„Rusų provokacija“?

Neseniai Lenkijos viešosios televizijos (TVP Info) publicistinėje laidoje „Minęła dwudziesta“ savaitraščio „Uważam Rze“ vyr. redaktoriaus pavaduotojas Michalas Karnovskis (Michał Karnowski), komentuodamas lietuviškų lentų užtepliojimą Punsko valsčiuje ir paminklų išniekinimą Punske ir Bubeliuose, pasakė: „Aš nežinau, ar tai nėra rusų provokacija, kurios tikslas – kiršinti nedideles tautas.“

Jo nuomone, rinkimų kampanija Lenkijoje čia niekuo dėta. Atseit tai Lietuvos politikai pavojingai kursto tautinius jausmus ir didina įtampą tarp valstybių, o Lietuvos žiniasklaida dezinformuoja visuomenę, rengia neapykantos kupinus lentų nuėmimo spektaklius. Lenkijos pozicija, anot jo, yra labai subtili. „Lenkijoje policija ieško lentų išniekinimo kaltininkų, o Lietuvoje ne – nors lentų nuėmimo spektaklio dalyvius parodė Lietuvos televizija“, – kalbėjo jis.

„Lenkijos lietuviai turi visas teises, tuo tarpu Lietuvos lenkai negali lenkiškai rašyti savo pavardžių, vietovių ar gatvių pavadinimų, yra dėl to baudžiami, naujas Švietimo įstatymas diskriminuoja lenkų mažumą, siekia uždarinėti jų mokyklas“, – aiškino M. Karnovskis. Pasak jo, žuvęs Lenkijos prezidentas L. Kačynskis (Lech Kaczyński) siekė gerų santykių su Lietuva ir darė tai net prieš savo politinės grupuotės nusistatymą. Priminė, kad dvi dienos prieš Smolensko katastrofą prezidentas lankėsi Vilniuje, bet Lietuva atmetė įstatymą dėl pavardžių rašymo. „Jei ne šis vizitas, galbūt nebūtų Smolensko tragedijos, nes L. Kačynskis į iškilmes galėjo vykti traukiniu“, – kalbėjo „Uważam Rze“ vyr. redaktoriaus pavaduotojas.

Laidoje dalyvavęs „Lietuvos ryto“ korespondentas Lenkijoje Eldoradas Butrimas iš pradžių bandė pataikauti šeimininkams. Lentų ir paminklų išniekinimą jis pavadino nedidelės reikšmės įvykiais, nes, pagal jį, tokių dalykų pasitaiko visur. Ilgainiui neiškentė ir laužyta lenkų kalba bandė įrodinėti, kad Lietuvos švietimo įstatymas ne likviduoja lenkiškas mokyklas Lietuvoje, bet sudaro palankesnes sąlygas jas steigti ir išlaikyti, kad lentų nuėmimas pagal Lietuvos teisę nebuvo nusikaltimas. Deja, jo pastangos aiškinti Lietuvos lenkų padėtį atrodė apgailėtinai.

Nuotraukoje: M. Karnovskis

www.punskas.pl

Atsakyti

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus rodomas.