Vyko konferencija „Mažoji Lietuva – tarp praeities ir dabarties“
Autorius: Voruta Data: 2015-03-24 , 11:30 Spausdinti

Vaidas Pamparas, Vytauto Didžiojo gimnazijos istorijos mokytojas, ve.lt
Kovo 19 dieną Baltijos gimnazijoje vyko istorinė konferencija, skirta miesto visuomenei, mokytojams, mokiniams. Pranešimus skaitė ir naujausiais savo tyrinėjimais dalinosi žinomi Klaipėdos universiteto istorikai.
Doc. dr. GINTAUTAS ZABIELA savo pranešime „ Klaipėdos pilies ir senamiesčio paslaptys“ pasakojo apie naujausių piliavietės kasinėjimų atradimus. Įdomiai skambėjo įžvalga, kad Klaipėdos piliavietės kasinėjimai savo apimtimi ir mastais prilygsta Vilniaus Valdovų rūmų tyrinėjimams.
Doktorantė INDRĖ ŠIMKUTĖ pranešime „ Svaigiųjų gėrimų vartojimo kultūra Klaipėdoje XVI – XVIII a. aptarė tų šimtmečių klaipėdiečių bendravimo papročius ir ryškėjusią turtinę diferenciaciją.
Dr. VASILIJUS SAFRONOVAS pranešime „Donelaičio reikšmių kaita skirtingose nacionalinėse kultūrose“ labai originaliai išryškino paradoksalią tendenciją – Donelaičio vardo išplėtojimą sovietmečiu.
Prof. dr. DAIVA KŠANIENĖ pranešime „ Muzika Prūsijos Lietuvoje XIX – XX a. pirmoje pusėje“ išsamiai aptarė kamerinės muzikos formavimosi tendencijas to meto Mažojoje Lietuvoje.
Prof. dr. ROMA BONČKUTĖ pranešime „ XIX a. raštijos veikėjai ir jų ryšiai su Prūsijos Lietuva“ labai įtaigiai ir išsamiai atskleidė K.Donelaičio rašto įtaką S.Daukanto lietuviškų darbų rašymui.
Magistrantas DARIUS BARASA pranešime „ Kasdieninis parapijos gyvenimas Prūsijos Lietuvoje XVI- XVII a.“ aptarė kasdienio žmonių gyvenimo tendencijas – tarpusavio santykius, požiūrį į bažnyčios lankymą, nusikaltimus ir bausmes už juos.
Docentė Dr. SILVA POCYTĖ pranešime „ Laidojimo kultūra ir antkapiniai paminklai Klaipėdos krašte“ dalijosi naujausių tyrinėjimų medžiaga. Liūdinančiai konstatavo, kad dalyje senųjų kapinių senieji paminklai neprižiūrimi ir net grobstomi.
Mažosios Lietuvos paveldą meninėse programose betarpiškai pristatė Vaikų ir jaunimo ansamblis „ Vorusnėlė“ bei Stačio Šimkaus konservatorijos mokiniai.
Mažosios Lietuvos istorinė praeitis labai svarbi lietuvių kalbos ir literatūros formavimuisi, suteikusi ypač svarbių impulsų dabartinės tautos susidarymui. Deja, šio krašto netolima praeitis labai sukrečianti ir išsiskirianti didžiuliais žmonių praradimais. Konferencijos dalyviai pabrėžė pranešimų išsamumą, džiaugėsi galėję praplėsti savo žinias ir pažinimo akiratį.
Bendras pakilias konferencijos dalyvių pažinumo nuotaikas galima iliustruoti Baltijos gimnazijos 9 klasės mokinio Beno Volodzkos mintimis:“ Konferencija “ Mažoji Lietuva: tarp praeities ir dabarties“ buvo įdomi ir naudinga. Ko anksčiau nežinojau – sužinojau šioje konferencijoje. Su didžiuliu susidomėjimu išklausiau docento Gintauto Zabielos pranešimo apie Klaipėdos pilies ir senamiesčio paslaptis. Ogi pasirodo, kad Klaipėda dar ne visas paslaptis yra atskleidusi. Lauksime naujų tyrinėjimų ir susitikimo su docentu.
Įdomus doktorantės Indrės Šimkutės pranešimas apie svaigių jų gėrimų vartojimo kultūrą Klaipėdoje. Taip pat buvo įdomu stebėti, kad su Vasilijaus Safronovo mintimis išsakytomis pranešime apie K.Donelaitį nelabai sutiko prof. R.Bončkutė. su dideliu dėmesiu išklausiau ir kitus mokslininkų pranešimus. Tokioje mokslinėje konferencijoje dalyvavau pirmą kartą ir neapsirikau: buvo įdomu, naudinga, daug sužinojau apie gimtąjį Klaipėdos miestą, jo kultūrą ir žmones.“
Baigdama konferenciją Baltijos gimnazijos istorijos mokytoja Alvydė Jurėnienė padėkojo pranešėjams, palinkėjo jiems sėkmės tolimesniuose istorinių tyrinėjimų baruose.
Labai bus įdomu susitikti kituose Mažosios Lietuvos pažinimo aptarimuose.
zemaitijospaveldas.eu nuotr.
Komentarai
Naujienos
-
Zigmas Tamakauskas. Lietuvos Didžiųjų kunigaikščių žemės žiedas…
-
Žmogaus teisių gynėjai prašo T. V. Raskevičiaus atstatydinimo: ignoruoja ne jo pažiūrų organizacijas
-
Česlovas Iškauskas. Žydai – bolševikų tarnyboje
-
Lietuvos valstybininkui, diplomatui, istorikui Petrui Klimui – 130
-
Nors dvaras labai nugyventas, suniokotas, perstatytas ir dar sudegęs, jis vis tik lieka vertingas istorine prasme – mena 1863 m. sukilimą
Lietuva
-
Žmogaus teisių gynėjai prašo T. V. Raskevičiaus atstatydinimo: ignoruoja ne jo pažiūrų organizacijas
-
Šv. Kazimieras – 400 metų Visuotinės Bažnyčios liturginiame kalendoriuje
-
Česlovas Iškauskas. Žydai – bolševikų tarnyboje
-
Istoriko Algirdo Grigaravičiaus monografija „Jonas Smilgevičius – kitoks signataras“ (II)
-
Atnaujinta į gydymo įstaigas vykstančių asmenų testavimo dėl COVID-19 tvarka
Istorija
-
Česlovas Iškauskas. Žydai – bolševikų tarnyboje
-
Istoriko Algirdo Grigaravičiaus monografija „Jonas Smilgevičius – kitoks signataras“ (II)
-
Nors dvaras labai nugyventas, suniokotas, perstatytas ir dar sudegęs, jis vis tik lieka vertingas istorine prasme – mena 1863 m. sukilimą
-
Jonas Pažemeckas iš Margių kaimo ir jo pasakojimai
-
Raudonoji mafija. Kaip Rusijos nusikaltėliai įsiveržė į Ameriką
Kultūra
-
Lietuvos valstybininkui, diplomatui, istorikui Petrui Klimui – 130
-
Šiemet brandos egzaminai prasidės anksčiau nei pernai
-
Mums reikia vado? Prezidento institucija nuo Landsbergio iki Nausėdos
-
Tradiciniai giedojimai ,,Gavėnia giesmėse“
-
Kauno fotografijos galerija dalyvaus virtualioje Printed Matter meno leidinių mugėje, kurią organizuoja Niujorko ir Los Andželo knygų mugių organizatoriai
Religija
-
Zigmas Tamakauskas. Lietuvos Didžiųjų kunigaikščių žemės žiedas…
-
Šv. Kazimieras – 400 metų Visuotinės Bažnyčios liturginiame kalendoriuje
-
Veliuonos bažnyčia – bendra kunigaikščių Vytauto Didžiojo, Zigmanto Vazos, karalienės Bonos investicija
-
A.A. T. Vytautas Merkys SJ (1927 03 17 – 2021 02 01)
-
Mano Monsinjoras
Renginiai
-
Knygos „Mažosios Lietuvos periodinė spauda 1811-1939 m.“ pristatymas
-
„Knygų savaitės“ metu vyks virtuali „Nieko rimto“ mugė: susitikimai su rašytojais, autografai ir rimtos staigmenos
-
Lietuvos nacionalinis muziejus kviečia kartu švęsti Vasario 16-ąją! Trys virtualios programos moksleiviams
-
Neeilinė galimybė prisiminti Vilniaus katedros ir jos statytojų istoriją, mieste gyvavusias vienuolijas ir jų palikimą, o Vasario 16-osios proga – atrasti Fribūro universiteto (Šveicarija) vaidmen...
-
Švęsti Užgavėnes neiškeliant kojos iš namų?
Susiję straipsniai
-
Siekiama atkurti Martyno Jankaus sodybos vientisumą ir visą buvusių pastatų kompleksą
~ Lietuva, Mažoji Lietuva, Naujienos
2021-02-23, 15:47
-
1953 m. vasario 20 d., bebaigdamas 85-uosius, po trumpos ligos Detmolde mirė Vydūnas, palikdamas ant savo darbo stalo nebaigtus tvarkyti laiškus
~ Etninė kultūra, Lietuva, Mažoji Lietuva, Naujienos
2021-02-21, 10:20
-
Senosios Mažosios Lietuvos Užgavėnių tradicijos
~ Etninė kultūra, Kultūra, Lietuva, Mažoji Lietuva
2021-02-16, 14:39
-
Knygos „Mažosios Lietuvos periodinė spauda 1811-1939 m." pristatymas
~ Lietuva, Mažoji Lietuva, Renginiai
2021-02-14, 17:12
-
Edita Barauskienė. Lietuvybės tiltai tarp Mažosios ir Didžiosios Lietuvos nuo "Aušros" gadynės iki 1923 metų susijungimo
~ Istorija, Lietuva, Mažoji Lietuva, Nuomonės, diskusijos, komentarai
2021-02-06, 11:06