Vyriausybės naujienlaiškis nr. 65

Autorius: Data: 2013-03-01 , 14:36 Spausdinti

Ekonomika

PIRMĄ KARTĄ LIETUVOS ISTORIJOJE FIKSUOTAS TEIGIAMAS UŽSIENIO PREKYBOS BALANSAS

Praėjusiais metais Lietuvos eksportas augo sparčiau nei 2011 metais ir pralenkė importo augimą. Dėl šios priežasties Lietuvos užsienio prekybos balansas pirmą kartą nepriklausomos Lietuvos istorijoje buvo teigiamas.

Praėjusiais metais, palyginti su 2011 m., Lietuvos prekių eksportas išaugo 14,5 proc., arba 10,1 mlrd. Lt, iki 79,7 mlrd. Lt. Palyginti su kriziniais 2009 m., 2012 m. prekių eksportas Lietuvoje išaugo beveik dvigubai (95,6 proc.), daugiausiai iš visų Baltijos šalių.   

KELETAS FAKTŲ:

 • 2012 m. buvo sėkmingi ir lietuviškos kilmės prekių eksportui, kuris per metus išaugo 9,4 proc., arba 4,3 mlrd. Lt (iki 50,2 mlrd. Lt) bei prekių reeksportui, kuris didėjo 24,4 proc., arba 5,8 mlrd. Lt (iki 29,5 mlrd. Lt).

 • Eliminavus naftos produktų įtaką, likusių Lietuvos pramonės šakų eksportas 2012 m. per metus išaugo 11,9 proc., arba 3,5 mlrd. Lt (iki 32,9 mlrd. Lt).

Teisėkūra

 ĮSIGALIOJA FIZINIŲ ASMENŲ BANKROTO ĮSTATYMAS

Nuo kovo 1 d. įsigalioja Fizinių asmenų bankroto įstatymas, kurio pagrindinis tikslas – atkurti asmens mokumą. Įstatymas užtikrins subalansuotą kreditorių reikalavimų tenkinimą siekiant teisingos skolininko ir jo kreditorių interesų pusiausvyros. Iki šiol Lietuvos Respublikos įstatymai nenumatė nemokaus asmens bankroto galimybės – turto išieškojimas galėjo būti atliekamas neribotą laikotarpį, nebuvo sudarytos sąlygos asmenims kuo greičiau atkurti mokumą ir vėl tapti aktyviais vartotojais ar užsiimti komercine veikla.

Naujasis įstatymas suteiks galimybę bankrutuoti tik sąžiningiems fiziniams asmenims. Nustačius, kad bankrutuojantis asmuo veikė nesąžiningai, pradėtas fizinio asmens bankroto procesas bus nutrauktas, o pasinaudoti šia įstatymo teikiama galimybe jam bus uždrausta 10 metų.

 KELETAS FAKTŲ: 

 • Fizinių asmenų bankroto įstatymas taikomas asmenims, kurių nuolatinė gyvenamoji vieta yra Lietuvoje.

 • Fizinio asmens bankroto procesą gali inicijuoti tik pats asmuo, kai jis negali įvykdyti skolinių įsipareigojimų, kurių suma viršija 25 minimaliąsias mėnesines algas (25 tūkst. Lt).

 • Daugiau informacijos apie Fizinių asmenų bankroto įstatymą rasite adresu http://www.ukmin.lt/web/lt/duk/listing/relation.98.

Finansai

PASIRENGIMAS EURO ĮVEDIMUI BUS KOORDINUOJAMAS VYRIAUSYBĖS LYGIU 

Siekiant sklandaus euro įvedimo Lietuvoje, pasirengimas šiam žingsniui bus koordinuojamas Vyriausybės lygiu. Pagrindinius strateginius sprendimus priims Komisija, kuriai vadovaus Ministras Pirmininkas. Šią savaitę dėl pasirengimo euro įvedimui koordinavimo posėdyje sutarė ministrų kabinetas.

Finansų ministras vadovaus koordinacinei darbo grupei. Joje apie savo siūlymus informuos ir veiksmus derins atskiroms darbo grupėms vadovausiantys ūkio, socialinės apsaugos ir darbo, teisingumo ministrai, o taip pat – užsienio reikalų ministras ir Lietuvos banko atstovai. Pastariesiems siūloma vadovauti trims darbo grupėms.

KELETAS FAKTŲ: 

 • Lietuva siekia prie euro zonos prisijungti 2015 m.

 • Šiuo metu eurą turi 17 iš 27 ES šalių. Estija bendrą Europos Sąjungos valiutą įsivedė 2011 metais, Latvija prie euro zonos planuoja prisijungti 2014-aisiais.

 • Tam, kad galėtų įstoti į euro zoną, valstybė narė turi atitikti vadinamuosius Mastrichto kriterijus dėl viešųjų finansų deficito, infliacijos ir skolos.

 Verslo skatinimas

 „BLOOMBERG“: LIETUVA PADARĖ PAŽANGĄ PAGAL PALANKIAS SĄLYGAS VERSLUI

Viena iš didžiausių pasaulyje verslo ir finansinių naujienų agentūrų „Bloomberg”, vertindama šalis pagal sąlygas verslui, Lietuvai skyrė 37-ą vietą. Lietuva vienintelė iš Baltijos valstybių 2012 metais pagerino sąlygas verslui ir pakilo keliomis pozicijomis aukštyn.

Palankios sąlygos verslui yra vienas iš svarbiausių kriterijų užsienio kompanijoms renkantis šalį tolimesnei investicijų plėtrai, o aukštesnis įvertinimas tarptautiniame reitinge skatina investuotojų pasitikėjimą.

KELETAS FAKTŲ:

 • Reitingas sudarytas atsižvelgiant į šešis faktorius – ekonominę integraciją, verslo sukūrimo kaštus, verslo sąnaudas darbuotojams ir medžiagoms, logistikos kaštus, išlaidas, susijusios su nematerialiais dalykais, ir vartotojų bazę.

KREDITŲ GARANTIJOS – NE TIK ŽEMĖS ŪKIUI

Žemės ūkio paskolų garantijų fondas praėjusiais metais suteikė 335 garantijas už 79 mln. Lt. Tai leido ūkio subjektams iš kredito įstaigų pasiskolinti daugiau nei 135 mln. Lt. Didžiausia dalis garantijų – 36 proc. viso garantijų portfelio – teko alternatyviems verslams kaimo vietovėse kurti ir plėtoti.

Žemės ūkio paskolų garantijų fondo direktorė Danguolė Čukauskienė: „Šių metų pradžia taip pat gausi alternatyviosios veiklos kaime projektų – jų gauname vis daugiau ir vis įvairesnių. Smulkaus ir vidutinio verslo plėtra, sudarant palankias sąlygas veiklos kaime įvairinimui, gyventojų pajamų ir užimtumo didinimui, yra vienas iš svarbesnių kaimo plėtros tikslų. Rinkoje vykstantys pokyčiai taip pat spaudžia kaimo gyventojus prie jų prisitaikyti įvairinant ūkinę veiklą. Prie visų šių tikslų prisitaiko ir Žemės ūkio paskolų garantijų fondas“.

KELETAS FAKTŲ:

 • Ūkininkai bei kiti smulkūs ir vidutiniai kaimo verslininkai garantuotus kreditus gali gauti tiek investicijoms, tiek apyvartinėms lėšoms papildyti.

 • Už imamus kreditus teikiama iki 70 proc. garantija (jauniesiems ūkininkams – iki 80 proc.), kurios terminas neribojamas, o kredito suma negali būti didesnė nei 4 mln. Lt.

 • Garantijų skaičius per porą metų išaugo beveik 3 kartus – jei 2010 m. buvo suteiktos 25 garantijos už 10 mln. Lt, tai 2012 m. – 73 garantijos už 28 mln. Lt.

 

Vyriausybė , , , , , , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra