Žmogus gražinąs pasaulį

Autorius: Data: 2012-03-21 , 11:50 Spausdinti

Panevėžio žygeivių klubo narė Ona STRIŠKIENĖ, Paįstrys, Panevėžio raj.

Baroniškių kaime, Panevėžio rajone, tebestovi senoji Mažylių sodyba ir ją puošia vyriausiojo sūnaus, tautodailininko Bronislovo Mažylio sukurtas stogastulpis, akmeninis paminklas, skirtas Žalgirio mūšio 400 metų jubiliejui. Visa galerija sudaryta iš išradingai sukomponuotų akmenų bei kitokių meniškai sukurtų akcentų.

Bronislovas gimė 1941 metais, anksti neteko tėvelio. Augo trys broliai, kūdikystėje mirė broliukas ir sesutė. Atrodė greitai bus lengviau – visi dirbs. Jaunėlis brolis Algimantas iš sovietinės kariuomenės namo negrįžo; jį parvežė cinkuotame karste. Taip gimtinėje, broliui Viktorui baigus priverstinę tarnybą Krasnojarsko krašte, liko gyventi akla močiutė, motina ir du broliai. Broliai Mažyliai nuo mažens buvo labai žingeidūs, sumanūs, darbštūs. Tada, pokario metu, daug ko stigo. Į mokyklos suolą Bronislovas sėsdavo pasibaigus ganiavai. Baigė septynias klases, dar sudėtingiau buvo baigti vidurinę. Paskiau mokėsi technikume, įsigijo specialybę, vėliau baigė ir aukštąją mokyklą.

Jis pats lyg ir nebeprisimena kada pradėjo rinkti senienas, kaupti kraštotyrinę medžiagą. Kokia jis metodika vadovaujasi, renka, klasifikuoja ir kaupia – nežinia, bet paprašius iš jo asmeninio archyvo gali gauti pakankamai retos, išsamios informacijos apie Paįstrio kraštą (ir ne tik Paįstrio), įvykius, atskirus žmones.

Bute, kuriame jis gyvena su žmona Regina ir sūnumi Daumantu, pilna knygų. Jos ne šiaip sau lentynose puikuojasi, jas visas yra perskaitęs ir ne kartą, jomis naudojasi, kai paprašomas paruošti pranešimą, kruopščiai rengiasi dažniems panevėžiečių žygiams. Seniau dažniau ir į spaudą parašydavo, dabar turbūt labai vertina žodį bei retai parašo, tačiau brandžius straipsnius. B. Mažylis yra, kartu su Stase Mikeliūniene 2010 m. išleistos knygos „Kur Įstras pievomis virvena“, sudarytojas. Ši knyga apie Paįstrio kraštą, joje įdėta daug Bronislovo sukauptos medžiagos. 1998 m. buvo išleista ir jo knygelė „1863 metų sukilimo atgarsiai Paįstrio apylinkėse“. Bronislovo kūryba yra spausdinta Paįstriečių kūrybos almanachuose „Iš tėviškės versmių“, kurie leidžiami nuo 2004 metų. Nuo 1999 metų jis yra kasmet leidžiamo Paįstrio krašto istorijos, kultūros laikraščio „Paįstrietis“ redkolegijos narys ir bendraautorius, pateikiantis kruopščiai surankiotos medžiagos. Yra vienas iš savo gimtojo kaimo laikraštėlio sumanytojų ir sudarytojų. „Baroniškietis“ pasirodo kasmet liepos pradžioje nuo 2009-ųjų metų. B. Mažylis rengia ir lankstinukus apie garsius šio krašto žmones. Jų jau yra daugiau nei dvidešimt.

Bronislovas medį drožinėti pradėjo dar jaunystėje, o rimčiau dirba nuo 1980-ųjų. Tautodailininkas nuo 1988 m. dalyvauja zoninėse ir respublikinėse tautodailininkų parodose. Bronius yra sukūręs daug kryžių, stogastulpių, koplytėlių, įvairių atminimo lentų, skulptūrėlių, medalių. Meistro stogastulpių, koplytėlių daugiausiai yra Panevėžio rajone, ypač Paįstrio krašte, kituose rajonuose. Daug skulptūrėlių yra nuvežęs į Paberžę ir dovanojęs Tėvui, kurios įdedamos į stogastulpius kapinėse. Daug rūpintojėlių yra padovanojęs giminėms, draugams, šiaip žmonėms. Jo sukurtais paminklais pažymėtos atmintinos vietos, daug jų stovi partizanų žuvimo vietose. Vienas iš paskutinių jo sudėtingesnių darbų yra aukštas, puošnus stogastulpis partizanui Petrui Tamošiūnui-Simui Žaliojoje girioje, prie kelio Panevėžys-Vabalninkas.

Išvardintos veiklos yra jo pomėgis; Bronislovas tai darė laisvu nuo darbo laiku. Anksčiau dirbo mokytoju Gruzdžiuose, Pasvalio rajone. Paskiau ilgus metus – ryšių sistemoje, kol prasidėjus etatų mažinimui buvo atleistas. Tada išgyveno sudėtingą periodą, nors pensija buvo čia pat. Po kurio laiko įsidarbino Panevėžio kraštotyros muziejuje. Jis – patyręs žygių dalyvis ir organizatorius. Su šeima dalyvauja žygeivių veikloje, be jo neišsiverčiama per žygeiviškas Rasas, Vėlines, talkas. Dabar, jau būdamas pensininku, Bronislovas ir toliau drožia medį, dirba kraštotyrinį darbą, rašo, kaupia.

Nuotraukose: B. Mažylio sukurti darbai

Kultūra , , , , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra