Vytauto Didžiojo karo muziejui įteikta Lietuvos kariuomenės aviacijos pulkininko leitenanto Jono Liorento dukters dovana

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Vytauto Didžiojo karo muziejui įteikta Lietuvos kariuomenės aviacijos pulkininko leitenanto Jono Liorento dukters dovana birželio 27 d. Vytauto Didžiojo karo muziejui buvo perduota Vyčio kryžiaus kavalieriaus, Lietuvos kariuomenės aviacijos pulkininko leitenanto Jono Liorento dukters Inos Liorentaitės-Kasis dovana.

I. Liorentaitė Kasis Vytauto Didžiojo karo muziejui padovanojo savo tėvo, prancūzų kilmės (jos prosenelis Juozas Liorentas buvo Napoleono armijos karys) Lietuvos kariuomenės aviacijos plk. ltn. Jono Liorento archyvą: fotonuotraukų, tarnybos eigos dokumentų, laiškų žmonai, rašytų 1934 m. skrendant aplink Europą, asmeninių daiktų. 
„Sudėtingas ir tragiškas buvo plk. ltn. Jono Liorento ir jo šeimos gyvenimas, todėl džiugu, kad jo archyvas po daugelio metų grįžo į Lietuvą priminti mums ne tik laimingų tarpukario Lietuvos gyvenimo akimirkų, bet ir okupacijų, kurios išblaškė po pasaulį daugybę mūsų tautiečių, o dažnai ir negailestingai sulaužė jų likimus“, – apie dovaną kalbėjo Vytauto Didžiojo karo muziejaus Naujausių laikų karybos istorijos skyriaus vyriausioji muziejininkė Aušra Jurevičiūtė.
Karo muziejus praturtėjo ir kitu vertingu eksponatu – Lietuvos aviacijos garbės ženklu „Plieno sparnai“, kuriuo būdavo apdovanojami tik ne mažesnį kaip 5 metų stažą turintys I rango karo lakūnai. Lietuvoje šiuo ženklu buvo apdovanota apie 100 asmenų.
Inos Liorentaitės-Kasis dovaną Karo muziejui įteikė muziejuje apsilankęs buvęs Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministro patarėjas ir JAV kariuomenės pulkininkas leitenantas Donatas Skučas. 
J. Liorentas į Lietuvos kariuomenę įstojo savanoriu 1919 m. sausio 15 d., o nuo 1919 m. liepos iki 1920 m. sausio 8 d. kovėsi su bolševikais ties Salaku, Turmantu, Laukisais, Kalkūnais. 1919 m. gruodžio 6 d. Prezidento įsakymu „Už atsižymėjimą mūšiuose“ buvo apdovanotas kryžiumi „Už Tėvynę“ (Vyčio kryžiaus V laipsnio ordinu). 1920 m. spalio 17 d. baigė Karo mokyklos III laidą, jam buvo suteiktas jaunesniojo leitenanto laipsnis. Nuo 1926 m. spalio mėn. pradėjo tarnybą karo aviacijoje. 1927 m. baigė Aukštųjų karininkų DLK Vytauto kursų Aviacijos skyriaus 1-ąją laidą. 1934 m. buvo paskirtas 3-iosios eskadrilės vadu. Dalyvavo skrydyje aplink Europą ir trimis AMBO IV lėktuvais aplankė 12 Europos valstybių. 1936 m. paskirtas 3-iosios bombonešių grupės vadu. 1938 m. rugsėjo 8 d. jam buvo suteiktas pulkininko leitenanto laipsnis.
Tarnaudamas Lietuvos kariuomenei buvo apdovanotas ne vien Vyčio kryžiaus ordinu, bet ir Vytauto Didžiojo V laipsnio ordinu, Kariuomenės kūrėjų savanorių, Nepriklausomybės medaliais. Jo nuopelnai buvo įvertinti ir užsienio valstybių apdovanojimais: Švedijos – Kalavijo V laipsnio, Čekoslovakijos – Baltojo liūto V laipsnio su kardais, Italijos – Karūnos IV laipsnio ordinais. Nuopelnus aviacijai atspindi ir Čekoslovakijos piloto garbės bei Prancūzijos karo lakūno garbės ženklai.
Po 1940 m. birželio 15 d. sovietų okupacijos buvo atleistas iš Zoknių įgulos viršininko ir 3-iosios grupės vado pareigų. Likvidavus Lietuvos aviaciją, 1940 m. gruodžio 1 d. paleistas į atsargą.
1944 m. J. Liorentas įstojo į organizuojamą Vietinę rinktinę, vėliau – į Tėvynės apsaugos rinktinę. Išformavus dalinius, J. Liorentas kartu su 100 rinktinės karių gyveno stovykloje Drezdene. Po didžiojo Drezdeno bombardavimo 1945 m. pėsčias pasiekė Šveicariją. 1953 m. emigravo į JAV.  Plk. ltn. J. Liorentas mirė JAV 1991 m., sulaukęs Lietuvos Nepriklausomybės.

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra