Vytautas Landsbergis: „Išlaikyti vairą ir įtvirtinti kursą“

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

TS-LKD Politikos komiteto pirmininko prof. Vytauto Landsbergio kalba ir pranešimas XV TS-LKD suvažiavime

Sveiki, mieli bendražygiai. Prisidedu prie visų Jūsų sveikinimų, kurie čia skambėjo. Bet vieno pasigedau. Noriu pasveikinti Andrių Kubilių šiom dienom pagausinusį Senelių partiją.

Tikiuosi niekas nesupyks, kad aš paskelbiau dar vieną naują partiją.
Apžvelgsiu dabar tai, ką nuveikė Politikos komitetas. Kartu ir keli žodžiai apie dabartinį metą.
Tai labai svarbus metas TS-LKD išlaikyti vairą ir įtvirtinti kursą: permainų, antikorupcinį, demokratijos apsaugojimo nuo korupcinių ir profesinių klanų. Niekas kitas to nedarys taip, kaip mes galime ir turime daryti. Kaip mes tikime, tai darys ir išrinktoji Lietuvos prezidentė. Laikas iki prezidentės Dalios Grybauskaitės inauguracijos, į kurį patenka ir Europos Parlamento rinkimai, yra ypatingos svarbos. Anaiptol ne tas laikas, kai galime ramiai dirbti kasdienius darbus. Nebus nei ramybės, nei kasdienybės.  
Opozicinei nomenklatūrai birželio-liepos mėnesiai yra laikotarpis, kai tikriausiai bus prarandami atramos taškai ministerijose ir departamentuose, energetikos, finansų ir kitose gyvybinėse struktūrose, tuo pačiu daugybė lazdų, kišamų į permainų programų ir mūsų politikos ratus. Ši aplinkybė taip pat skatina opoziciją aktyviai veikti.   
Cinizmas ir populizmas, apie kurį kalbėjo Andrius, dar nėra pasitraukę ir atmesti, o stengsis išlikti, kad nuspalvintų, bent iš dalies, ir naująjį laikotarpį, kad būtume rodomi, kaip neva „tokie patys“. Piliečių viltys būtų kreipiamos, kaip ne kartą, į nekantrų nusivylimą. Iššūkiams bus naudojama daug kas, kad ir politiškai plūduriuojantis Seimo pirmininkas, su kuriuo opozicija jau šoka savo viliotinius, ir kiekvienas mūsų pavienių politikų paslydimas, įsiveliant į savanaudiškumą, interesų konfliktą ar tiesiog lengvabūdiškus papročius.
Tiek turiu pastabų, su optimizmu, bet ir kviesdamas atsakomybei ir budrumui. Ir reiklumui ne tik kitiems, bet ir sau.
Dabar – Partijos politikos komiteto vadovo ataskaita.
Veiklos ataskaitos gali būti kiekybinės arba kokybinės, kartais ir platesnės analitinės. Pamėginsiu pasidairyti visaip.
TS-LKD Partijos politikos komitetas per ataskaitinius 2008 – 2009 metus surengė 18 posėdžių. Kadangi laikotarpis apima ir praėjusius vasaros mėnesius, tai išeitų, kad posėdžiauta vidutiniškai dukart per mėnesį. Išvados, nuostatos ir siūlymai teikti partijos vadovybei arba protokolų, arba pareiškimų, atskirų rekomendacijų bei nuostatų forma.  
Čia verta apibrėžti, kaip PPK matė savo vaidmenį formuojant partijos politiką aktualiais klausimais.
 PPK vaidmuo – vertinamasis ir patariamasis. Esant glaudesniam ryšiui su partijos vadovybe (Pirmininku, Prezidiumu, Taryba), PPK galėtų efektyviau veikti kaip analitinis, strateginis ir taktinis smegenų centras, tačiau tam reikalingas geresnis abipusis šių galimybių supratimas. Jis rekomenduotinas ateičiai. PPK turi įstatų numatytą platesnę debatų reikalavimo teisę, tačiau ja bemaž nesinaudojo, nenorėdamas kokių nors įtampų, o siekdamas kuo geresnio bendradarbiavimo.  Manau, teisingiausia būtų suvokti PPK kaip partijos vadovybės dalį, kurios išvados ir teikimai nėra tik susipažinimui. Mūsų visų tikslas – veiksmingesnė, visapusiškai apmąstyta TS-LKD politika. PPK kaip šios politikos auditas būtų mažiau veiksmingas modelis, nors kai kuriais klausimais PPK pasisakydavo raiškiau arba greičiau, negu partijos vadovybė. Na, o tais atvejais politikos komentatoriai stengdavosi įžvelgti skirtumus, nesutarimus. Nuomonių skirtumai, debatai – visada naudingi, o ryšio stoka – kur kas blogiau. Galbūt principiniais politikos klausimais vertėtų kai kada rengti ir bendrus Prezidiumo ir PPK posėdžius, priimant bendrą sprendimą.    
Savarankiškai veikiantis PPK, atviras ir visada laukiantis partijos bei Seimo frakcijos vadovų, per ataskaitinį laikotarpį priėmė per 15 dokumentų atskirais klausimais. Priminsiu pareiškimus dėl Lisabonos sutarties, Rusijos Dūmos išpuolio prieš Lietuvą, Seimo narių antinatinės veiklos – juk mūsų narystė NATO tebėra apskųsta Konstituciniam Teismui ir mes lyg ramiai žiūrime į tuos kolegas iš kitų frakcijų. Apie požiūrį į populistinį referendumą dėl Ignalinos atominės elektrinės, dėl G.Kirkilo Vyriausybės neskaidrių darbų kadencijai baigiantis ir pan.
Štai ką PPK rekomendavo partijos vadovybei po sėkmingų Seimo rinkimų.  
„Seimo institucija per pastarąsias dvi kadencijas yra nusmukdyta į dugną pagal visuomenės pasitikėjimą ir pagarbą. Atkurti jos prestižą turėtų būti viena svarbiausių užduočių“.
„Būtina gerai apmąstyti naujo XI Seimo darbo pradžią, planuoti jo vadovybę ir žingsnius, kurie keltų pagarbą ir žadintų žmonių viltį. Jei bus labiausiai eksponuota viršūnių derybos dėl postų dalybų , gali formuotis įspūdis, jog po šių rinkimų Lietuvos politinėje kultūroje – nieko nauja.  
Vienas nusivylimo ir nepasitikėjimo savo valstybe šaltinių – padėtis teismų sistemoje. Jos atitrūkimą ir išsikėlimą aukščiau visuomenės teks įveikti ieškant geros valios sutarimo, derinamo
su teisiniu reiklumu. Atvirumas kaip kelias į pasitikėjimą teprasideda visuomeninių tarėjų atsiradimu žmonėms nesuprantama kalba kalbančiuose teismuose. Ši pareigybė buvo numatyta 199O m. kovo 11 d. priimtame Lietuvos Laikinajame pagrindiniame įstatyme“.
Greit bus dvidešimt metų, galbūt laikas įgyvendinti?
„TS-LKD vadovybė turėtų sudaryti laikiną, bet aktyviai veikiančią teisinių žingsnių (įstatymų pataisų ir pan.) parengimo komisiją, kad pasiūlymas galima būtų greit derinti su koalicijos partneriais. Čia reikia iš karto parodyti naują valią ir teisingesnes pažiūras, o delsti būtų ir partijai, ir visuomenei nuostolinga visais atžvilgiais“. 
O štai, kaip pavyzdys, PPK nutarimuose svarstyti ir vadovybei teikiami dalykai šių metų vasario mėnesį. Tai atsinaujinančios nacionalizmo ir antisemitizmo apraiškos Vito Tomkaus grupei priklausančiuose leidiniuose. PPK nario išsakytas susirūpinimas dėl Mokesčių inspekcijos drastiškos veiklos, areštuojant įmonių sąskaitas, taip stabdant jų veiklą ir žlugdant verslą Lietuvoje. 
Abi problemas pasiūlyta apsvarstyti Prezidiumo posėdyje.
„Pasiūlyti partijos Prezidiumui apsvarstyti ir ministerijų formavimo ypatumus“, pasiliekant galimybę įtakoti ir tas ministerijas, kurių vadovavimas bus pavestas koalicijos partneriams. Reikalinga nuostata, kad jei kandidatas į viceministrus yra ne TS-LKD narys, tuo labiau, jeigu jis yra mūsų partijos narys, „priimti tik nepriekaištingos reputacijos asmenis, prieš tai patikrinus jų biografijos faktus“.
Mes pabrėždavome, taip ir buvo suprantama, kad kas bevyktų Vyriausybėje, ministerijose, kadrų politikoje, elgesio politikoje, visa kris ant Andriaus Kubiliaus galvos ir ant TS-LKD. Nes taip labai patogu mūsų oponentams.
Svarstytas nedelstinas nekilnojamo turto mokesčio įvedimo klausimas. Taip pat siūlėme
pakartotinai atkreipti dėmesį į viešuosius ryšius. Negalvoti garsiai. Skelbti tik tuos dalykus, kurie jau apgalvoti ir tikrai bus vykdomi, ypač kai sprendimai nepopuliarūs. Neerzinti žmonių viešais pamąstymais.
Tiek pavyzdžių, ką svarstė ir kuo rūpinosi, kokius siūlymus teikė partijos vadovybei PPK.
Viename atskirame pareiškime balandžio 18 d. buvo atkreiptas dėmesys į frakcijos Seime skubotą sprendimą naikinti Užsienio reikalų komiteto ES kaimynystės pakomitetį, įvertinant kaip politinę
klaidą. „Sutaupyti 45 OOO litų, atsisakant baigiamųjų darbų Europos Komisijos globojamuose komunistų režimų vertinimuose, būtų visai neracionalu ir žalinga Lietuvos prestižui“.
Šiandien matome ir gauname signalų, kad stabdomos kai kurios tęstinės programos bei renginiai net ir dėl kelių tūkstančių litų. Nežinau, ar tai gera praktika. Kreipėsi į mane akcijos „Misija – Sibiras“ organizatoriai, būtų begalo skaudu, jeigu ji nutrūktų. Vyriausybė neranda keliolikos tūkstančių ir panašiai. Bet čia yra einamieji dalykai, šiandien galbūt į juos nesigilinsime. Gal bus progų arba tiesiog išrinkus naują PPK teks susitikti su partijos vadovybe, Prezidiumu ir pabandyti kai kuriuos dalykus formuluoti kaip partijos politiką – plačiau pagrįstą ir platesniu nuomonių spektru grindžiamą principų išdėstymą. Principai iš karto atsiliepia ir pasireiškia konkrečiose akcijose, sprendimuose. Taip pat ir taupymo, ir visų tų būtinų, neišvengiamai skaudžių visuomenei dalykų, bet dažnai atrodo, kad prieš kerpant reiktų bent dešimt kartų pamatuoti. 
Tiek mano minčių kartu su tuo, ką papasakojau apie PPK veiklą. Esame pasiryžę dirbti tą darbą, kurį iki šiol dirbome, jeigu partijos Taryba, nes čia jau ne Suvažiavimo dalykas, paves naujai formuojamam PPK toliau dirbti, dar geriau dirbti. Dar labiau koordinuotai su partijos vadovybe.

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra