Žirgų lenktynės − Sartų regioniniame parke

Autorius: Data: 2011-01-31 , 09:21 Spausdinti

2011 m. vasario 5 dieną Dusetose įvyks žirgų lenktynės „Sartai 2011“.

Nuo seno Dusetų apylinkės garsėja savo žirgais, kurie kiekvienais metais lenktyniauja ant Sartų ežero ar hipodrome. Dusetose lenktyniauti žirgais pradėta jau prieš du šimtus metų. Šiais metais vyks  oficialios 105-osios lenktynės.

„Lenktynių pradžia – vietinių dvarininkų lenktynės žirgais ant Sartų ežero su savo kaimynais,  mėginant žirgų eiklumą. Panaikinus baudžiavą, Dusetų apylinkių valstiečiai, užsiaugino greitakojų žirgų ir pamėgo lenktyniauti. Vasario antrą dieną Dusetose nuo seno buvo švenčiami vieni iš didžiausių parapijos atlaidų, tad suvažiavę iš plačiosios apylinkės, valstiečiai pradėdavo lažintis vieni su kitais savo žirgų eiklumu. Pasibaigus lažyboms vykdavo lenktynės. Važiuodavo trys-keturi, kartais ir daugiau. Važiuodavo ne vienu metu. Vieni važiuoja, už kelių valandų – kiti. Kada susitaria, tada ir važiuoja. Niekas lenktynių neorganizavo. Jos vykdavo vietinių valstiečių iniciatyva. Bėgimo trasa irgi nebuvo specialiai ruošiama. Jeigu ant ežero sniego nedaug – važiuodavo ledu. Smarkiau prisnigus – važiuodavo pagrindine miestelio gatve nuo bažnyčios iki valsčiaus.  Dusetų apylinkių dvarininkų ir valstiečių rengiamos žirgų lenktynės kiekvienais metais vis populiarėjo, sutraukdamos vis daugiau lenktyniautojų ir žiūrovų ne tik iš Dusetų apylinkių, bet ir Rokiškio, Utenos, Zarasų apskričių. Dusetiškių pavyzdžiu pradėta organizuoti lenktynes ant Obelių ir Kamajų ežerų, tačiau Sartų ežeras su senomis tradicijomis niekam neužleido pozicijų. 1955 m. lenktynės ant Sartų ežero paskelbtos respublikinėmis. Senoji dusetiškių tradicija tapo visos Lietuvos žirginio sporto švente, kuri dar labiau išpopuliarino šią sporto šaką respublikoje.  Antrąją lenktynių dieną prasidėdavo mugė, vykdavo turgaus prekyba. Prekiaujama buvo miestelio aikštėje, gatvėse, paežerėje. Buvo galima nusipirkti važių, rogių, ratlankių, pakinktų, stalių dirbinių, ąsočių, lėkščių, audinių, saldainių, riestainių ir visko ko tik širdis geidžia. Be lauktuvių nei vienas svečias neišvažiuodavo“, – pasakojo Sartų regioninio parko direktorius Saulius Mažiulis.

Retas kraštas turi tokias šimtmečių išbandytas ir ilgai puoselėtas tradicijas, kaip Dusetos. Po kiekvienų lenktynių jos tarsi ūgteli, tampa labiau žinomos.

Tradicinių žirgų lenktynių Dusetose organizatorė – Žemės ūkio ministerija,  pirmą kartą jas patikėjo surengti VŠĮ „Promo events“. Varžybų organizatoriai daug dėmesio skirs ne tik sportinėms varžyboms. Mugės, parodos, koncertai ir kitos priemonės, populiarinančios mūsų tautinį paveldą ir etnines vertybes – neatsiejama šių lenktynių dalis. Nuo 10 val. ryto iki vėlaus vakaro šurmuliuos žiemos mugė, koncertuos folkloriniai ansambliai bei žymūs šalies atlikėjai.

„Sartai 2011“ prizinis fondas sudaro 57 000 litų. Solidus prizinis fondas, pajėgiausi važnyčiotojai leidžia tikėtis, kad Dusetose visų žirginio sporto entuziastų laukia graži šventė, padovanosianti daug įsimintinų akimirkų.

Vasario penktąją Dusetų hipodrome prie žirgų lenktynių „Sartai 2011“ starto linijos išsirikiuos 79 ristūnai, kuriuos vadelios keturių šalių – Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Rusijos sportininkai. Žirgai suskirstyti pagal jų reitingą, o juos vadeliojantys sportininkai dėl lietuviškosios žirgų žiemos olimpiados prizų varžysis devyniose grupėse. Garbingiausias iš jų – tarptautinis „Didysis žiemos prizas“. Neveltui jį laimėjęs sportininkas ir žirgas laikomi absoliučiais lenktynių nugalėtojais. 

,,Nars da rytas unkstus,

Netingėk, kelkis tu,

Paskubėk, susiruošk

Ir graičiau unt SARTŲ…“

/ žodž. Gintaro Andrijausko/

Šventės programa: 

10.00 – Tautodailės mugė, liaudiškos muzikos kolektyvų pasirodymai;

11.30 – Iškilmingas ristūnų žirgų lenktynių atidarymas;

12.15 – Pirmasis ristūnų žirgų lenktynių startas;

15.00  – Didžiojo žiemos prizo nugalėtojų apdovanojimai;

18.00 – Šventės pabaiga.

Renginio dieną Dusetų dailės galerijoje nuo 9 – 18val. (K. Būgos g. 31) kviečiame į Normantės Ribokaitės parodą „Sartų žirgai“

Susitikime Sartuose!

Normantės Ribokaitės nuotr.

www.vstt.lt

Parkai , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra