Žygeiviai lankė, tvarkė senuosius kapus

Autorius: Data: 2011-10-28 , 10:24 Spausdinti

Panevėžio žygeivių klubo narė Ona STRIŠKIENĖ, Paįstrys, Panevėžio raj.

Kasmetinį Vėlinių žygį surengė Lietuvos žygeivių sąjungos Panevėžio skyrius. Šių metų žygeivių keliai vingiavo Pasvalio, Panevėžio rajono žemėmis.

Penktadienio pavakare, 2011 m. spalio 21d., iš visos Lietuvos – Jurbarko, Kelmės, Šiaulių, Panevėžio ir kitų vietovių – rinktasi Pasvalio rajone Deglėnuose. Gausiai atvyko iš Šiaulių gamtos ir kultūros paveldo apsaugos klubo „Aukuras“. Einamus kilometrus lydėjo „Aukuro“ klubo ir Panevėžio žygeivių klubo vėliavos, istorinės medžiagos pateikimas, keliautojų dainos, kurių jokioje salėje neišgirsi. Jos buvo dainuotos einant, prie paminklų, prie ugnelių.

Deglėnų kaimo bendruomenės nariai pasirūpino, kad žygeiviai galėtų gauti puikią pastogę, kokios net nebuvo tikėtasi. Pirmos dienos vakare buvo surengtas naktinis žygis, aplankyti Deglėnų maro kapeliai. Po to – karšta arbata, pašnekesiai.

Šeštadienio ryte, spalio 22-ąją, eita tvarkyti Pagirupio kaimo kapelių. Čia prireikė visų instrumentų (kirvių, miškininkų kardų, peilių), kuriuos atsinešė žygeiviai. Vieni stengėsi sudėlioti akmenų tvorą, kiti kirsdami takus bandė nutiesti takus link ten tebestovinčių paminklų ir kapelių, treti nešė nukirstus medelius, juos degino. Pagirupio kapeliuose dabar nebelaidojama, bet, manau, kažkas turėtų rūpintis, kad nebūtų šitaip užžėlęs priėjimas prie protėvių kapų.

Paskiau eita į Jakubonių kaimo kapus. Čia žygio dalyviai pritvirtino atminimo lentas partizanų palaidojimo vietose, truputį patvarkė kapelius, kurie gyventojų ir seniūnijos pastangomis prižiūrimi. Buvo prisiminti senieji Vėlinių papročiai. Vakare keliautojai vyko į Valakėlių kaimo Pyragų šventę. Ten daug šoko ir dainavo.

Ryte, spalio 23-ąją, Deglėnuose apžiūrėjo nesenai pastatytus stogastulpius, išnykusiems kaimams, renovuotas bendruomenės patalpas iš lėšų, kurios buvo gautos rašant projektus. Atsisveikinant prie Šv. Agotos stogastulpio bendrai nusifotografavo.

Panevėžio žygeivis, žygio vadovas Algimantas Stalilionis padėkojo Deglėnų bendruomenės vadovei Vitai Žvigaitienei bei kitiems nariams ir padovanojo žygyje dalyvavusio panevėžiečio tautodailininko, žygeivio Bronislovo Mažylio išdrožtą Rūpintojėlį.

Keliautojai pasuko į Pušalotą. Eiti reikėjo apie 10 km. Graži diena, smagios dainos, puikūs bendrakeleiviai ir laikas neprailgo.

Sustota Pušaloto centre prie kryžiaus, pastatyto toje vietoje, kur 1945-1953 m. buvo niekinami kovotojų už Lietuvos laisvę kūnai. Aplankytas knygnešio Jono Melinsko kapas, Lietuvos savanorių kapai ir stogastulpiai bažnyčios šventoriuje.

Buvome pakviesti į kultūros namus darbuotojos Virginijos Trybienės, pasigardžiavome jos šeimos pateiktomis rudens gėrybėmis, kvapnia arbata. Pailsėjome, padainavome ir žemai nusilenkę p. Virginijai ir jos dukrai Tomai išleliavome pro Lavėnus į Niurkonis link Panevėžio rajono.

Niurkonyse pasigrožėjome klasicizmo stiliaus koplyčią, statyta 1794 metų sukilimo dalyviui, generolui Tomui Vavžeckiui, vieniša stovinčia laukų platybėse. Čia yra buvęs dvaras, tačiau jo ir aplinkinių kaimų nebėra. Koplyčia su varpine, didžiuliu aptvertu šventoriumi bei palink jį augančias šimtamečiais medžiais atrodo tokie didingi, deja, retai kieno nors lankoma.

Per rudenėjančius laukus eita į senąsias Birželių kaimo kapines (jau Panevėžio r.), kuriuose palaidotas 1863 metų sukilėlių apygardos viršininkas Kristoforas Gruževskis. Čia jau senai nebelaidojama. Pušalote, Niurkonyse ir Birželiuose su apžiūrimais paminklais, asmenybių gyvenimais mus supažindino kraštotyrininkas, tautodailininkas Bronislovas Mažylis.

Žygis buvo baigtas Adomavoje, Paįstrio krašto šviesuolių – kunigo knygnešio Stasio Stakelės ir vaistininko Prano Stakelės – gimtinėje. Deja, gimtojo namo nebėra, nes nesenai per gaisrą sudegė.

Autorės nuotr.

Nuotraukose:

1. Vėlinių žygio dalyviai Deglėnuose prie Šv. Agotos stogastulpio
2. Niurkonių koplyčia ir varpinė

Panevėžys , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra