XXV-oji Klojimo teatrų krivūlė Laukuvoje

Autorius: Data: 2013-07-16 , 10:59 Spausdinti

Prof. dr. Petras BIELSKIS, Lietuvos klojimo teatro draugijos pirmininkas

Lietuvoje kiekvienas miestelis ar kaimas privalo turėti savo teatrą. Tai garbės ir savo vertės suvokimo klausimas. Ir ateina tai iš toli, nuo slaptųjų lietuviškųjų vakarų. Ir dar toliau –  nuo kalendorinių švenčių, linamynės, kūlės spragilais, nuo vestuvinių apeigų, nuo sakmių apie laumes ir laimes. Žmonėms patinka žaisti gyvenimą, keistis veidu, vaidentis, vaidinti, veidmainiauti. Mokėjimas potyrį arba žinojimą persakyti veidu arba vaidinti yra mums įgimtas.

Laukuva, Žemaitijos miestelis, šiomis dienomis švenčia savo 760-tąjį jubiliejų ir 90 metų, kai parapijos klebono Napalio Butkevičiaus jaujoje, per Škapliernos atlaidus,  buvo suvaidintas Petro Pundzevičiaus Neatmezgamasai mazgas (1923,  rež. M. Tallat-Kelpšienė).

Ta proga  naujasis Lietuvos klojiminio teatro judėjimas 2013 m. liepos 21 d. Laukuvoje, irgi per Škapliernos atlaidus, šaukia  savo 25-ąją krivūlę. Irgi nemenkas jubiliejus.  Suvažiuos aštuni teatrai: Skapiškio, Jurbarko, Skaudvilės,Girdžių, Agluonėnų (senasis), Klaipėdos universiteto, Bilionių ir  Rietavo. Po atlaidų teatrai pasipils po Laukuvos apylinkes, vaidins Baublių vandens malūne, prie Palentinio tvenkinio, dalis nuvyks į Šilalę, Kaltinėnus, liks ir Laukuvai.

Pačioje Bilionių piliakalnio papėdėje per stebuklą išsaugota XIX a. etnografinė sodyba. Ir vieta stebuklingo grožio – pakalnėje ežerėlis su salomis, už žiogrinės tvoros kyla pilies terasos, kieme, po langais trys išlakiniai ąžuolai.  Dviejų galų troba, ąžuolinių sienojų svirnas, keturšlaičiais stogais prisidengęs rąstinis klojimas švenčiausia vieta susirinkti klojiminės kaimo kultūros žmonėms. Čia vyks tikri kluono vaidinimai.

Gaila, bet žmonės, kūrę tą sodybą, neišsaugoti. Rupšlaukių giminės žmones aptinkame tarp Laukuvos vaidintojų, tarp tremtinių, tarp partizanų, kurių net kapavietės nežinomos. Reikėtų nors prisiminti kaip mūsų visų istoriją.

Krivūlės spektaklius vertins dramaturgas ir teatrologas Gediminas Jankus, vyskupas Jonas Kauneckas, Šilalės rajono meras Jonas Gudauskas, Laukuvos seniūnas Virgilijus Ačas, teatrologijos magistrai Darius Peckus ir Artūras Butkus, Klaipėdos universiteto profesorius Rimantas Balsys. Nugalėtojų laukia  Didysis kun. Jono Katelės prizas ir Panevėžio vyskupo J. Kaunecko bei Laukuvos seniūnijos premijos.

Etninė kultūra , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra