Vytauto Didžiojo karo muziejuje pristatyta knyga apie LDK kariuomenės husarus

Autorius: Data: 2014-02-21 , 15:29 Spausdinti

Regina RAJECKIENĖ, Vytauto Didžiojo karo muziejus, Kaunas

Minint Lietuvos valstybės atkūrimo dieną ir Vytauto Didžiojo karo muziejaus įkūrimo 93-iąsias metines, 2013 m. vasario 14-ąją muziejuje buvo pristatyta karo istoriko Vidmanto Airini, Rinkinių apskaitos ir apsaugos skyriaus vyriausiojo muziejininko, knyga „Pro Deo et Patria. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės husarai 1500–1673. Abiejų Tautų Respublikos husarų ginkluotė Vytauto Didžiojo karo muziejaus rinkiniuose“.

Muziejaus direktorius Kęstutis Kuršelis, visus sveikindamas artėjančios Vasario 16-osios proga, linkėjo visuomet atminti šventus mūsų istorijai įvykius ir semtis juose prasmės ir stiprybės, atminties ir pagarbos, santarvės ir tikėjimo. V. Airini knygą pristatė recenzentai karo istorikai Vytauto Didžiojo universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto prodekanas prof. dr. Jonas Vaičenonis ir Lietuvos kariuomenės Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos prorektorius mokslui ir studijoms prof. dr. Valdas Rakutis. Abu recenzentai akcentavo V. Airini pasirinktą sudėtingą temą, kuri iki šiol istoriografijoje nebuvo iki galo išnagrinėta. Ši knyga praplečia ir pagilina žinias apie LDK husarų raidą 1500–1673 m., padeda suvokti ir atpažinti jų palikimą Lietuvoje ir svetur. Recenzentai negailėjo pagyrų Vidmantui už begalinį darbštumą, kantrybę ir kruopštumą. Rašydamas knygą septynerius metus (!), Vidmantas rinko istorinę medžiagą įvariuose šalies ir užsienio bibliotekose, dirbosu šaltiniais ir literatūra, rašyta lenkų, rusų, anglų, baltarusių, vokiečių kalbomis.

V. Airini knygos pristatymas buvo tarsi pasakojimas-pamoka apie LDK husarų formuotės organizaciją, ginkluotę, aprangą, kovinę taktiką, vaidmenį XVI–XVII a. karuose. Per pristatymą buvo pademonstruotos husarų šarvų ir ginklų skaidrės. Pabaigoje Vidmantas padėkojo Pasaulio lietuvių kultūros, mokslo ir švietimo centro leidyklai, Lietuvos nacionaliniam muziejui, Biržų krašto muziejui „Sėla“, Vytauto Didžiojo karo muziejaus vadovams ir kolegoms. Knygos autorių pasveikino Karaliaus Mindaugo husarų bataliono vadas plk. ltn. Gintaras Vidzickas. Tikėkimės, kad Vidmantas brandina idėją ir antrai knygai, kurią anksčiau ar vėliau išvysime.

Vasario 16-osios, Lietuvos valstybės atkūrimo dienos, proga Vytauto Didžiojo karo muziejaus direktoriaus Kęstučio Kuršelio padėkomis už nepriekaištingą pareigų vykdymą buvo apdovanoti septyni muziejaus darbuotojai: Danguolė Graibuvienė ir Laurynas Tamulynas, Rinkinių apskaitos ir apsaugos skyriaus vyriausieji muziejininkai, Rasa Gumbrevičienė, Edukacijos ir informacijos skyriaus Informacijos poskyrio dailininkė, Andriejus Stoliarovas, Karybos istorijos (1795–1940) skyriaus vyriausiasis muziejininkas, Antanas Jankūnas, Naujausiųjų laikų karybos istorijos skyriaus vyriausiasis muziejininkas, Eglė Matikovaitė, Bendrojo skyriaus kultūros projektų vadovė, Aida Rasa Vaicekavičienė, Ūkio skyriaus valytoja.

Knygos sutiktuvėse dalyvavo Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų vadas gen. mjr. Almantas Leika, Karaliaus Mindaugo husarų bataliono kariai, Kauno įgulos dalinių vadai, Biržų krašto muziejaus „Sėla“ ir Kauno miesto muziejininkai, Vytauto Didžiojo karo muziejaus darbuotojai, knygos autoriaus bičiuliai. Renginyje Luidžio Bokerinio (Luigi Boccherini) sonatą dviem violončelėms C-dur atliko Vytauto Didžiojo universiteto Muzikos akademijos muzikantės Gintarė Kaminskaitė ir Gintarė Stasiūnaitė.

Vytauto Didžiojo karo muziejus , , , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra