Žemaitijos vaikai ir bajorai prisiminė protėvių tradicijas

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Sekmadienį, netoli Kražių esančioje ypač gražiai sutvarkytoje ir gėlėmis išpuoštoje Stanislovo Radavičiaus sodyboje, prasidėjo herbo „Rudnica“ Žemaitijos bajorų Radavičių giminės suvažiavimo pirmasis etapas. Renginyje dalyvavo daugiau nei keturiasdešimt šios giminės atstovų su vaikais iš Lietuvos, Lenkijos, Švedijos ir Portugalijos.
Apžiūrėję nuniokotus savo giminių dvarus Užgiryje, Pakėvėje, svečiai su liūdesiu prisiminė vandalizmo aktą, kuomet  buvo išniekinti Pakėvėje Teklės Radavičienės statytos bažnytėlės šventoriaus koplyčios kriptoje palaidoti Radavičių-Šimkavičių giminės artimieji, o pati bažnytėlė ir jos aplinka išniekinta.
Kražių bažnyčioje pasimeldę už garbingus protėvius, suvažiavimo dalyviai aplankė bendro savo protėvio Boleslovo kapą Kražių kapinėse. Pastarasis Kražių skerdynių metu 1893 m. lapkričio 22 d. drauge su dešimtimis kitų bažnyčios gynėjų rizikuodamas savo gyvybe, laisve ir socialine padėtimi, stojo prieš kardais ir šautuvais ginkluotus kazokus ginti savo tikėjimo ir lietuvybės. Skerdynių metu kazokai jį stipriai sužalojo ir šautuvo durklu jam išdūrė akį. Šis Boleslovo Radavičiaus heroizmo faktas renginyje dalyvavusiem iš šios giminės kilusiam jaunimui priminė, kad reikia puoselėti pamatinių vertybių sistemą, o prireikus ginti brangią savo Tėvynę Lietuvą nepaisant asmeninių  ambicijų ir interesų.
Renginio vedėjas Vilniaus Senamiesčio vidurinės mokyklos mokytojas
Žilvinas Radavičius dokumentais įrodė, kad šios giminės bočiai gavo net dvi LDK didžiųjų kunigaikščių bei Lenkijos karalių Žygimanto Augusto ir Jono Kaziemiero privilegijas dėl žemės mainų bei teismo pareigūno statuso skyrimo, o nūdienos Radavičiai aktyviai dalyvauja visuomeninėje veikloje.
Besiilsintiems nuo mokslo Kražių apylinkėse ir kituose Žemaitijos regionuose gyvenantiems moksleiviams, tai buvo puiki pamoka, kurios metu jiems buvo skiepijama patriotizmo dvasia, o sudarinėdami savo giminės genealogijos medį, jie pademonstravo savo pilietiškumą, nes pažindami savo protėvių istoriją jie geriau suvokia dabartį, o dabarties suvokimas suteikia puikias savo ateities suvokimo perspektyvas.
Šis suvažiavimas buvo svarbus ne tik moksleiviams, bet ir jų tėveliams. Daugelis kurių vieni kitų nepažinojo, o suvažiavimo metu susipažinę, prižadėjo palaikyti abipusius ryšius bei prisidėti prie tolimesnių suvažiavimų organizavimo.
Antrąjį giminės suvažiavimą buvo nutarta surengti 2010 m., vėliau šią tradiciją tęsime kas tris metus.
Ateityje į Radavičių giminės organizuojamus renginius stengsimės sukviesti ne tik iš Radavičių, bet ir iš kitų giminių kilusį jaunimą bei intelektualus.
Pasibaigus šiam renginiui, jo organizatoriai išvyko į Lenkiją ir iki rugpjūčio pradžios svarstys antrojo Radavičių giminės suvažiavimo etapo organizavimo klausimus. Planuojame šį suvažiavimą pratęsti  šių metų spalio mėnesį  Varšuvoje.
Palaikydami pilietiškumo bei patriotiškumo skatinimo jaunimo tarpe idėją, Vilniaus Senamiesčio vidurinėje mokykloje 2007-2008 mokslo metais suorganizavome aštuoniolika viešųjų renginių, laimėjome net du su pilietiškumo plėtra susijusius projektus.

Voruta. – 2008, rugpj. 9, nr. 15 (657), p. 13.

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra