Žymus „Forbes“ analitikas pataria JAV sekti Baltijos šalių pavyzdžiu

Autorius: Data: 2011-05-12, 12:42 Spausdinti

Mokesčių politikos ekspertas Danielas Mitchellas, kurio straipsnis apie Baltijos valstybių ekonominio taupymo rezultatus išspausdintas viename įtakingiausių JAV verslo žurnalų „Forbes“, ragina JAV politikus pasimokyti iš Baltijos valstybių patirties, kaip kovoti su rimta ekonomine krize. Anot straipsnio autoriaus, tiek JAV, tiek ir Baltijos valstybėse susiklostė fiskalinės krizės situacija, kurią lėmė nepamatuotas išlaidavimas ir nekilnojamojo turto kainų burbulas.

Patyrusios ekonominį nuosmukį, Lietuva, Latvija ir Estija, skirtingai nei Jungtinės Valstijos, nesivadovavo Keinso išlaidų didinimo politika. Teisės aktų leidėjai Baltijos valstybėse nusprendė, kad „negalima išlaidauti bandant pakilti iš nuosmukio ir skolintis atiduodant skolą.“ Baltijos valstybės pasiryžo realiai sumažinti išlaidas ir tokią politiką taikė ne vieneriems metams. Pasak mokesčių politikos eksperto, griežta fiskalinė politika, regis, labai pasitvirtino Baltijos valstybėse. Patyrusi didžiulį nuosmukį, šių šalių ekonomika vėl atsigavo.

Danielas J. Mitchellas yra mokesčių reformos ir pajamų mokesčių politikos ekspertas. Prieš tapdamas „Cato“ nariu, Mitchellas buvo „Heritage Foundation“ vyresnysis mokslinis bendradarbis, taip pat senatoriaus Bobo Packwoodo ir Senato finansų komiteto ekonominis konsultantas. 1988 m. dirbo Bušo komandoje ir buvo atsakingas už Sveikos ekonomikos mokesčių ir biudžeto politikos rengimą. Jo straipsnių galima rasti tokiuose leidiniuose kaip „Wall Street Journal“, „The New York Times“, „Investor’s Business Daily“ ir „Washington Times“. Jis yra dažnas svečias radijo ir televizijos laidose ir įvairiuose debatuose. Mitchellas turi Džordžijos universiteto ekonomikos bakalauro ir magistro laipsnius, o daktaro laipsnį apsigynė George Masono universitete.

Spaudos tarnyba

******

Pasimokykime iš Baltijos valstybių, kaip reikia iš tikrųjų mažinti išlaidas

Visos kalbos Vašingtone apie išlaidų mažinimą yra fikcija. Net Respublikonų biudžeto kontrolės komitetas pritaria, kad biudžeto išlaidos ateinantį dešimtmetį kasmet padidėtų vidutiniškai 1,7 procentų. Kontraversiškų pastabų sulaukusiame ir kritikų pliekiamame dėl „žiaurių“ karpymų Ryano biudžete taip pat numatomas vidutinis kasmetis išlaidų padidėjimas 2,8 procentų. Na, o Obamos biudžete išlaidoms leidžiama ramiai kopti vidutiniškai maždaug 4,7 procentų kiekvienais metais, o tai yra dviem kartais daugiau nei prognozuojama infliacija.

Gaila, kad Amerikos politikai negali pasimokyti iš Baltijos valstybių – Estijos, Latvijos ir Lietuvos – patirties. Šiose valstybėse, kaip ir JAV, fiskalinės krizės situacija susidarė dėl nepamatuoto išlaidavimo ir ekonominio nuosmukio, kurį  sukėlė krentančios nekilnojamojo turto kainos.

Tačiau, skirtingai nei Jungtinės Valstijos, šios šalys nesivadovavo Keinso išlaidų didinimo politika. Teisės aktų leidėjai Baltijos valstybėse nusprendė, kad, tariant Dano Hannano žodžiais, „negalima išlaidauti bandant pakilti iš nuosmukio ir skolintis atiduodant skolą.“

Taigi jie sumažino išlaidas. Ne ta prasme, kuri yra suprantama Vašingtonui, kai politikai padidina išlaidas ir tai vadina sumažinimu, nes tokiu atveju sąnaudos taip greitai neauga. Baltijos valstybės realiai sumažino išlaidas. Ir tokia politika taikoma ne vieneriems metams, bet 2009 ir 2010 m. Čia pateikiami Europos Sąjungos duomenys apie Baltijos valstybes.

Įdomu tai, kad griežta fiskalinė politika, regis, labai pasitvirtino Baltijos valstybėse. Patyrusi didžiulį nuosmukį, šių šalių ekonomika vėl atsigavo. Neįtikėtina, tačiau Estija vėl džiaugiasi pertekliniu biudžetu.

Taip pat verta pažymėti, kad kitose fiskalinius apribojimus taikiusiose valstybės taip pat stebimi teigiami poslinkiai. Šiame vaizdo klipe matome, kaip su vyriausybės išlaidų našta susitvarkė Kanada, Airija, Slovakija, ir Naujoji Zelandija. Na, tai ne taip įspūdinga kaip tai, kas kas nutiko Baltijos šalyse, bet vis tiek labai gerai palyginti su tuo, kas vyksta Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Nuoroda į originalų straipsnį: http://danieljmitchell.wordpress.com/2011/05/10/lets-copy-the-baltic-nations-and-really-cut-spending/

Scanpix nuotr.

Lietuva - JAV , , , , , , , , ,Susiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra