Žemaičių vyskupų portretai grąžinti Kauno arkivyskupijai

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Vytauto Didžiojo karo muziejus grąžino Kauno arkivyskupijai 35 Žemaičių vyskupų portretus, datuojamus XVIII a.-XX a. pradžia.
 
Grąžintąsias vertybes išsaugojo ir restauravo Vytauto Didžiojo karo muziejus. Tai dalis sovietinės valdžios uždaryto Bažnytinio meno muziejaus rinkinio, 1958 m. patekusio į tuometį Kauno valstybinį istorijos muziejų. Minėtosios vertybės 2009 m. įtrauktos į Kultūros vertybių registrą.
 
Portretai grąžinti Kauno arkivyskupijai vykdant Katalikų Bažnyčios nuosavybės teisės į kilnojamąsias kultūros vertybes atkūrimo įstatymu. Valstybė 2006-2009 metais jau grąžino Katalikų Bažnyčiai 1 878 vertybes, skelbia Kultūros ministerija.
 
Pirmosios žinios apie Žemaičių vyskupų portretų kolekciją, pasak dailės istorikės Dalios Tarandaitės, siekia XVI amžių. Vyskupas Motiejus Valančius knygoje „Žemaičių vyskupystė“ mini, kad vyskupas Vaclovas Virbickis (vyskupavęs 1534-1555 m.), ant mūro pamatų pastatydinęs medinę Varnių katedros bažnyčią, jos sienas papuošė „portretais senų pranokėjų savo, Žemaičių vyskupų“. Varnių katedros 1675 m. vizitacijos ataskaitoje minimi ir katedroje buvę 27 Žemaičių vyskupų portretai. 1680 m. medinė Varnių katedra sudegė. Gaisras buvęs toks didelis, kad lieka tik spėlioti, ar išliko bent vienas senasis portretas.
 
Vyskupas Kazimieras Pacas (1668-1695) pastatydino mūrinę, iki šiol tebestovinčią Varnių bažnyčią, kurią ir šiandien puošia Žemaičių vyskupų Merkelio Giedraičio, paties Kazimiero Paco, Antano Tiškevičiaus, Stepono Giedraičio ir Motiejaus Valančiaus portretai. Neatmetama galimybė, jog Žemaičių vyskupų portretais baroko epochoje galėjo būti puošti ir vyskupų rūmai Alsėdžiuose.
 
1864 m. Žemaičių vyskupijos centrą perkėlus iš Varnių į Kauną čia buvo pervežti Žemaičių vyskupų portretai ir pakabinti Žemaičių kunigų seminarijos didžiojoje salėje. Seminarijos rektorato rūmų trečiajame aukšte įkūrus Bažnytinio meno muziejų į jo rinkinius buvo įtraukti ir minėtieji portretai.
 
1958 m. perduodant Bažnytinio meno muziejaus eksponatus Kauno valstybiniam istorijos muziejui (dabar Vytauto Didžiojo karo muziejus) buvo perduoti ir 35 šiam rinkiniui priklausę portretai. Septyni šiam rinkiniui priskirtini portretai (Martyno Luokiečio, Mikalojaus Radvilos, Stanislovo Naturskio, Aleksandro Sapiegos, Kazimiero Paco, Jono Jeronimo Krišpino Kiršenšteino, Juozapato Mykolo Karpio) ir šiandien saugomi Kauno tarpdiecezinėje kunigų seminarijoje.
 
www.lrytas.lt
 
Nuotraukose: 4 iš 35 Žemaičių vyskupų portretai

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra