Pagrindinis puslapis Sena Voruta „Lenkiškos mokyklos“ Lietuvai kainuoja 80 milijonų litų per metus

„Lenkiškos mokyklos“ Lietuvai kainuoja 80 milijonų litų per metus

Lenkijos Tautos Edukacijos ministerija parengė „Švietimo vystymo lenkų ugdomąja kalba ir mokymosi lenkų kalbos kaip dalyko 2009–2011 metais programą“ užsienio šalyse.
 
Programoje rašoma, kad JAV gyvena 10 milijonų lenkų, Vokietijoje – 2 milijonai, Brazilijoje – 1,8 milijono, Prancūzijoje, Baltarusijoje, Ukrainoje – po 1 milijoną, Didžiojoje Britanijoje apie 500 tūkst., o Lietuvoje ir Rusijoje – po apie 300 tūkst. lenkų.
 
Programoje nurodoma, kad lenkų ugdomąja kalba Lietuvoje yra 121 mokykla, Čekijoje – 36 mokyklos, Latvijoje – 5 mokyklos, Ukrainoje ir Baltarusijoje – po 2 mokyklas. Visose kitose valstybėse lenkai lanko arba sekmadienines lenkų mokyklas, arba mokosi lenkų kalbos kaip dalyko.
 
Taigi, Lietuva, kurioje gyvena 40 kartų mažiau lenkų negu JAV, išlaiko didžiausią pasaulyje lenkiškų mokyklų, kuriose visi dalykai dėstomi lenkiškai, tinklą. JAV ar Vokietijos mokesčių mokėtojai tokios prabangos sau leisti negali!!!
 
Tokių mokyklų, kurioje visi dalykai būtų dėstomi tautinės mažumos kalba nėra ir pačioje Lenkijoje. Reikia pabrėžti, kad visose (taip pat ir privačiose) Lenkijos mokyklose istorija ir geografija dėstoma tik LENKIŠKAI.
 
Kiek kainuoja Lietuvai tokių, kaip sako Lenkijos URM valstybės sekretorius Jan Borovski „unikalių“, mokyklų išlaikymas?
 
Tautinių mažumų ir išeivijos departamentas paskelbė komentarus Lenkijos nevyriausybinės organizacijos „Wspolnota Polska“ 2009 m. publikacijai apie lenkų tautinės mažumos padėtį Lietuvoje. Komentaruose rašoma, kad lenkų ugdomąja kalba šiuo metu mokosi 15 064 moksleiviai. Valstybės biudžeto projekte skelbiama, kad 2010 metams mokinio krepšelio lėšos (iš to mokamos algos mokytojams, keliama kvalifikacija ir t. t.) vienam mokiniui – 3 310 litų. Tautinėms mažumoms šis krepšelis yra 15 proc. didesnis. Taigi, vienam lenkui – mokiniui jis bus lygus 3 806 litų. Dar Lietuva skiria vadinamas aplinkos lėšas, tai yra mokyklos išlaikymui, apšildymui, valymui. Vienam mokiniui vidutiniškai yra sunaudojama 1 500 litų aplinkos lėšų. Taigi, iš viso vienam mokiniui lenkų ugdomąja kalba reikėtų 5 306 litų per metus.
 
Visiems 15 064 moksleiviams lenkų ugdomąja kalba lenkiškų mokyklų išlaikymui Lietuva per metus sumoka 80 milijonų litų. O jeigu įskaičiuotume mokyklų renovaciją, darželių, kitų švietimo įstaigų lenkų ugdomąja kalba išlaikymą, tai kainuotų daug daugiau nei 80 milijonų litų.
 
Taigi, ko negali sau leisti Vokietija, JAV ar Lenkija, tai sugeba atlikti Lietuva. Bet ar nenukenčia dėl to mokyklos, kuriose dėstoma valstybine (lietuvių) kalba?
 
Beje, Lietuva dar finansuoja ir lietuviškas mokyklas Lenkijoje.
Valdo Kopūsto nuotr.
 
Nuotraukoje: LR Seimo narys G. Songaila

Voruta. – 2009, lapkr. 21, nr. 22 (688), p. 1.