„Duok durniui kelią“

Prof. Bronislovas GENZELIS

(Iš lietuvių folkloro)

Ir duodame. Visur jam keliai atviri. Išrinkom dabartinį Seimą, Vyriausybę. Turime Andrių Šedžių, planuojanti atkurti LLDP ir save matantį Lietuvos prezidento kėdėje. Turime Mantą Adomėną, „Naujojo židinio“ puslapiuose kviečiantį „stabdyti lietuvinimą“. Mes humaniški. Negi skriausi tą, kuriam Dievulis pagailėjo protelio? Lietuviai mėgsta folklorą.

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) veikėjai išprakaitavę keikia Švietimo įstatymo pataisas. Pasirodo, jis jiems naudingas… Porą prisiminimų. Šių metų pavasaryje Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetas svarstė grupės signatarų ir Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio (LPS) iniciatyvinės grupės narių pareiškimą dėl padėties mūsų švietimo sistemoje. Jį isteriškai gynė LLRA veikėjas Jaroslavas Narkevičius ir konservatorius M. Adomėnas, įrodinėjo, kad Gintaras Steponavičius puikus ministras.

Iš kur ta meilė G. Steponavičiui? Išryškėjo nesenoje Rūtos Grinevičiūtės-Janutienės laidoje „Kodėl?“. Kalbėdamas apie lietuviškų mokyklų uždarinėjimą Vilnijoje, J. Narkevičius paaiškino: kitaip elgtis negalima – Švietimo ministerija savo „krepšeline“ politika orientuoja į mažesnių mokyklų uždarymą, o kadangi lietuvių mokyklos yra mažesnės – tai kito kelio nebėra, kaip jas uždaryti… Logiška? Ar ne?

Mūsų Seimas pluša išsijuosęs: kasmet aptaria bent pusantro tūkstančio įstatymo projektų, rezoliucijų. Priima, po mėnesio „tobulina“. Neteko girdėti, kad yra valstybė, kurioje bent pusė būtų tiek svarstomų įstatymų projektų ir tiek priimamų. Ar įmanoma tiek išanalizuoti ir žinoti įstatymų? Ar gali tokioje įstatymų projektų gausoje seimūnai susigaudyti, už ką jie balsuoja? Ką veikia Teisingumo ministerija?

Teisingumo ministerijos viena iš funkcijų – analizuoti įstatymus, per Vyriausybę siūlyti pataisas. Klausaisi įvairiausių Remigijaus Šimašiaus postringavimų apie savo darbą ir išgirsti, kad jis neturįs galimybių žinoti turinio raštų, kuriuos jis pasirašo.

Du ministrai Audronius Ažubalis ir R. Šimašius aiškina Seimui, esą dėl incidento su Baltarusijos disidentais kalta Baltarusijos vyriausybė, nes ji prašė išduoti Alesą Beliackį ne kaip disidentą, o kaip asmenį, nemokantį mokesčių. Imi ir suabejoji šių ministrų sveiku protu. Pirma, ar yra pasaulyje diktatorius, kuris prašytų demokratinės šalies vyriausybę išduoti asmenį, kurį jis laiko savo politiniu priešu? Antra, jeigu asmuo neturi toje valstybėje verslo pajamų, kodėl jai turėtų mokėti mokesčius.

Dar gražiau atrodo Dainius Kreivys. Jis, kaip ir R. Šimašius, viešai prisipažino, kad neskaito popierių, kuriuos pasirašo. Iš kur jis galėjo žinoti, kad skiria paramą savo mamytei? Kokios mūsų ministrų funkcijos? Vestuvių generolų? Būtų dar pusė bėdos. Kiekvienos valstybės valia: kiek nori, tiek ji išlaiko sinekūrų. Tegu bičiuliai, draugai puošiasi ministrų titulais.

Bet kai eksministras, premjero patarėjas D. Kreivys grasina Strasbūru savo valstybei už tai, kad esą, jo nuomone, be pagrindo buvo išstumtas iš ministro kėdės, byloja, jog jis įsitikinęs, kad mūsų valstybėje postų paskirstymą, ypač ministrų atleidimą, kontroliuotų pašalinės institucijos. To jau tikrai per daug. Vadinasi, mūsų aukščiausi šalies pareigūnai nesuvokia, kad jie gyvena nepriklausomoje valstybėje, kurioje palikti ministrą ar ne sprendžia pati valstybė. Bent tai D. Kreiviui turėtų išaiškinti teisingumo ministras.

Giliais brežnevizmo laikais po imperiją klajojo toks anekdotas. Rusai, išgirdę, esą čekai rengiasi steigti Jūrų ministeriją, paklausė: „Kam Jums Jūrų ministerija? Juk neturite priėjimo prie jūros“. Šie atkirto: „Kam jums reikalinga Kultūros ministerija?“ Dabar kiekvienas pašalaitis galėtų mus paklausti: „Kam jums reikalinga Teisingumo ministerija?“

Pagal dabar mūsų šalyje galiojančius papročius prieš skiriant asmenį į aukštas pareigas užklausiama Specialiųjų tyrimų tarnybos: ar ji nedisponuoja nepalankiais tam asmeniui faktais. Bet gal ne mažiau svarbu būtų paklausti dar ir psichiatrų nuomonės? Ir antra: ar ne laikas atsisakyti anksčiau minėtos folkloro nuostatos?

Šarūno Mažeikos nuotr.

www.lzinios.lt