Žalgirio mūšio 608-ųjų metinių šventei į Žalgirio parką ugnį nešė jaunimas

Autorius: Data: 2018-07-19 , 10:20 Spausdinti

Žalgirio mūšio 608-ųjų metinių šventei į Žalgirio parką ugnį nešė jaunimas

Aleksandras VITKUS, www.voruta.lt

Liepos 14 dieną Žalgirio pergalės parke buvo minimos 608-osios Žalgirio mūšio pergalės metinės. Prieš pat šventės pradžią ore pasirodė du lėktuvai atskridę pasveikinti susirinkusius į šią šventę, tai Karinių oro pajėgų eurokopteris ir verslininko Paulius Staliūno pilotuojamas lėktuvas. Kaip pastebėjo vedančioji „ Žalgirio pergalės parke susitiko praeitis ir dabartis“.

 

Parko pirmininkas Gintautas Tamulaitis sveikina su švente

Šventė prasidėjo įnešant į parką ugnį nuo Nežinomojo kareivio kapo iš Kauno. Ugnį pasikeisdami nešė prof. Aleksandro Vitkaus anūkai – Edvardas, Martynas ir klubo pirmininko sūnus Tautvydas Juozas Tamulaitis. Ugnis buvo perduota klubo pirmininkui, kuris ir uždegė šventinį aukurą, kuris degė per visą šventę.

Kovo 11-osios akto signataras Leonas Milčius

Šventės vedėja Alma Pauželienė pristatė šventėje dalyvaujančius garbius svečius ir pateikė Žalgirio mūšio pergalės istorinį akcentą:

1410 m. liepos 15 d.

„Vasara buvo karšta. Vos vos įpusėjusi liepa…

Tūkstančiai renkas žmonių, žirgų ir šarvuotų kareivių,

Lauką užpildo plačiai, pasirengę kovot iki galo.

Renkasi vyrų pulkai. Troškimas kovot ir laimėti,

Veda į mūšį vadus, drąsos suteikia kareiviams.,

Štai ir lietuviai pirmi – kunigaikščio Vytauto pulkas–

Traukia lankus bei strėles, skraidina žirgus greituosius.

Šito karo šlovė ir garsas didingo triumfo

Sklinda už jūrų plačių, žemes tolimiausias pasiekia…“

Taip XVI a. Žalgirio mūšį aprašė Jonas Vislicietis, neabejotinai meniškiausioje ir žymiausioje to meto poemoje „Prūsų karas“. Tai buvo kova dėl išlikimo.

Jaunieji šauliai iš Babtų stovi prie Vytauto koplytstulpio

„Kol lietuvių sąmonėje bus gyvas Žalgirio mūšio aidas, tol bus gyva ir legendinė jų drąsa, įkvepianti mus taip pat garbingai įveikti šių dienų mūšius, kuriems nereikia nei iečių, nei kalavijų, nei patrankų“, – tęsė šventės vedėja Alma Pauželienė, – „ Taip galėtume suvokti didžiojo mūšio, užbaigusio kruvinus kryžiaus karus, išsaugojusio Lietuvai Žemaitiją ir visiems laikams padovanojusio moralinę teisę didžiuotis savo protėviais, tęsinį.

Žalgiris turi likti istorinėje atmintyje kaip svarbus istorinis įvykis, simbolizuojantis iš amžių glūdumų perduodamą protėvių drąsą, išmintį, gebėjimą aukotis Lietuvai“.

Šventės metu smagu ir pašokti

Visi šventės dalyviai sugiedojo Lietuvos Tautišką giesmę.Po to buvo nešamos padėti gėlės prie pagrindinių Žalgirio mūšio vadų stogastulpių – Vytauto ir Jogailos.

Su švente sveikino Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos Akto dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo signataras Leonas Milčius, kuris pažymėjo, kad parkas kuriamas entuziastų, tačiau daug ką reikia dar padaryti, kad parkas būtų patrauklesnis ir įdomesnis.

Su švente sveikina Vasario 16-osios akto signatarų klubo pirmininkas Remigijus Gulbinas

Kalbėjo ir Vasario 16-osios klubo pirmininkas, 1918 m. Lietuvos Nepriklausomybės akto signataro Petro Klimo brolio vaikaitis Remigijus Gulbinas, kuris patikino šventės dalyvius, kad 80 narių jungiantys jų klubas visomis išgalėmis stengsis padėti ir prisidėti, kad parkas gražėtų.

Lietuvos sporto muziejaus vokalinis ir instrumentinis ansamblis „Ąžuolynas“ (vadovas Vincas Vytautas Bieliūnas)

Seimo narys, klubo „Žalgirio pergalės parkas“ valdybos narys Vytautas Kamblevičius pasidžiaugė, kad šiemet ugnies nešimo į parką nuo Nežinomo kareivio kapo estafetė patikėta jaunimui, kurie ateityje turės perimti ir parko puosėlėjimo vairą. Be to, šiemet parke, nors minima ne jubiliejinė data, susirinko daug jaunimo. Tai rodo sveiką parko dvasią.

Klubo „Žalgirio pergalės parkas“ pirmininko Gintauto Tamulaičio kalboje ne tik dar kartą paminėta Žalgirio pergalės įtaką Lietuvos išlikimui, bet ir nurodyti šiemetiniai svarbūs darbai. Vienas iš jų – įgyvendinimas laimėto Lietuvos kultūros tarybos projektas pagerbti ir įamžinti 1918 m. Vasario 16 – osios Lietuvos nepriklausomybės akto signatarus parke.

„Iš 49 pateiktų Kultūros Tarybai projektų“ – teigia pirmininkas, – „kurie įamžintų Lietuvos 100-ečio programą, klubas „Žalgirio pergalės parkas“ buvo atrinktas kaip originalus, tinkamas su išliekamąja Lietuvos istorine ir kultūrine verte projektas. Šio projekto, tema: „1918 metų Vasario 16-osios Akto Signatarų įamžinimas Žalgirio pergalės parke“.

Nuo Nežinomo kareivio kapo uždegta šventinė ugnis

Tai pagal architekto Stanislovo Kalinkos suprojektuotą parko vizijos dalį t.y. įrengti 1918 m. Lietuvos Nepriklausomybės akto signatarams alėją. Šioje alėjoje bus pasodinta 20 lietuviškų ąžuolų. Prie kiekvieno ąžuoliuko ant plastiko bus pastatyta lentelė su signataro vardu ir pavarde, taip pat trumpa biografija ir veikla lietuvių/anglų kalbomis. Prie alėjos planuojame pastatyti ir stendą, kuriame bus patalpinta 1918 m. Vasario 16-osios Akto kopija bei kita informacija apie signatarus. (nutarimo kopija gauta iš Lietuvos valstybinio archyvo, kurį surado prof. L. Mažylis.). Numatoma išleisti iki 70 psl. A5 formato knygelę apie signatarus kartu su parko kūrimosi veikla. Ąžuolų sodinimui bus organizuota iškilminga sodinimo ceremonija. Medelius sodins pagarbos verti asmenys, signatarų giminės, atkuriamos Lietuvos valstybingumo pradininkai bei asmenys ryškiai parėmę šį projektą finansine išraiška.

Parko pirmininkas uždegė šventinę ugnį parke

Alėją numatome įrengti ir suorganizuoti ąžuolų sodinimo šventę rugpjūčio-rugsėjo mėnesį, tikslią datą skelbsime kai bus tam pasiruošta“.

Klubo pirmininkas pabrėžė, kad „šį parką mes kuriame ne sau, o mūsų vaikams, ateities kartoms, kad ši vieta būtų ne tik laisvalaikio praleidimo vieta, bet taptų visuomenės traukos objektas“.

Gintautas Tamulaitis nepamiršo padėkoti visiems,kurie padeda puoselėti ir kurti parką: „Turime ir Kauno rajono savivaldybės palaikymą. Pirmiausia, aišku, rajono merą Valerijų Makūną, vicemerą Joną Gurską, vicemerą Paulių Visocką, administracijos direktorių Antaną Nesteckį ir kitus vadovus.

Tad kurkime, puoselėkime ir auginkime šį parką, kartu. Kiekvienas Jūsų patarimas ar koks kitas prisilietimas prie parko kūrimo yra svarbus.

 Noriu padėkoti Kauno rajono savivaldybės merui Valerijui Makūnui už parkui teikiamą paramą, Babtų kultūros centro direktorei Eglei Patinskaitei, Babtų gimnazijos direktoriui Vidui Mikalauskui, Babtų seniūnui Jonui Praškevičiui už parko šienavimo darbus, ūkininkams Juozui ir Pauliui Staliūnams, klubo valdybos ir parko nariams ir visiems kitiems kurie prisideda prie parko kūrimo darbų. Noriu visiems palinkėti sveikatos, geros šventės, pasiklausyti gražių muzikos garsų“.

 

„Žalgirio parkas pasiruošęs šventei“

Šventės dalyviai klausėsi ne tik Lietuvos sporto muziejaus vokalinio ir instrumentinio ansamblio ,,Ąžuolynas“ (vadovas Vincas Vytautas Bieliūnas) ir Babtų kultūros centro Vandžiogalos laisvalaikio salės folkloro ansamblio ir tradicinės kapelijos ,,Griežlė“ (vadovas Andrius Morkūnas) dainų, bet taip pat turėjo progos ir pašokti.

Visi šventės dalyviai buvo pavaišinti kareiviška sriuba.

Klubo pirmininkas Gintautas Tamulaitis visus pakvietė dalyvauti rugpjūčio-rugsėjo mėnesį (datą patikslins)šventėje įamžinant žaliais ąžuoliukų sodiniais 1918 metų Vasario 16-osios Akto signatarus.

Renginiai , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra
www.cutestockfootage.com