Žalgirio mūšio 600-mečiui – lenkų žurnalistų knyga apie Lietuvą

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Apie praeitį ir dabartį
 
Istorinė Trakų žemė prieš kelis šimtmečius ir šiandien. Vytauto Didžiojo pilis ir mažai kam žinomas povandeninių skulptūrų parkas Galvės ežere. Tuo ir daugeliu kitų dalykų domėjosi iš Torūnės miesto Lenkijoje atvykę trys žurnalistai, įgyvendinantys puikią idėją – iki Žalgirio mūšio 600 metų jubiliejaus išleisti knygą apie Lietuvą.
 
Šis originalus leidinys dienos šviesą turėtų išvysti iki š. m. liepos 15-osios. Knygą ketina išleisti prestižinis Lenkijoje leidėjas Valstybės leidybos institutas (Panstwowy Institut Wydawniczy).
 
Ambasada prašė padėti
 
Šiuo tikslu buvo surengta mėnesį Lietuvoje trukusi žurnalistinė ekspedicija, per kurią Torūnės žurnalistai Jacek Kielpinski, Radek Rzeszotek, Adam Luks bei fotografas Jacek Smarz kelias dienas praleido ir Trakuose.
 
Viešnage senojoje sostinėje pasirūpino Trakų turizmo ir poilsio paslaugų plėtros asociacija, talkino Trakų turizmo informacijos centras.
 
Trakų turizmo ir poilsio paslaugų plėtros asociacijos prezidentas Robertas Volosevičius, pastaruoju metu intensyviai plėtojantis asociacijos veiklą su Lenkijos turizmo įstaigomis, nenustebo, gavęs Lietuvos ambasados Lenkijoje laišką. Ambasadorius Egidijus Meilūnas asociacijai pristatė lenkų žurnalistų vykdomą žurnalistinę misiją ir paprašė padėti susipažinti su Trakų kraštu.
 
„Tai buvo ir garbė, ir įsipareigojimas, ir puiki galimybė paskleisti gerą žinią apie Trakus“, – sakė R. Volosevičius.
 
Užsimojo griauti stereotipus
 
Statistiniam Lenkijos gyventojui – Lietuva dar neatrasta žemė, o lietuvius jis dažnai painioja… su rusais. Paradoksalu? Statistinio lenko žinios apie Lietuvą dažniausiai apsiriboja Vilniaus kraštu ir esą engiamais vietiniais lenkais.
 
Norėdami sugriauti šį stereotipą, kurį surado viename Lietuvos leidinyje, Torūnės žurnalistai leidosi į patrakusią avantiūrą – maždaug per mėnesį išnaršyti, pažinti Lietuvą ir rekordiniu greičiu – iki Žalgirio 600-ųjų metinių – išleisti reportažų, interviu knygą. Knygą sudarys 35 skyriai, joje bus publikuojami interviu su žymiausiais mūsų šalies politikais, visuomenės veikėjais, reportažai apie įdomias istorines, geografines vietas. Čia netruks netikėtų pastebėjimų, požiūrių, kaip lenkų žurnalistai mato šiandienos Lietuvą.
 
Padės suartinti tautas
 
Lenkijos žurnalistai, keliaudami po mūsų šalį, savo įspūdžius fiksavo ir internetiniame portale www.zwinka.pl. Vis dėlto didelis tempas prarydavo didžiąją dalį laiko, nes per dieną įvykdavo ne vienas susitikimas, mezgėsi naujos pažintys ir dienoraštis negalėjo spėti paskui begalę įvykių. Matyt, įdomesni momentai interneto erdvėje pasirodys ir vėliau. O dabar sugrįžusiems į Torunę žurnalistams yra svarbiausia baigti rašinius knygai.
 
Šios kelionės ir knygos idėjos autorius yra žinomas Torunės žurnalistas, publicistas J. Kielpinski. Jo sumanymą palaikė Lietuvos ambasados Lenkijoje vadovas E. Meilūnas, padėjęs organizuoti kelionę, svarbius susitikimus Lietuvoje.
 
J. Kielpinskiui talkina jo kolegos A. Lust, R. Rzeszotek, su kuriais yra kartu yra išleistos trys knygos…
 
„Mūsų rengiamas projektas „Lietuva – terra incognita“ pasitarnaus Lietuvos populiarinimui Lenkijoje, padės geriaus suprasti vieniems kitus ir suartins mūsų tautas“, – tuo įsitikinę žurnalistinės ekspedicijos dalyviai.
 
Kokia XXI a. Lietuva?
 
Lietuva – lenkų žurnalistų akimis. Ši idėja nebūtų kažkas išskirtinai nauja, jei ne šios misijos aplinkybės ir maksimalistiniai tikslai. Svarbus akcentas lietuviams ir lenkams – Žalgirio mūšio 600-osios metinės. Tačiau ši istorinė data nebus pretekstas aiškintis, kas vis dėlto – Jogaila ar Vytautas – laimėjo istorinį mūšį ir visiems laikams sutriuškino kryžiuočių ordiną. Atvirkščiai, lenkų žurnalistams tai išeities taškas primenant bendrą abi tautas vinijusią istoriją, kultūrą, Abiejų Tautų Respublikos laikus ir, svarbiausia – kalbėti apie XXI a. Lietuvą. Torūnės žurnalistai savo ekspedicijoje kėlė klausimą: su kuria šalimi Lenkiją siejo artimiausi ryšiai? Žinoma, su Lietuva. Tad kokia ji – šiandienos Lietuva?
 
Bekeliaudami po mūsų kraštą toruniečiai kartais keisdavo iš anksto sudarytą programą. Tai suprantama kiekvienam žurnalistui, nes gyvas gyvenimas dažnai pasiūlo labai įdomių temų.
 
Viskas, ką turėtum žinoti
 
Žurnalistai iš Torūnės po Lietuvą keliavo dviem etapais: balandį ir gegužę. Grižę po pirmosios kelionės parengė rašinius, atidavė leidyklai ir vėl leidosi į Lietuvą.
 
Jie ieškojo ne tik bendros istorijos objektų, bet ir svarbių, nūdieną iliustruojančių reiškinių, įvykių.
 
Po vieno iš svarbiausių susitikimų su Lietuvos prezidente Dalia Grybauskaite kolegos pastebėjo, kad šalies vadovė labai atvirai vertina lietuvių ir lenkų santykius, nebijo tam tikrų vertinimų. Torūnės žurnalistams didelį įspūdį paliko, jų žodžiais tariant, labai drąsios „Lietuvos ryto“ vyriausiojo redaktoriaus pirmojo pavaduotojo Rimvydo Valatkos įžvalgos, nuoširdus pokalbis su arkivyskupu Sigitu Tamevičiumi, o susitikimas su „Vilnijos“ draugijos pirmininku Kazimieru Garšva tapo žurnalistiniu atradimu. Šie ir daugelis kitų interviu, reportažai, daugybė nuotraukų – netrukus Lenkijoje pasirodysiančioje knygoje apie Lietuvą. Misijos sumanytojų nuomone, ši knyga būtų lyg turistinis vadovas „Lietuva lenkams“ arba „Viskas, ką turėtum žinoti apie kaimyninę šalį, su kuria tavo protėviai susieti nuo XIV amžiaus“.
 
Autorės nuotr.
 
Nuotraukose:
 
1. Po mėnesį trukusios žurnalistinės ekspedicijos lenkai žurnalistai(iš kairės) A. Luks, J. Smarz, R. Rzeszotek, J. Kielpinski Žalgirio mūšio 600-osioms metinėms išleidžia reportažų knygą apie Lietuvą
2. Žurnalistą R. Rzeszotek (iš kairės) nustebino netoli Lentvario gyvenančio verslininko, senųjų automobilių bei kitų transporto priemonių muziejaus savininko Alfredo Eitučio kolekcija. Tarp jų – ir neseniai įsigytas Lenkijos karinių oro pajėgų lėktuvas, priklausęs papulkininkiui Zdislavui Cieslikui

Sena VorutaKomentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra