuikininkų penketuke. Nuo 2008 metų S. Krylovas yra Lietuvos kamerinio orkestro meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas.

S. Krylovas gimė muzikų šeimoje: tėvas – žymus smuikų meistras, motina – pianistė. Supamas muzikinės aplinkos nuo penekrių metų jis ėmė smuikuoti. Būdamas šešiolikos, įrašė W. A. Mozarto Penktąjį smuiko koncertą bei keletą kitų programų Rusijos radijuje ir televizijoje.

Smuiko mokyklos paslaptis S. Krylovas perėmė iš muzikos korifėjų Leonido Kogano ir Sergejaus Kravčenko.

S. Krylovas 1989 m. pelnė pirmąją premiją tarptautinaime R. Lipizeno konkurse Italijoje. Tais pačiais metais smuikininkas su šeima persikėlė į šią šalį. Kremonos muzikos akademijoje S. Krylovas savo meistriškumą gludino pasaulinio garso atlikėjo Salvatore’s Accardo smuiko klasėje.

Išstudijavusio ir pagriežusio visą N. Paganini kūrybą pedagogo patirtis atlikėjui suteikė galimybę susipažinti su demoniškojo italų virtuozo grojimo subtilybėmis ir interpretuoti jo muziką.

Tarptautinės muzikos bendruomenės dėmesį S. Krylovas atkreipė po pergalių Antonio Stradivari konkurse Kremonoje (1998 m.) ir Fritzo Kreislerio konkurse Vienoje (2000 m.).

S. Krylovas nuolat koncertuoja garsiausiose Europos koncertinėse erdvėse diriguojant iškiliausiems pasaulio dirigentams. S. Krylovo žaižaruojančią virtuoziškumu grojimo manierą nusako paties menininko nuostata žavėtis tuo, kas balansuoja ties neįmanomu pasiekti riba.

Iš Ukrainos kilęs ir Londone gyvenantis M. Rysanovas – vienas iš geriausių ir charizmatiškiausių pasaulio altininkų, nuolat kviečiamas koncertuoti kaip solistas ar kamerinių  ansamblių dalyvis daugelyje pasaulio muzikos festivalių.

Be to,  M. Rysanovas dažnai stoja ir už orkestro dirigento  pulto.  Jo žodžiais, negalįs visiškai atsiduoti dirigento karjerai, nes tada tektų padėti į šalį altą,  kurį myli lyg savo vaiką. Maestro koncertavo su Bazelio simfoniniu orkestru, visais penkiais BBC orkestrais, Vokietijos, Varšuvos filharmonijų, Rusijos orkestrais. Jo scenos partneriai yra V. Aschkenadzy, Eivind Gullberg Jensen, Stefan Solyom, Tamas Vasary ir  Long Yu. M. Rysanovo kūrybinę biografiją puošia daugybė kompaktinių plokštelių nuo klasikos iki šiuolaikinės muzikos, kurias išleido prestižinės pasaulio leidyklos.

Greta klasikinio ir romantinio repertuaro altininkas vis dažniau renkasi šiuolaikinę muziką, groja XXI a. kūrinių premjeras.

„Užutrakio vakarų“ festivalyje smuiko ir alto grandai atliks J. S. Bacho, W. A. Mozarto , G. F. Handelio kūrinius. Koncerto pradžia 19.30 val., bilietų galima įsigyti www.bilietupasaulis ir prieš koncertą. Esant prastam orui, koncertas gali būti perkeltas į Trakų Šv.Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčią.

Nuotraukose: „Užutrakio vakarų“ festivalyje pasaulio scenų grandai smuikininkas S. Krylovas ir altininkas M. Rysanovas pirmąkart gros duetu