Vytauto Kasiulio muziejuje – kasmetinė Lietuvos muziejininkų konferencija

Autorius: Data: 2015-04-29 , 10:05 Spausdinti

2015 m. balandžio 22 d. Lietuvos dailės muziejaus padalinyje – Vytauto Kasiulio dailės muziejuje Vilniuje – vyko Lietuvos muziejų asociacijos (toliau – LMA) Rinkinių mokslinio tyrimo sekcijos XVIII mokslinė-praktinė konferencija ,,Etniškumas ir regioniškumas XXI a. muziejuose“.

Lietuvos muziejų asociacijos Rinkinių mokslinio tyrimo sekcija nuo 1998 m. kasmet vis kitame Lietuvos muziejuje organizuoja konferencijas, skirtas muziejininkystės aktualijoms aptarti.

Šių metų konferencija rengta kartu su Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto Muzeologijos katedra. Konferencijos tema pasirinkta neatsitiktinai – 2015 m. paskelbti Lietuvos etnografinių regionų metais. Regioniškumas aktualus ir Europos kontekste, kuriame visa Lietuva traktuojama, kaip vienas Europos regionas.

Etniškumas šiuolaikiniame pasaulyje suvokiamas ir reiškiasi įvairiuose kontekstuose. Dalis jų – istorinis, etnografinis, tautinio paveldo, ne/profesionalaus meno – yra žinomi iš ankstesnių laikų. Kiti kontekstai priskirtini šiuolaikinei visuomenei. Tai – etniškumas, kaip tautinio tapatumo formavimo priemonė, Europos regionus jungiantis/skiriantis etniškumas, etniškumo komunikacija informacinių karų ir medijų kontekstuose, etniškumas, kaip šiuolaikinio meno įkvėpimo šaltinis, kaip įvairiataučių išeivių kūrybos inspiracija ir kt. Tokia plati etniškumo raiška šiuolaikiniame pasaulyje suteikia naujų galimybių muziejų komunikacijos ir institucinei plėtrai. Kartu su naujomis galimybėmis kyla ir tam tikrų, etniškumo sąlygotų, iššūkių muziejui ir paveldo komunikacijai. Kokią prasmę etniškumas ir regioniškumas turi globaliame pasaulyje, kaip tai reiškiasi? Su kokiomis etniškumo komunikacijos problemomis susiduria šiuolaikinis muziejus? Kaip etniškumas ir regioniškumas turi būti komunikuojami dabarties visuomenei? Tai tik keletas klausimų, kuriuos konferencijoje aptarti buvo kviečiami Lietuvos muziejininkai.

Į organizatorių kvietimą atsiliepė 14 autorių iš 10 muziejų, Vilniaus ir Vytauto Didžiojo universitetų, parengę pranešimus.

Į konferenciją susirinko daugiau nei 80 muziejininkų iš 29 Lietuvos muziejų, Vilniaus ir Vytauto Didžiojo universitetų.

Konferencijos dalyvius pasveikino LR Kultūros ministerijos Informacinės visuomenės plėtros skyriaus vyriausioji specialistė Vaiva Lankelienė, LMA vadovas, Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktorius Raimundas Balza, LMA Rinkinių mokslinio tyrimo sekcijos vadovė, Šiaulių ,,Aušros“ muziejaus direktoriaus pavaduotoja Virginija Šiukščienė.

Konferenciją pradėjo Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto Istorijos teorijos ir kultūros istorijos katedros doc. dr. Rūta Šermukšnytė, perskaičiusi pranešimą „Muziejaus ir lokalinės istorijos ryšiai Genius loci koncepcijos perspektyvoje“. Pranešime kelti klausimai: kaip kuriama ir palaikoma vietos dvasia Lietuvos muziejuose? Ar tradicinės muziejininkystės prieigos yra pajėgios įgyvendinti vietos dvasios puoselėtojo vaidmenį? Atsakymai į keltus klausimus buvo pateikti ne tik prelegentės pranešime, bet ir konferencijoje perskaitytuose muziejininkų pranešimuose.

Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų direktoriaus pavaduotoja dr. Jolanta Karpavičienė pranešime „Regioniškumo profiliai Europos muziejų veikloje“ pasidalijo patirtimi iš Network of European Museum Organisations (NEMO) 22 konferencijos, vykusios Bolonijoje (Italija).

Pranešimuose aptarta regioniškumo reprezentacija Kauno miesto (pranešėja Gintarė Dusevičiūtė), Alytaus kraštotyros (pranešėja Deimantė Aidukaitė) muziejuose, Žemaičių muziejuje „Alka“ (pranešėja Vida Rimkuvienė).

Dėmesio skirta ir tautinio tapatumo raiškai lietuvių išeivių kūryboje bei veikloje (Vytauto Kasiulio dailės muziejaus vedėjos Ilonos Mažeikienės, Šiaulių „Aušros“ muziejaus Istorijos skyriaus vedėjos Birutės Lukošiūtės pranešimai). Keletas pranešimų skirti etniškumo raiškai lietuvių kompozitorių kūryboje (Vytauto Didžiojo universiteto doc. Zitos Bružaitės, M. ir K. Petrauskų lietuvių muzikos muziejaus atstovės Kristinos Mikuličiūtės-Vaitkūnienės).

Konferencijos pranešimai bus publikuoti tęstiniame LMA leidinyje ,,Lietuvos muziejų rinkiniai Nr. 14. ,,Etniškumas ir regioniškumas XXI a. muziejuose“ (ISSN 1822-057) bei  Vilniaus universiteto mokslo žurnale „Acta Museologiga Lithuanica“.

Konferenciją iš dalies finansavo Lietuvos kultūros taryba. Projekto vadovas ir konferencijos organizatorius – LMA Rinkinių mokslinio tyrimo sekcijos vadovės pavaduotojas, Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų Rinkinių apskaitos ir saugojimo skyriaus vedėjas Dalius Avižinis.

LMA Rinkinių mokslinio tyrimo sekcijos konferencijos – galimybė Lietuvos muziejininkams skelbti mokslinius tyrinėjimus, kurie yra sudėtinė muziejinio darbo dalis. Tokiu būdu aktualizuojamas muziejinis paveldas, jo kokybiško išsaugojimo bei reprezentacijos būtinybė, problemos, su kuriomis susiduriama. Konferencijos skatina mokslinius tyrimus muziejuose, suteikia galimybę juos publikuoti, kelia Lietuvos muziejininkystės lygį, leidžia muziejininkams susitikti ir bendrauti betarpiškai.

LMA, šiuo metu jungianti 93 Lietuvos muziejus – savanoriška muziejų organizacija, kurios tikslas – telkti muziejus bendrai veiklai, organizuoti ir skatinti juos bendradarbiauti. Asociacija, palaikanti glaudžius ryšius su Tarptautine muziejų taryba (ICOM) ir Europos muziejinių organizacijų tinklu (NEMO), teikia muziejams metodinę pagalbą ir informaciją, remia besikuriančius muziejus, organizuoja muziejininkų kvalifikacijos kėlimą, dalyvauja realizuojant kultūros ir švietimo programas.

 

Dėl papildomos informacijos prašome kreiptis:

Virginija Šiukščienė, LMA Rinkinių mokslinio tyrimo sekcijos vadovė, Šiaulių ,,Aušros“ muziejaus direktoriaus pavaduotoja, tel. 8 41 52 43 98; 8 672 2 11 52; el. paštas pavaduotoja@ausrosmuziejus.lt

Dėl kontaktinės informacijos prašome kreiptis:

Lolita Valužienė, LMA atsakingoji sekretorė, tel.: +370 5 2790918, +370 684 23404

el. paštas muzasoc@gmail.com

Kultūra , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra