Žalioji savaitė: pasaulio kvapai ir skoniai

Autorius: Data: 2011-01-21 , 09:10 Spausdinti

2011 m. sausio 21–30 dienomis Berlynas (Vokietija) vėl kviečia į tarptautinę maisto pramonės, žemės ūkio ir sodininkystės parodą „Žalioji savaitė 2011“ („Grüne Woche 2011“). 76-tą kartą rengiama paroda lankytojus pasitinka šūkiu „Patirk įvairovę“ („Experience diversity“). Lietuva šioje parodoje dalyvauja 9-tąjį kartą.

Įvairovės čia išties netrūksta. Kaip teigia parodos organizatoriai, 85-erių metų istoriją skaičiuojanti didžiausia vartotojams skirta maisto pramonės, žemės ūkio ir sodininkystės paroda patenkins visų lūkesčius: ir jaunas, ir vyresnis, ir gurmanas, ir trokštantis patirti naujų įspūdžių, atrasti naujų kvapų, skonių, čia ras, ką veikti. Tačiau visi, kurie norės leistis į kulinarinę kelionę, turės nemažai paėjėti –parodos rengėjai informuoja, kad 26-iose salėse įsikūrę 1 632 dalyviai iš 57 šalių savo ekspozicijomis užima 115 tūkst. kv. m plotą. Norint viską apžiūrėti reikia sukarti 8 kilometrus – organizatoriai net apskaičiavo, kad tai sudaro apie 11 600 žingsnių. Parodos rengėjai tikisi sulaukti 400 tūkst. lankytojų, 100 tūkst. verslo žmonių. Na o nuo 1926 m. (tuomet pirmą kartą surengta paroda) savo šalies produkciją čia pristatė 76 400 dalyvių iš 120 šalių, paroda sulaukė 30,1 mln. lankytojų.

Šių metų parodos partnerė – Lenkija lankytojus pasitinka šūkiu „Lenkijos aromatai“ („Flavours of Polska“), taip stende kviesdama pakeliauti po įvairius šalies regionus, kuriuose vis dar gyvenama harmonijoje su gamta, ir kur vis dar dominuoja tradicinė lenkiška virtuvė. Ne mažiau intriguojantis ir kitas Lenkijos paskelbtas šūkis – „Ypatinga atradimų kelionė sekant muzikos genijaus pėdsakais“ (An extraordinary journey of discovery in the footsteps of the musical genius“). Taip šių metų parodos partnerė kviečia susipažinti su visų 57-ių šalių kulinarinėmis virtuvėmis (dalyvauja ir tokios tolimos šalys, kaip Gana, Nepalas, Sirija, o Ruandai ir Afganistanui tai pirmoji patirtis).

Gausūs susitikimai

Žemės ūkio ministro Kazio Starkevičiaus vadovaujama delegacija lankytojus kviečia į 238 kvadratinių metrų Lietuvos nacionalinį stendą, kuris savo etnografiniu dizainu primena lietuvišką smuklę. Turtingą šalies tautinį paveldą, lietuviškus gardėsius čia pristato UAB „Saimeta“, UAB „Berneliai“, ūkininkės A. Žilienės ekologiškos mėsos gaminių, A. Grigonio alaus individualios įmonės, UAB „25 Žemaitis“. Lietuvos amatų grožį demonstruoja Lietuvos ūkininkių draugija, o liaudiškomis melodijomis puikią nuotaiką kuria ansamblis „Sutaras“.

Pirmieji Lietuvos stende apsilankė ir su ministro vadovaujančios delegacijos atstovais susitiko valdančiojo Berlyno meras Klaus Wowereit, Vokietijos maisto, žemės ūkio ir vartotojų apsaugos ministrė Ilse Aigner, Vokietijos ūkininkų sąjungos pirmininkas G. Sonnleitner. Ministrei I. Aigner ministras K. Starkevičius padovanojo lietuviškos duonos kepalą su stilizuotu užrašu „Lietuva“. Iš viso vokiečių atstovai ruošiasi aplankyti 35-ių šalių stendus, kuriuose bus vaišinami tradiciniais šalių skanėstais, tačiau, kaip juokavo vokiečių ministrė, lietuviški produktai yra geriausi. Lietuvos žemės ūkio ministerija labai vertina ilgalaikius, tarptautinius, sėkmingai besiplėtojančius ryšius tarp Vokietijos Federalinės maisto, žemės ūkio ir vartotojų apsaugos ministerijos, o taip pat ir tarp atskirų Vokietijos Federacijos žemių: Tiuringijos, Žemutinės Saksonijos, Saksonijos, Šlezvigo Holšteino, Meklenburgo Priešakinės Pomeranijos.

Ministras taip pat ketina susitikti su Rusijos Federalinės veterinarijos ir fitosanitarijos priežiūros tarnybos vadovu Sergejumi Aleksejevičiumi Dankvertu, Bavarijos žemės ūkio ministro pavaduotoju Martin Neumeyer, Vokietijos Žemutinės Saksonijos žemės ūkio ministru Gertu Lindemann, Vokietijos Meklenburgo – Priešakinės Pomeranijos žemės ūkio, aplinkos ir vartotojų apsaugos ministru dr. Till Backhaus, dalyvauti Rusijos žemės ūkio ministrės Jelenos Borisovnos  Skrynnik, Lenkijos žemės ūkio ministro Marek Sawicki, Vokietijos maisto, žemės ūkio ir vartotojų apsaugos ministrės Ilse Aigner protokoliniuose susitikimuose.

Susitikime su Ukrainos agrarinės politikos ministru Nikolajumi Vladmirovičiumi Prisiažniuku ketinama pasirašyti Ukrainos žemės ūkio politikos ministerijos ir Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos veiksmų planą dėl bendradarbiavimo žemės ūkio srityje.

Parodos organizatoriai rengia apie 300 susitikimų, seminarų, diskusijų, forumų aktualiausiomis žemės ūkio temomis. Kasmet rengiama tarptautinė žemės ūkio ministrų podiumo diskusija šiemet gvildens temą „Prekyba ir pasaulio aprūpinimas maistu globaliu, regioniniu ir vietiniu mastu“. Į trečiąjį kartą rengiamą diskusiją įsitrauks ir Lietuvos delegacija.

Pirmosios dienos vakare ministras Kazys Starkevičius rengia protokolinį priėmimą – Lietuvos tautinio paveldo pristatymą užsienio svečiams. Čia laukiama ES šalių narių, Rusijos, Baltarusijos, Gruzijos, Moldovos, Ukrainos žemės ūkio ministrų, Vokietijos federalinių žemių žemės ūkio ministrų, LR ambasados Vokietijoje atstovų, Latvijos, Estijos delegacijų narių, Rusijos Federalinės veterinarijos ir fitosanitarijos priežiūros tarnybos pareigūnų, lietuvių bendruomenės Vokietijoje narių, kitų šalių aukšto rango pareigūnų.

Lietuviška virtuvė puikiai vertinama

Stilizuota etnografinė smuklė parodos lankytojų kasmet gausiai lankoma, o lietuviškų patiekalų einama ragauti net po kelis kartus. Ir šiemet savo produkciją pristatantys šeimos ūkiai, nedidelės maisto produktų gamybos įmonės turi ką pasiūlyti parodos lankytojams.

EKO, Tautinio paveldo, Kulinarijos paveldo ženklais pažymėta Daujėnų naminė ir Daujėnų rupi duona puikiu skoniu jau pelnė gerą vardą. 1995 m. Daujėnuose įkurta įmonė “Saimeta” duoną ir konditerijos gaminius šiandien kepa tik iš natūralių žaliavų, nenaudojant jokių dirbtinių puriklių ir tešlos pagerinimo priedų. Ūkininkų A. ir K Žilių ūkis kol kas vienintelis šalyje gamina šaltai rūkytus ekologiškus mėsos produktus: „Kirsnos“ dešrą, „Kaziuko skilandinę“, kiaulienos šoninę, nugarinę, kumpį ir lašinius. Ši jų produkcija parodos lankytojams puikiai pažįstama, nes ūkininkai čia lankosi jau trečiąjį kartą. A. Grigonio alaus įmonė lankytojams siūlo natūralų, gyvą, pagal aukštaičių tradicijas gaminamą kaimišką alų: „Šinkorių“ alų, tamsųjį su medumi „Algio“ alų, gaminius, paženklintus tautinio paveldo ženklu. Daugiau nei prieš šimtą metų A. Grigonio įmonės įkūrėjų proseneliai pradėjo gaminti alų, kurį šiandien puoselėja jau ketvirta karta. UAB „Berneliai“ tautinio paveldo ženklu sertifikuoti patiekalai yra išsikovoję savo tvirtą poziciją. Nuolatiniai parodos dalyviai žino, kad sulauks gausaus būrio lankytojų, kurie skanaus baravykienės, įdaryto kalakuto (kepto su obuoliais), cepelinų, bulvių plokštainio, naminės giros. UAB „25 Žemaitis“ parodos lankytojams siūlo linų sėmenų duonelės ir paplotėlių, ruošiamų pagal žalio maisto principus. Baltijos šalyse ši įmonė pirmoji ir vienintelė tokio tipo duonelių gamintoja.

Lietuvos ūkininkių draugija pristato tautinio paveldo kūrėjų Jono ir Dalios Ališauskų medžio suvenyrų, turinčių tautinio paveldo sertifikatus (geldas, žvakides ir dėžutes), Aušros Petrauskienės siūtų lėlių su tautiniais darbužiais (gaminiai turi ne tik tautinio paveldo sertifikatą, bet ir amatininko sertifikatą), Česlovo ir Jūratės Gūdžių keramikos gaminių (ąsočių, puodų, puodynių, lauknešėlių).

Parodoje savo produkciją taip pat pristatys didžiosios šalies įmonės: AB „Žemaitijos pienas“, AB „Pieno žvaigždės“, AB „Agrovet“, UAB „Biovela“, AB „Krekenavos agrofirma“, AB „Naujoji rūta“ .

Lietuva, savo gilias tautines tradicijas, papročius, kultūrą pristatydama per tautinį paveldą, kulinarinėje kelionėje pasakoja įdomią savo šalies istoriją.

Lengvas prisilietimas prie įvairių pasaulio šalių skonių ir kvapų neabejotinai verčia susimąstyti, kad esame be galo skirtingi, todėl ir unikalūs, vieni kitiems įdomūs.

www.sg-zuckerruebensirup.de nuotr.

Nuotraukoje: Nuo 1926 metų rengiama paroda „Žalioji savaitė“ yra viena iš seniausių bei populiariausių parodų ne tik Vokietijoje, bet ir pasaulyje, sulaukianti didelio politikų dėmesio bei atgarsio verslo aplinkoje

Lietuva - Vokietija ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra