Zarasiškiai Stelmužėje paminėjo muziejaus jubiliejų

Autorius: Data: 2014-05-26 , 17:01 Spausdinti

1932 metais Zarasams buvo suteiktas  kurorto statusas. Tai labai atgaivino šį  kraštą, įkvėpė jam gyvybės, telkė šviesuomenę. Tuomet ir reikėjo  rūpintis šio ežerų krašto įvaizdžiu, jo patrauklumu. To meto krašto šviesuolis, mokytojas Stasys Jauniškis pradėjo rinkti istorinę medžiagą apie Zarasų  krašto praeitį ir jo žmones. Po poros metų,  1934 metais,  apskrities viršininkas Jonas  Šlepetys, kiti patriotai kreipėsi į  šio  krašto žmones, prašė būsimajam muziejui aukoti eksponatus. Į prašymą zarasiškiai aktyviai atsiliepė ir  tais  pačiais metais atvėrė duris lankytojams muziejus. Jis įsikūrė D. Bukonto gatvėje, Zarasų progimnazijos patalpose. Muziejuje buvo įkurti šie skyriai: numizmatikos, archeologijos, liaudies meno, pedagogikos, spaudos, Didžiojo karo liekanų ir gamtos. Tada fonduose muziejus turėjo daugiau nei 2000 eksponatų, tarp kurių buvo ir labai vertingų bei retų. 1935 m. muziejų savo žinion perėmė Zarasų apskrities valdyba, pagerėjo jo finansinė būklė, muziejui buvo skiriamos lėšos.   Muziejaus tvarkymu nuolatos rūpinosi mokytojas Aleksandras  Rapolis,  jam padėdavo gimnazijos mokinys Juozas Būga.

Antrojo pasaulinio karo metais muziejus labai nukentėjo, buvo sunaikinti ginklų ir liaudies meno skyriai.

Keitėsi laikai, keitėsi ir muziejaus kasdienybė. Po Antrojo pasaulinio karo muziejus Zarasuose veikė nuo 1946 metų  iki 1963 metų, kol Kultūros ministerijos įsakymu buvo uždarytas, o eksponatai perduoti Rokiškio kraštotyros muziejui. Zarasų miestas be muziejaus buvo neilgai. 1966 m. Lietuvos Ministrų Taryba nutarė steigti Tarybų Sąjungos didvyriams memorialinius muziejus, Zarasų gimnazijos rūmai buvo perduoti Zarasų rajono kultūros skyriui, o 1969 m. rugpjūčio 22 d. Zarasuose duris atvėrė Marytės Melnikaitės memorialinis muziejus. Jis  tada priklausė Rokiškio kraštotyros muziejui.

Gražiais muziejaus istorijos etapas – 1988 metai.  M. Melnikaitės memorialinis muziejus atsiskyrė nuo Rokiškio kraštotyros muziejaus ir tapo savarankišku.

Atgimimo laikais pasikeitė muziejaus profilis. Jis vėl tapo Zarasų krašto muziejumi. Žodžiu, muziejus kūrėsi, buvo uždaromas, vėl kūrėsi ir vėl klestėjo.

Šiuo metu Zarasų krašto muziejuje eksponuojama daugiau kaip tūkstantis pagrindinio fondo eksponatų, o muziejaus fonduose saugoma jų apie 18 tūkstančių. Ekspozicija įrengta keturiose salėse. Pirmoje salėje supažindinama su Zarasų miesto istorija, jo raida carizmo laikotarpiu. Ekspozicija byloja apie to meto kultūra, religija, svarbiausius istorinius politinius įvykiais. Muziejaus eksponatai   byloja apie krašto pramonės, žemės ūkio, švietimo, kultūros vystimąsi ir visuomeninių organizacijų veiklą 1918-1940 metais.

Antroje salėje įrengta etnografinė ekspozicija. Jos  eksponatai, bylojantys apie krašto amatus ir verslus. Sudomina lankytojus  įkomponuota ūkininko kamara, kurioje išdėstyti baldai ir audiniai, būdingi Zarasų kraštui.

Muziejaus atskiroje salėje yra sakralinės skulptūros. Šioje ekspozicijoje  Rytų Aukštaitijos dievdirbių įvairiais laikmečiais pagamintos šventųjų medinės skulptūrėlės, kažkada puošusios stogastulpius, koplytstulpius, pakeles, pamiškes, bažnyčių šventorius, kapines…

                      Dar vienoje  salėje lankytojai susipažįsta su išeivijos dailininko Miko Šileikio kūryba. Zarasų kraštas didžiuojasi šiuo žemiečiu. Mikas Šileikis gimė 1893 m. Liminėlyje, Zarasų apskrityje. 1913 metais pabėgo nuo carinės priespaudos į Čikagą. Ten mokėsi dailės. Zarasiečiams atkeliavo iš Čikagos  apie 50  kraštiečio dailės darbų. Mirė dailininkas 1987 m. Čikagoje. Mikas Šileikis yra vienas pirmųjų lietuvių dailininkų Amerikoje.  Muziejuje šiandien eksponuojami vertingi dailininko darbai, jo  asmeniniai daiktai. Žodžiu, šiandien muziejuje saugoma tai, kas brangu  kiekvienam Zarasų krašto žmogui.

Zarasiškiai džiaugiasi erdvia muziejaus sale, kuri šiuolaikiškai įrengta. Ši salė pritaikyta parodoms. Gera akustika visada gerai nuteikia kamerinių renginių lankytojus. Muziejus įkurtas labai brangiame daugeliui zarasiškių pastate – buvusioje Zarasų gimnazijoje.

Šį muziejaus įkūrimo istorija vėl buvo prisiminta Stelmužėje, bažnytinio meno muziejuje. Čia zarasiškiai ir paminėjo ir Zarasų krašto muziejaus aštuoniasdešimtmetį. Šventėje pabrėžta, kad  šių dienų muziejininkų darbais galima didžiuotis. Muziejus turtėja, sukviečia vis daugiau lankytojų. Veikia muziejaus filialai Dusetose, Kazimiero Būgos muziejus ir Stelmužėje – Bažnytinio meno muziejus. Šventės dalyviai tapo dar vieno svarbaus muziejaus įvykio liudytojais. Tą dieną buvo atidaryta Stelmužės bažnyčios varpinėje   ekspozicija. Praėjusiais metais Zarasų krašto muziejus įgyvendino projektą „Ekspozicijos „Stelmužės XVII a dvaro istorija“ įrengimas“. Dalinai projektą finansavo ir Kultūros ministerija. Tai sudarė sąlygas renovuotojoje bažnyčioje  renovuotojoje Stelmužės Šv.  Kryžiaus  bažnyčios (1650 m.) varpinėje (XVII a) įrengti šiuolaikinę informatyvią ekspoziciją. Interaktyvią ekspoziciją sukūrė „Terra Meea“.

Ekspozicija labai įdomi. Ji  suteikia galimybę Lietuvos, o taip pat užsienio svečiams geriau pažinti šį kraštą, daugiau sužinoti apie Stelmužę, jos istoriją, turtingą praeitį. Ekspozicijoje daug dėmesio skiriama sėlių kultūrai, jų istorijai.  Stelmužėje ši originali bažnyčia ne tik labai originalus ir ypač Zarasų krašte lankomas muziejus, bet  aukojamos Šv. Mišios.

Muziejaus jubiliejaus proga muziejininkus, muziejaus lankytojus sveikino Zarasų rajono savivaldybės mero pavaduotojas Nikolajus Gusevas, Seimo narys Algimantas Dumbrava. Muziejaus praeitį, jo darbuotojus šventėje prisiminė buvusi ilgametė jo direktorė Irena Pošienė, buvusi muziejaus darbuotoja Laima Raubiškienė.

Daug buvo sveikinimo kalbų. Žmonės dėkojo žmonėms, kurie saugo  savo krašto praeitį, rašo naujus šios praeities puslapius. Žmonės pažymėjo, kad šių žmonių darbas labai reikalingas. Muziejuje lanko ne tik zarasiškiai, bet ir jų svečiai. Muziejus sukviečia į savo renginius daug žmonių.  Daug nuoširdžių  sveikinimo žodžių pasakė kraštietis technikos mokslų daktaras Lionginas Radzevičius, Audronis ir Violeta Barisevičiai, Valdas ir Nijolė  Guobiai, Zarasų miesto bendruomenės pirmininkas Rimvydas Podolskis ir Zarasų miesto seniūnė Olga Podolskienė. Buvo ne tik daug sveikinimo žodžių, bet ir dovanų. Šventės metu kilo idėja – zarasiškiams dovanoti eksponatus muziejui, kuriai pritarė gražios šventės dalyviai. Sveikino muziejininkus ir Zarasų viešosios bibliotekos direktorė Danutė Karlienė, jo pavaduotoja Jolanta Lementauskienė, Zarasų Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į Dangų parapijos klebonas dekanas Remigijus Kavaliauskas, sveikino muziejininkus kolegos iš kaimyninių rajonų.   Į šventę atvyko ir sveikinimo žodį pasakė Seimo narys Rokas Žilinskas. 

Šventėje koncertavo instrumentinis ansamblis ,,Vilniaus klarnetai”. Profesionalūs muzikantai Edvardas Kulevičius, Laurynas Čekelis, Vidmantas Riškus, Dainius Verbickas grojo klarnetais, demonstravo šio muzikos instrumento galimybėmis.

Nuotraukose: šventėje prisiminimais dalijosi buvusi ilgametė muziejaus direktorė Irena Pošienė; šventė Stelmužės bažnyčioje; Lietuvos Respublikos Seimo nario Algimanto Dumbravos gėlės muziejaus direktorei Ilonai Vaitkevičienei; technikos mokslų daktaras Lionginas Radzevičius susipažįsta su ekspozicija varpinėje ir dalijasi įspūdžiais; Zarasų Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į Dangų parapijos klebonas dekanas Remigijus Kavaliauskas; šventėje koncertavo instrumentinis ansamblis ,,Vilniaus klarnetai“.

Petras IVANOVAS

Muziejai , , , , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra