Pagrindinis puslapis Lietuva Vilniuje ir kitose Lietuvos vietose vyks renginiai, skirti Gedulo ir vilties, Okupacijos ir genocido dienų tragiškoms netektims ir pasipriešinimui atminti

Vilniuje ir kitose Lietuvos vietose vyks renginiai, skirti Gedulo ir vilties, Okupacijos ir genocido dienų tragiškoms netektims ir pasipriešinimui atminti

Vilniuje ir kitose Lietuvos vietose vyks renginiai, skirti Gedulo ir vilties, Okupacijos ir genocido dienų tragiškoms netektims ir pasipriešinimui atminti

www.voruta.lt

Vilniuje ir kitose Lietuvos vietose vyks renginiai, skirti Gedulo ir vilties, Okupacijos ir genocido dienų tragiškoms netektims ir pasipriešinimui atminti.

Minėjimo renginiais prisimenami įvykiai, lėmę prievartinį Lietuvos valstybingumo raidos sustabdymą ir brutalų tautos naikinimą, – 1940 m. birželio 15 d. Sovietų Sąjungos pradėta Lietuvos Respublikos okupacija ir po metų, 1941 m. birželio 14 d., jos įvykdyti pirmieji masiniai Lietuvos gyventojų trėmimai į Sibirą.

Birželio 12 d., šeštadienį, 12 val. rengiamas Lietuvos gyventojų pirmųjų masinių tremčių (1941 m. birželio 14 d.) 80-ųjų metinių minėjimas prie ,,Lapteviečių“ jurtos Lietuvos liaudies buities muziejuje Rumšiškėse.

Birželio 14 d., pirmadienį,

11.55 val. vyks Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienų minėjimas Lukiškių aikštėje. 11.59 val. visi kviečiami prisijungti prie pilietinės akcijos – tylos minutės okupacijos aukoms atminti. (Tiesioginė transliacija: Seimo svetainėje, televizijos programa „Seimas – tiesiogiai“, Seimo paskyrose „Facebook“ ir „YouTube“, taip pat per LRT televiziją).

13 val. organizuojama atminties akcija „Ištark, išgirsk, išsaugok“ prie Tremtinių aukuro, Aukų gatvėje, Vilniuje. Šios akcijos metu jau tradiciškai skaitomi tremtinių ir politinių kalinių vardai ir likimai.

14 val. įvyks okupacijos, genocido ir sovietmečio represijų aukų pagerbimas prie Naujosios Vilnios geležinkelio stoties memorialo. 19401941 m. iš Naujosios Vilnios geležinkelio stoties į Sibirą tremtin buvo vežami pirmieji lietuvių, lenkų ir kitų tautybių žmonės.

Birželio 15 d., antradienį,

11.30 val. bus pagerbtas pirmosios sovietų okupacijos aukos, pasieniečio Aleksandro Barausko atminimas Ūtos kaime, Varėnos rajone. A. Barausko žūties vietoje bus atidengtas jam atminti skirtas paminklas. Lemtingąją 1940 m. birželio 15 d. maždaug 3 val. 40 min. ryte apie dvidešimt 185-ojo šaulių divizijos žvalgybinės grupės kareivių apšaudė pasienio 2-osios Ūtos sargybos būstinę, susprogdino granatą ir, įsiveržę į patalpą, jėga išvedė sargybos viršininką A. Barauską į kiemą. Vienas kareivis kelis kartus kirto jam kardu, kitas iššovė į galvą. Vežamas pas gydytoją A. Barauskas kelyje mirė.

19 val. Lukiškių aikštėje įvyks okupacijos aukoms pagerbti skirtas atminimo vakaras „Daugiau niekada…“ (Tiesioginė transliacija: Seimo svetainėje, televizijos programa „Seimas – tiesiogiai“, Seimo paskyrose „Facebook“ ir „YouTube“, taip pat per LRT Plius televiziją).

Birželio 18 d., penktadienį, 10 val. rengiama konferencija „1941 metų birželis: okupacijos, didžiosios netektys ir pasipriešinimas“ Seimo Konstitucijos salėje. (Tiesioginė transliacija: Seimo svetainėje, televizijos programa „Seimas – tiesiogiai“, Seimo „YouTube“ paskyroje).

Birželio 14 – liepos 12 dienomis Seimo rūmų Didžiajame kieme bus eksponuojamos Lietuvos skulptoriaus Leono Pivoriūno skulptūros „Šeima − 1941 birželis“ ir „Šeima, 1991-ųjų sugrįžimas“. Didysis kiemas visuomenei atvertas darbo dienomis 17–20 val., o savaitgaliais ir švenčių dienomis – 11–20 val.

Visa renginių programa

Naujienos iš interneto