Vilniuje – paskaita „XVIII a. Lietuvos vienuolijų lotyniškoji proginė kūryba“

Autorius: Data: 2014-03-03 , 18:16 Spausdinti

Kovo 6 d., ketvirtadienį, 17.30 val. Bažnytinio paveldo muziejus kviečia į dr. Astos Vaškelienės paskaitą „XVIII a. Lietuvos vienuolijų lotyniškoji proginė kūryba“.

XVIII a. Lietuvos viešajame gyvenime aktyviausiai dalyvavo jėzuitų ir pijorų kongregacijos. Proginė kūryba, pagrįsta jėzuitų humanistinio mokymo metodu, buvo neatsiejama edukacinio proceso dalis, abiejų vienuolijų mokymo sistemoje atlikusi svarbų vaidmenį. Jos vieta ir funkcija pijorų mokymo programoje iš esmės nepasikeitė net ir po XVIII a. viduryje įvykdytos mokyklų reformos.

Gebėjimas rašyti proginius kūrinius imituojant antikinius žanrus ir autorius atspindėjo antikinės literatūrinės tradicijos tęstinumą, jos ryšį su akademinės sistemos postuluotu žanriniu kanonu, liudijo rašančiojo literatūrinį išprusimą.

Šiais kūriniais buvo greitai atsiliepiama į visuomeninio, kultūrinio ar bažnytinio gyvenimo aktualijas, jais buvo pažymimos aukštų asmenų vestuvės ar laidotuvės, todėl proginė kūryba buvo ir savitas viešosios raiškos būdas.

Progine literatūra galime vadinti iš esmės visų klasikinių žanrų kūrinius: panegirikas, sveikinimus, odes, epigramas, epitalamijus, trėnus, epicėdijus, elegijas.

Paskaitos klausytojų laukia pasakojimas apie iki šiol į lietuvių kalbą neverstą ir nepublikuotą XVIII a. lotyniškąją proginę literatūrą, nuo jos panoraminės apžvalgos vedantis prie įdomesnių, patraukiančių turiniu ir forma, kūrinių.

Renginys nemokamas

bpm.lt

Bažnytinio paveldo muziejus , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra