Visada nešiosime Laisvės žibintą savo širdyse

Autorius: Data: 2017-01-18 , 12:43 Spausdinti

Visada nešiosime Laisvės žibintą savo širdyse

Vlada ČIRVINSKIENĖ, Pasvalio Lėvens pagrindinės mokyklos istorijos mokytoja – metodininkė, www.voruta.lt

Sausio 13 – osios įvykiai pareikalavo nemažai aukų: apie 700 žmonių buvo sužeisti, 14 žmonių žuvo.  Šią lemtingą dieną beginkliai žmonės įrodė, kad stipri meilė savo Tėvynei, nenusakomas laisvės troškimas yra stipresnis net už tankus.

Sausio 13 –osios atmintis istorijos pamokoje

Kiekvienas  Lietuvos pilietis, kuriam yra brangi Tėvynė, nėra abejingas šiai iškiliai istorinei datai ir pats aktyviai ruošiasi prasmingam jos paminėjimui bei nuoširdžiai  kviečia ir kitus dalyvauti tuose renginuose.

Būdama istorijos mokytoja, iš anksto aptariau su mokiniais, kaip paminėsime Sausio 13 – Laisvės gynėjų dieną. Sausio 9 d. šia tema istorijos kabinete  buvo parengta  mokinių piešinių paroda.  O pamokos metu mokiniai gavo namų užduotį – parašyti rašinėlį ,,Niekada neužgesk, LAISVĖS ŽIBINTE!“.  Šią užduotį jie galėjo atlikti pasitardami  kartu su savo tėveliais, seneliais.  Sausio 12 d., istorijos pamokos metu,  mokiniai pristatė savo rašinėlius. Mane  labai sujaudino  mokinių išreikštos  mintys rašinėliuose. Jos buvo tokios nuoširdžios, tokios  tikros ir tokios nesumeluotos. Štai keletas jų:

,,Kiekvienas iš mūsų  nešioja savyje žibintą. Tyrą žibintą – Širdį. Bet mus visus lietuvius jungia Laisvės žibintas, kuris sužibo 1991 m. Sausio 13- ąją dieną, kurią mes visi nešiojame savo „žibintuose“.  Ir liūdime, ir džiaugiamės. Ir verkiame, ir juokiamės. Bet kiekvienas tyros širdies lietuvis, plačiau šypsodamasi gali tarti: aš laisvas, laisvas lietuvis, laisvas lietuvis! Tyra širdimi ir aš tariu: Liepsnok Laisvės žibinte“!  ( Goda 7b. kl.mokinė).

,,Sausio 13 – oji. Galvoju, kuo ši diena ypatinga. Tai Laisvės gynėjų diena!  Manau, kad ši diena yra svarbi kiekvienam žmogui.  Šios dienos atminčiai sugalvojau padaryti tai, kas būtų  išties labai gražu ir atmintina.  Nutariau:

-Aš padarysiu žibintą, bet tai bus nepaprastas, o Laisvės žibintas.

  Na štai, mano Laisvės žibintas jau padarytas ir jis jau dega. Išėjau į lauką. Aplinkui tylu ir ramu bei tamsu. O mano galvoje vis sukasi mintys  ir negaliu jų išblaškyti. Mano širdelėje kyla klausimas:

–           Kodėl  žudikams buvo negaila beginklių žmonių?

Susimąsčiau.  Gal man į šį klausimą padės atsakyti tėvai, o gal istorijos mokytoja?Dar pasižiūrėjau į Laisvės žibintą ir paleidau jį į dangų.

–          Niekada neužgesk , LAISVĖS ŽIBINTE!  – garsiai sušukau  aš.

Stebėjau jį skrendantį vis aukštyn ir aukštyn. Jis tolo nuo manęs, kol galiausiai jo nebemačiau. Ir bėgau į namus tekina, galvodama apie žibintą, kuris išskrido į dangų kartu tik su atgal jau negrįžtančiais Laisvės gynėjais“. ( Armida 7b. mokinė).

,,Liepsnok,  Laisvės žibinte – gyvybės, šviesos, teisingumo, atminties, vienybės šviesa!“( Edvinas 7 b. kl. mokinys).

,,Niekada neužgesk,  LAISVĖS ŽIBINTE! Mes visuomet garbingai saugosime Jūsų atminimą, savo Gimtinę bei Lietuvos valstybę“ ( Adomas 7 b. kl. mokinys).

Pamokos metu taip pat žiūrėjome ir aptarėme vaizdo medžiagą ,,Jų vardų nepamiršome“.  Mokiniai su atsakomybe  ir meile atliko kūrybinį darbą –  gamino Laisvės žibintus: iš popieriaus, kartono, plastiko, stiklo bei kitų medžiagų. Pasibaigus pamokai buvo suorganizuota kūrybinių darbų paroda –  Laisvės žibintai. Mokinių kūryboje atsispindėjo – istorinė atmintis, tautiniai bei valstybiniai simboliai, išradingumas, patriotinė dvasia.

 Akcija ,,Atmintis gyva, nes liudija“

 

Sausio 13 d. dalyvavome akcijoje ,,Atmintis gyva, nes liudija“.  Languose uždegėme atminimo žvakeles,  kurios vėl ir vėl priminė mūsų tautai istorinės dienos įvykių prasmę ir atminties, pagarbos, orumo bei prigimtinės teisės gilesnę sampratą.  Stebėjome per televiziją laidas, skirtas  Sausio 13 -ajai.  Ši diena  taip pat  skatino permąstyti  ilgą Lietuvos valstybės istorinį kelią, įvertinti laisvės kovas, netektis, likimus bei viltis.

 Šv. Mišių auka už Tėvynę ir Lietuvos laisvės gynėjus

 

Vakare  Pasvalio miesto valdžia ir visi tikintieji,  šauliai bei kariai savanoriai rinkosi į Pasvalio Šv. Jono Krikštytojo parapijos bažnyčią. Čia buvo aukojamos  Šv. Mišios už Tėvynę  ir  Lietuvos  Laisvės gynėjus.  Jas aukojo Pasvalio dekanas , Saločių Šv. Juozapo parapijos klebonas,  ats.kpt.  kun.  Jonas Tamošiūnas.  Dekanas  Šv. Mišių pradžioje pakvietė visus nulenkti galvas prieš tuos tautiečius, kurie tragišką 1991-ųjų metų sausio 13 dieną žuvo, ar buvo sužeisti, bei už tuos, kurie lemtingomis valandomis nors ir nenukentėjo, bet ištvermingai gynė Lietuvą.  Ragino melstis už juos ir dėkoti Dievui, kad Lietuvos laisvė pačiais sunkiausiais mometais  buvo apginta.

Prie Atminimo laužo

 

Po Šv. Mišių visi susirinko į aikštę prie Kultūros cento, kur buvo uždegtas Atminimo laužas. Čia vyko Sausio 13 – osios Laisvės gynėjų dienos minėjimo tęsinys. Jis prasidėjo Lietuvos valstybės himnu.  Visus susirinkusiuos su Sausio 13 –ąja – Laisvės gynėjų diena, pasveikino Pasvalio rajono ir Seimo atstovai. Po garbingų svečių kalbų  pasigirdo trys savanorių karių šūvių salvės: už Tėvynę Lietuvą! Už Laisvės gynėjus!  Už Pasvalį bei pasvaliečius!

Dar ilgai skambėjo Pasvalio Kultūros cento  mišraus choro (vad. Elena Kireilytė) atliekamos tautinės ir patriotinės dainos, žmonės spietėsi į grupeles, dalinosi prisiminimais.  Laisvės gynėjų tarpe galėjai išvysti kunigus, valdžios atstovus, karius, Šaulių organizacijos narius, Pasvalio Katalikių Moterų Draugijos nares, Gyvojo Rožinio maldininkus, jaunimo būrelį, kurie dalino neužmirštuolių žiedelius, bei kitus miesto  gyventojus.  Į dangų vis kylančios ir kylančios Atminties laužo liepsnelės tarsi priminė labai svarbius žodžius: be laisvės neįmanoma būti laimingam! Niekada neužgesk, LAISVĖS ŽIBINTE! Mes visada nešiosime Tave savo širdyse.

Sausio 13-oji , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra