VSDF pakeitimo siūlymas

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

2010-12-06
Pasiūlymas dėl Lietuvos Respublikos
Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto 2011 metų rodiklių patvirtinimo
Įstatymo projekto xip-2523(2)
 
Siūloma keisti
 
Pasiūlymo turinys
 
 
 Straipsnis
Straipsnio dalis
Punktas
1  , 2
 
 
 
Argumentai:
1. Pakėlus valstybinio socialinio draudimo įmokų tarifą 1 nuošimčiu, tikėtina, kad VSDF pajamos išaugs 325 mln. litų ir taip bus sumažintas katastrofiškai didelis VSDF biudžeto deficitas (įstatymo projekte numatytas daugiau kaip 2,6 mlrd. deficitas).
 
Pasiūlymas: Siūlau pakeisti ir papildyti įstatymo projekto 1 straipsnį, padidinant VSDF pajamas 650mln. litų dėl siūlomo valstybinio socialinio draudimo įmokos padidinimo 1 nuošimčiu ir jį išdėstyti taip:

„1 straipsnis. Lietuvos Respubliko valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto 2011 metų pajamos, išlaidos ir planuojamas 2011 metų rezultatas

Patvirtinti Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo fondo 2011 metų biudžetą – 10 943 405 11 268 405 tūkst. litų pajamų, 13 576 398 tūkst. litų išlaidų (planuojamas metų rezultatas – išlaidos viršija pajamas 2 632 993 2 307 993 tūkst. litų) (1 priedėlis).

Atitinkamai pakeičiamas 1 priedėlis ir įstatymo projekto 2 straipsnyje nustatytas 2 priedėlis (proporcingai didininant VSDF pajamas 325mln. litų.)

 
3
 
 
 
Argumentai:
Dėl tarifų didinimo 1 procentu – tie patys kaip ir 1, 2 straipsnių pakeitimams.
         
Pasiūlymas: Siūlau pakeisti įstatymo projekto 3 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

3 straipsnis. Valstybinio socialinio draudimo įmokų tarifai 2011 metais1. Patvirtinti draudėjų bendrąjį valstybinio pensijų, ligos ir motinystės, nedarbo socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokų 31,8 30,8 procento dydžio tarifą ir jo dydžius atskiroms socialinio draudimo rūšims:

1) pensijų socialiniam draudimui – 24,3 23,3 procento;
2) ligos ir motinystės socialiniam draudimui – 3,4 procento;
3) nedarbo socialiniam draudimui – 1,1 procento;
4) sveikatos draudimui – 3 procentai.

2. Patvirtinti šalies bendrąjį nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo įmokos 0,2 procento dydžio tarifą.

3. Patvirtinti tris nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo įmokos tarifų grupes ir šioms grupėms priskirtų draudėjų mokamos nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo įmokos tarifus:

1) I grupė – 0,9 procento;
2) II grupė – 0,38 procento;
3) III grupė – 0,18 procento.

4. Patvirtinti šiuos apdraustųjų valstybinio socialinio draudimo įmokų tarifus:

1) pensijų socialiniam draudimui – 3 procentai;
2) sveikatos draudimui – 6 procentai.

5. Patvirtinti draudėjų bendrąjį valstybinio pensijų, ligos ir motinystės socialinio draudimo bei sveikatos draudimo įmokų 30,7 29,7 procento dydžio tarifą ir jo dydžius atskiroms socialinio draudimo rūšims:

1) pensijų socialiniam draudimui – 24,3 23,3 procento;
2) ligos ir motinystės socialiniam draudimui – 3,4 procento;
3) sveikatos draudimui – 3 procentai.

6. Nustatyti, kad nuo pajamų, gautų iš sporto veiklos ar atlikėjo veiklos iš draudėjo, su kuriuo asmuo yra susijęs darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais, taip pat nuo pajamų, kurias pagal autorines sutartis gavo asmenys, nurodyti Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo 4 straipsnio 1 dalyje, yra apskaičiuojamos šio straipsnio 1, 3 ir 4 dalyse nustatyto dydžio valstybinio socialinio draudimo įmokos.

7. Nustatyti, kad nuo pajamų, kurias pagal autorines sutartis gavo asmenys, nenurodyti Lietuvos Respublikos valstybinio socialino draudimo įstatymo 4 straipsnio 1 dalyje, yra apskaičiuojamos šio straipsnio 4 ir 5 dalyse  nustayto dydžio valstybinio socialinio draudimo įmokos.
Nuo pajamų, gautų iš sporto veiklos ar atlikėjo veikslos iš draudėjos, su kuriuo asmuo nėra susijęs darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais (Lietuvos espublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo 4 straipsnio 5 dalis), yra apskaičiuojamos šio straipsnio 5 dalies 1 ir 3 punktuose ir 8 dalies 2 punkte nustatyto dydžio draudėjos valstybinio socialinio draudimo įmokos.

8. Patvirtinti savarankiškai dirbantiems asmenims (išskyrus asmenis, kurie verčiasi individualia veikla turėdami verslo liudijimą, ir individualių įmonių savininkus bei ūkinių bendrijų tikruosius narius) valstybinio pensijų,ligos ir motinystės socialinio draudimo, kai draudžiama tik motinystės, tėvystės ir motinystės (tėvystės) išmokoms gauti, ir sveikatos draudimo įmokų 38,537,5 procento dydžio tarifą ir jo dydžius atskiroms socialinio draudimo rūšims:

1) pensijų socialiniam draudimui – 27,3 26,3 procento;
2) ligos ir motinystės socialiniam draudimui, kai draudžiama tik motinystės, tėvystės ir motinystės (tėvystės) išmokoms gauti, – 2,2 procento;
3) sveikatos draudimui – 9 procentai.

9. Nustatyti, kad individualių įmonių savininkams ir ūkinių bendrijų tikriesiems nariams apskaičiuojamos šio straipsnio 8 dalies 1 ir 3 punktuose nustatytos valstybinio socialinio draudimo įmokos.

10. Nustatyti, kad nuo operatyvinės veiklos slaptiesiems dalyviams pagal su jais sudarytas rašytines slapto bendradarbiavimo sutartis mokamo atlygio yra apskaičiuojamos šio straipsnio 1 dalies 1 ir 4 punktuose nustatyto dydžio draudėjo ir šio straipsnio 4 dalyje nustatyto dydžio apdraustojo valstybinio socialinio draudimo įmokos.

11. Patvirtinti 50 procentų valstybinės socialinio draudimo bazinės pensijos (toliau – bazinė pensija) dydžio valstybinio socialinio draudimo įmoką valstybinės socialinio draudimo pensijos pagrindinei daliai gauti.

12. Patvirtinti valstybinio savanoriškojo pensijų socialinio draudimo įmokų tarifus:

1) valstybinių socialinio draudimo pensijų pagrindinei daliai gauti – 50 procentų bazinės pensijos;
2) valstybinių socialinio draudimo pensijų papildomai daliai gauti – 15 procentų valstybiniam socialiniam draudimui deklaruojamų sumų, neviršijančių Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintų einamųjų metų draudžiamųjų pajamų dydžio;
3) valstybinei socialinio draudimo pensijai gauti – 27,3 26,3 procento valstybiniam socialiniam draudimui deklaruojamų sumų, neviršijančių Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintų einamųjų metų draudžiamųjų pajamų dydžio.

13. Patvirtinti apdraustųjų asmenų, dalyvaujančių pensijų kaupime, valstybinio pensijų socialinio draudimo įmokos dalies, pervedamos pensijų kaupimo bendrovėms, 2 procentų dydžio tarifą.

14. Patvirtinti valstybinio pensijų socialinio draudimo įmokos tarifo dalį, skirtą valstybinės socialinio draudimo senatvės pensijos papildomai daliai, – 9,3 procento.

 
3
13
 
Argumentai: Nuo 2011m. liepos 1d. siūloma pereiti prie sistemos, kai pensijų kaupimui apdraustasis sumoka iš atitinkamai padidinto apdraustųjų valstybinio socialinio draudimo įmokų tarifo (nemažinant draudėjų įmokų tarifo pensijų socialiniam draudimui ir nekompensuojant iš valstybės biudžeto apdraustojo vardu atliekamų pervedimų pensijų kaupimo bendrovėms). Tokiu būdu iš valstybės biudžeto kompensacijoms reikės tik puse įstatymo projekte numatytos sumos (t.y. – 175 800 tūkst. litų), o likusi dalis liks, jei Seimas taip nutars – bent daliniam senatvės pensijų dydžio atkūrimui.

Pasiūlymas: pakeisti ir papildyti įstatymo projekto 3 straipsnio 13 dalį ir išdėstyti ją taip:

„13. Patvirtinti apdraustųjų asmenų, dalyvaujančių pensijų kaupime, valstybinio pensijų socialinio draudimo įmokos dalies, pervedamos pensijų kaupimo bendrovėms, 2 procentų dydžio tarifą. Nuo 2011m. liepos 1d. kiekvienam apdraustajam asmeniui, pasirinkusiam tęsti pensijos kaupimą pensijų kaupimo bendrovėse, valstybinio socialinio draudimo įmokų tarifas padidinamas 2 procentais, o atitinkamas draudėjo įmokų tarifas pensijų socialiniam draudimui šia dalimi nebemažinamas.”

 
4
 
 
 
Argumentai: tie patys, kaip ir 3 str. 13 dalies pakeitimo pasiūlyme
 
Pasiūlymas: Siūlau pakeisti įstatymo projekto 4 straipsnį ir išdėstyti jį taip:

4 straipsnis. Valstybinio socialinio draudimo įmokų, pervedamų į pensijų kaupiamuosius fondus, kompensavimasValstybinio socialinio draudimo įmokoms, pervedamoms į pensijų kaupiamuosius fondus iki 2011m. liepos 1d., kompensuoti 2011 metams skirti 175 800 351 600 tūkst. litų iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto ir kitų valstybės piniginių išteklių.”

 

 
 
 
Teikia: Seimo narys Gintaras Songaila

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra