Žaviai profesorei – gimtojo krašto laurai

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Šilutės Fridricho Bajoraičio viešoji biblioteka išties atlieka kultūros centro – žadinančio, kviečiančio, suburiančio – vaidmenį. O patį bibliotekos kolektyvą įsuka idėjomis ir energija kunkuliuojanti direktorė Dalia Užpelkienė. Ko gero, tai jos iniciatyva prieš keletą metų imta burti „šilutiškius“ – ir po visą Lietuvą pasklidusius, nors trumpam su šiuo miestu susilietusius, ir čia šaknis įleidusius.
 
Kaip bibliotekai ir dera, „atrankos kriterijus“ yra literatūrinė kūryba – profesionali ir mėgėjiška, grožinė ir už jos ribų esanti (memuarai, kraštotyriniai bei humanitariniai moksliniai tyrimai ir pan.). Štai š. m. spalio 9 ir 10 dienomis, penktadienį–šeštadienį, jau trečiąjį kartą vyko literatūrinė šilutiškių šventė „Prisijaukinkim žodį, paukštį, debesį…“ (pirmosios – 2005 ir 2007 metais), gražiai vykdanti ir edukacines–švietėjiškas funkcijas.
Gi svečiai, tarp kurių – ir iš sostinės atvykę rašytojai, literatūrologai – pasklinda po kaimų bibliotekas, aplanko įvairias socialinės paskirties įstaigas (šįkart pasibūta Saugų vaikų globos namuose bei Švėkšnos sanatorinėje mokykloje–internate). Šalia prasmingo tarpusavio pabendravimo (tarkim, net ir vilniečiams yra proga artimiau vienas kitą pažinti), ši šventė kartu yra ir solidus konkursas – bibliotekon atsiųstus kūrinius pagal įvairias žanrų kategorijas vertina pasišventusi komisija, kuriai pirmininkauja dešimtmečius Šilutėje mokytojavusi, visų be galo mylima ir gerbiama dr. Romualda Dobranskienė, išties vaižgantiškai kiekviename kūrinėlyje ieškanti „perliukų“.
Dabar ir norisi pasidžiaugti, jog šiemet įvertintas tikrai „aukštos prabos“ kūrinys, ne tik iš autorės pareikalavęs kelerių metų kruopštaus darbo, bet ir iš skaitytojų reikalaujantis intelektinių pastangų – doc. habil. dr. Dainoros Pociūtės–Abukevičienės monografija „Maištininkų katedros. Ankstyvoji reformacija ir lietuvių – italų evangelikų ryšiai“. Doc. habil. dr. D. Pociūtės, Vilniaus universiteto Lietuvių literatūros katedros vedėjos, žavios ir jaunos profesorės, pagerbimas tapo svarbiausiu šventės akcentu ir suteikė visam renginiui solidumo, toli gražu, ne sausai mokslinio. Jau penktadienio pavakare F. Bajoraičio bibliotekoje įvyko monografijos „Maištininkų katedros“ pristatymas visuomenei. „Paslapties“ nesistengta išlaikyti – nors apdovanojimai dar nebuvo įteikti, bet laureatės vardas jau žinomas. Tad, suprantama, vakaro atmosfera buvo itin šventiška. Šilutiškiai – vokalinis ansamblis „Mingė“ (vadovė Regina Jokubaitytė), skaitovas Mintaras Smelevičius – gražiai patalkino viešniai iš Vilniaus, tačiau visus, matyt, labiausiai „užbūrė“ pats autorės pasisakymas. Doc. habil. dr. D. Pociūtė „įvedė“ klausytojus į XVI–ąjį amžių, į tuometę LDK kultūrinę, konfesinę situaciją, apibūdindama svarbiausius savo veikalo „herojus“ – Abraomą Kulvietį, Mikalojų Radvilą Juodąjį, Žygimantą Augustą, Boną Sforcą ir kitus, iškeldama reformacinio judėjimo (evangelizmo) sąsajas su italais „eretikais“, pasidžiaugdama šio dvasinio „maišto“ inspiruotu Lietuvos modernėjimu… Universiteto profesorė prisipažino, kad šis – Šilutės Fridricho Bajoraičio vardo bibliotekos – jai suteikiamas titulas jai esąs brangiausiais iš visų, iki šiol pelnytų. Nors monografija solidi ir apimtimi, ir turiniu, bet tarp vakaro dalyvių atsirado jau ją skaičiusių, tad įspūdžiais – žinia, pagiriamaisiais! – pasidalijo ir priekuliškė rašytoja Edita Barauskienė, ir šilutiškis Anatolijus Žibaitis, ir dar vienas kitas.
 
Šeštadienio priešpietę laureatė buvo pagerbta kartu su gausiu įvairių kategorijų nominantų būriu. Gan išsamią viso vertinimui pristatyto literatūrinio derliaus apžvalgą – vis surasdama už ką kiekvieną pagirti – padarė komisijos pirmininkė R. Dobranskienė. Štai tarp romano kūrėjų nominantės vardą pelnė knygos apie M. Mažvydą „Žodi, nekrisk ant akmens“ autorė E. Barauskienė, tarp poetų buvo pagerbti šilutiškiai: rinkinio „Naktigonė“ autorius Marijus Budraitis bei 2008–aisiais su knygele „Namų link…“ debiutavęs Audrius Šikšnius ir taip toliau – šeimininkai iš širdies dosnumo apdovanojimų nepagailėjo (štai ir biografinė knyga „Minjotų Donkichotas“ šių eilučių autorei pelnė nominantės vardą memuaristikos žanre)… Apdovanojant laureatę buvo ne tik įvertinta doc. habil. dr. D. Pociūtės mokslinės monografijos reikšmė, bet ir šiltu žodžiu paminėtas jos parengtas faksimilinis Fridricho Bajoraičio eilėraščių rinkinys „Gyvumo žodžiai“ bei jam parašytas išsamus įvadas. O tardama padėkos žodį, laureatė pasidžiaugė knygos šventės prasmingumu būtent Šilutėje, šiame Mažosios Lietuvos dalimi buvusiame krašte, kuriame užgimė kone visi spaudos istorijos „pirmieji“ – knyga, giesmynas, gramatika… Šventė baigėsi smagia gaida – laureatei „pasigyrus“, jog tapo gimtojo Liaučių kaimo žvaigžde…
 
Gražus tas žanrų, rakursų, plotmių, netgi lygių susiliejimas!..
 
Autorės nuotr.
 
Nuotraukose:
 
1. Doc. habil. dr. D. PociūtėAbukevičienė Vilniaus senamiestyje…
2. Ir laureatė, ir nominantai kol kas tarp žiūrovų…
3. Doc. habil. dr. D. Pociūtė (dešinėje) nudžiugo sutikusi Kulviečių giminės atstovę (kairėje)
4. Direktorė D. Užpelkienę sveikina vilniečiai poetai Giedrė BulotaitėJurkūnienė ir Romas Bernotas

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra