Vytautas į mūšio lauką nebus įleistas

Autorius: Data: 2011-07-12 , 15:25 Spausdinti

Vytautas į mūšio lauką nebus įleistas

Jūratė MIČIULIENĖ

Šeštadienį, 2011 m. liepos 16 d., Lenkijoje, Žalgirio mūšio vietoje, kaip ir kasmet vyks istorinių kautynių inscenizacija. Pernai čia Vytautą Didįjį vaidinęs Lietuvos kariuomenės majoras Donatas Mazurkevičius šiemet į mūšio lauką neįleidžiamas.

Karo istorijos entuziastas, Lietuvos kariuomenės majoras, Kauno įgulos karininkų ramovės viršininkas D. Mazurkevičius į Lenkiją vis tiek išvyko. Jis dalyvaus tris dienas trunkančiame renginyje netoli Olštyno. „Tačiau Vytautu būsiu tik karinėje lietuvių stovykloje. Priimsiu svečius, bendrausiu su turistais, pasakosiu apie Vytauto laikų Lietuvą. Pernai susidomėjimas mūsų stovykla buvo didelis. Deja, organizatoriai daugiau nenori manęs matyti mūšio inscenizacijoje, – prieš išvykdamas į Lenkiją LŽ pasakojo majoras, į kelioninį krepšį susikrovęs atkurtus Vytauto laikų šarvus, valdovo apsiaustą, kalaviją. – Pernai politikams pavyko susitarti, kad per jubiliejinį 600 metų Žalgirio mūšio minėjimą Vytautą vaidintų Lietuvos atstovas. Pirmą kartą buvo padaryta išimtis. Gal šiemet per vėlai pradėjo tartis? Gal kokie kiti niuansai lėmė tokį sprendimą? Guodžia tik tai, kad ši pozicija – ne Lenkijos, ne jos valdžios, o privačios renginių organizavimo agentūros.“

Kitoks scenarijus

Vytauto vaidmeniu Žalgirio mūšyje, kai 1410 metų liepos 15-ąją buvo sutriuškintas Kryžiuočių ordinas, istorikai neabejoja. Tačiau privačių šventės rengėjų scenarijus paremtas Jano Dlugoszo kronikos versija. Pagal ją Vytauto vaidmuo Žalgirio mūšyje yra labiau reprezentatyvus. Tokia nuomonė plačiai prigijusi Lenkijoje, nors pernai jau buvo girdėti ir kitokių balsų – per Lenkijos televiziją istorikai ragino baigti eskaluoti temą, esą lietuviai pabėgo iš mūšio lauko. Pagaliau pripažįstama, kad toks atsitraukimas buvo suplanuota strategija.

Žalgirio mūšio inscenizacijos rengėjai kol kas nekoreguoja savo užpatentuoto scenarijaus. Pagal jį pulkus į kovą veda Jogaila, nors istorikai tvirtina, kad kaip tik šis valdovas laikėsi per mūšį atokiau, meldėsi. „Ar teisinga šitaip žaisti valstybių ir tautų jausmais?“ – klausė D. Mazurkevičius.

Vytautas užgožė Jogailą

Pašnekovas prisiminė, jog pernai su mūšio inscenizacijos organizatoriais Lenkijoje reikėjo tartis ir derinti vos ne kiekvieną smulkmeną. „Pavyzdžiui, jie reikalavo, kad Vytauto apsiaustas nebūtų ryškesnis už Jogailos. Negalėjau vilkėti karališkos raudonos spalvos apsiausto. Teko rinktis juodą. Tik jo pamušalas buvo raudonas, – kalbėjo majoras. – Nesupratome, kas čia bloga, jei istorinė asmenybė vilkės istoriniais drabužiais. Pernai buvo svarbus jubiliejus, tad ėjome va bank – daug detalių lenkai išvydo jau tik mūšio lauke. Beje, organizatoriai pageidavo, kad Vytautas neturėtų jokios karūnos. Mes vis tiek ją uždėjome ant varinio šalmo. Sakėme, juk negali Vytautas atrodyti kaip eilinis karys.“

Žiūrovams tada padarė įspūdį saulėje tviskantys Vytauto šarvai, įvairių Lietuvos istorijos klubų entuziastai, vilkintys atkurtas XIV amžiaus karių uniformas. Piestu stojantis žirgas ir jį puikiai valdantis Vytautas atrodė kur kas geriau už Jogailą – šio žirgą iš šonų turėjo prilaikyti du pagalbininkai. Akivaizdu, jog tai sujaukė lenkų scenarijų, nes pagal jį nebuvo planuota tiek daug dėmesio skirti Vytautui. Galbūt dėl to šiemet D. Mazurkevičiui neatsirado vietos mūšio lauke.

Kiek žinau, Vytautas dėl statistikos bus, jį įkūnys puikus vyras – armėnų kilmės Lenkijos pilietis, gydytojas, karo istorijos mėgėjas, pernai mano palydoje vaidinęs totorių karių vadą“, – sakė D. Mazurkevičius.

Erlendo Bartulio nuotr.

www.lzinios.lt

Nuotraukoje:Pernai renginio organizatorius suerzino karūna papuoštas Vytauto šalmas“, – pasakojo D. Mazurkevičius, šiemet lankytojų lauksiąs jau tik Lietuvos karių stovykloje

Lietuva - Lenkija , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra