Vytautas Landsbergis: tie vyrai turėjo idėją – Lietuvą – ir skyrė jai savo gyvenimus

Autorius: Data: 2018-01-13 , 09:44 Spausdinti

Vytautas Landsbergis: tie vyrai turėjo idėją – Lietuvą – ir skyrė jai savo gyvenimus

www.voruta.lt

Prof. Vytauto Landsbergio kalba atidengiant paminklą Jonui Jablonskiui Kaune, 2017-12-20

                      Iš praamžių gelmės, iš mūsų nežinomų protėvių gyvenimo ištvermės ir kūrybos turim nepaprastą dovaną, stebuklingą tautos kūrinį – mūsų kalbą.

                      Kalbų daug. Jos gyvena ir stiprėja arba serga ir miršta. Tai priklauso ir nuo žmonių, kurie jomis rūpinasi, puoselėja, gydo – arba apleidžia, pamiršta, palaidoja ir kalbas, ir save, tautas.

                      Jonas Jablonskis, kuriam dabar Kaune pastatytas gražus paminklas, buvo ne tik uolus gimtosios kalbos tyrinėtojas, bet ir jos gydytojas, sodininkas – ugdytojas, taisyklių atskleidėjas ir daugelio reikalingų naujų žodžių taisyklingas kūrėjas. Jis norėjo, kad ši kalba būtų ne tik senovės retenybė, bet ir naujųjų laikų Lietuvos gyvybė. Ji turėjo tikti naujiesiems laikams – visokeriopoms žmonių, lietuvių, reikmėms. Pasirinko šią tarnystę.

                       Kalbame kaip kvėpuojame, tartum savaime, ir mažai kas pamąsto, kad šiandien kalbame ir rašome, ir svajojame ir baramės, ir politikuojame ir dainuojame Jono Jablonskio lietuvių kalba.

                      Kažkuria proga Mykolas Krupavičius yra pasakęs, kad atgimusi naujųjų laikų Lietuva pastatyta ant keturių kertinių akmenų. Tai Basanavičius, Kudirka, Maironis ir Jablonskis.

                      O paminklo akmeny įrašyti ir žodžiai iš J. Jablonskio laiško jaunystės draugui Vincui Kudirkai. Maskvos studentas – Varšuvos studentui. Tas buvo dar beklaidžiojantis, žavėjosi lenkybe, ir tiesus bičiulio Jono žodis pataisė Vinco protą. Dividendai lietuvybei ir Lietuvai buvo milžiniški. Tai 1883 metai, kuomet netrukus pasirodė ir draudžiamoji J. Basanavičiaus „Aušra“. Tie vyrai turėjo idėją – Lietuvą – ir skyrė jai savo gyvenimus. Todėl tebėra Lietuva. Tebūnie.

Kaunas , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra