Vyriausybėje diskutuota dėl asmenvardžių rašybos oficialiuose dokumentuose taisyklių

Autorius: Data: 2013-05-22 , 11:32 Spausdinti

2013 m. gegužės 20 d. Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) pirmininkė Daiva Vaišnienė dalyvavo Vyriausybės pasitarime, kuriame buvo svarstomas pasiūlymas VLKK parengti asmenvardžių rašybos oficialiuose dokumentuose taisykles.

Kalbos komisijos pirmininkė, atsakydama į klausimus, pabrėžė, kad asmenvardžių rašymo asmens dokumentuose tvarką nustato įstatymų leidėjas, ir atkreipė dėmesį, kad Valstybinės kalbos įstatymas tiesiogiai asmenvardžių rašymo dokumentuose nereglamentuoja – pagal šio įstatymo 15 straipsnį Lietuvos Respublikos piliečių asmenvardžių lytys vartojamos įstatymų nustatyta tvarka. Be to, Konstitucinio Teismo sprendimu jau yra nustatyta, kad asmens vardas ir pavardė piliečio pase turi būti rašoma valstybine kalba. Taigi asmenvardžių rašymo asmens dokumentuose tvarka negali būti nustatoma Kalbos komisijos nutarimais.

  Atkreiptinas dėmesys, kad Konstitucinis Teismas nėra nagrinėjęs 1991 m. Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos nutarimo „Dėl vardų ir pavardžių rašymo Lietuvos Respublikos piliečio pase“ 3 punkto, kuriame kalbama apie galimybę Lietuvos Respublikos piliečio pase vardą ir pavardę užrašyti pagal kitos valstybės išduotą asmens dokumentą. Taigi galėtų būti svarstoma, kiek ši nuostata galėtų būti taikoma tais atvejais, kai užsienio valstybės piliečio pavardė perduodama sutuoktiniui ar vaikams.

  VLKK pagal savo kompetenciją yra nustačiusi svetimos kilmės asmenvardžių vartojimo principus rišliuose tekstuose – jie gali būti vartojami ir originalūs, ir adaptuoti, tai yra perrašyti lietuviškais rašmenimis pagal tarimą (VLKK 1997-06-19 nutarimas Nr. 60).

    VLKK nebuvo gavusi kvietimo dalyvauti darbo grupėje, rengusioje Vyriausybei teikiamo svarstyti nutarimo projektą.

Valstybinės lietuvių kalbos komisijos inform.

Voruta. – 2013, geg. 25, nr. 11 (775), p. 16.

Valstybinė kalba , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra