Vilnijos kreipimasis

Autorius: Data: 2011-06-28 , 11:18 Spausdinti

LR Seimo pirmininkei Irenai Degutienei

LR Seimo nariams

Dėl 53 LR Seimo narių pasirašyto nutarimo projekto

Esame susirūpinę dėl 53-jų LR Seimo narių nutarimo projekto „Dėl kreipimosi į Lietuvos Respublikos Konstitucinį teismą su prašymu ištirti, ar Lietuvos Respublikos Seimo 2011 m. kovo 17 d. priimto Švietimo įstatymo Nr. XI-1281 30 straipsnio 8 dalis neprieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijos 29 straipsnio antrajai daliai“.

Lenkų rinkimų akcijos Lietuvoje siūlymą palaikius 53 LR Seimo nariams, 2011 m. birželio 28 d. LR Seimas įtraukė į darbotvarkę minėto nutarimo priėmimą. 53 Seimo nariai suabejojo, ar neseniai priimto Švietimo įstatymo 30 str. 8 dalis neprieštarauja LR Konstitucijos 29 str. antrąjai daliai: „Žmogaus teisių negalima varžyti ir teikti jam privilegiją dėl jo lyties, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų pagrindu“. Šis Konstitucijos straipsnis Švietimo įstatymo visiškai neliečia , kadangi kalba ne apie žmogaus teises, o galimybę mokytis valstybine kalba, kurią garantuoja LR Konstitucijos 14 str. (Valstybinė kalba – lietuvių kalba), 10 str. (Lietuvos valstybės teritorija yra vientisa ir nedalijama į jokius valstybinius darinius), LR Valstybinės kalbos įstatymo 11 str. (Valstybė garantuoja Lietuvos Respublikos gyventojams teisę įgyti bendrąjį, profesinį, aukštesnįjį ir aukštąjį išsilavinimą valstybine kalba. Sąlygos įgyti bendrąjį išsilavinimą valstybine kalba garantuojamos visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje). Šis įstatymas nuo 1995 metų Vilniaus ir Šalčininkų rajonuose yra pažeidžiamas: 50-tyje vietovių nėra galimybės mokytis valstybine kalba nuo darželio iki vidurinės mokyklos. Šį įstatymą pažeidžia kaip tik Lenkų rinkimų akcijos valdomi rajonai.

Nutarimo projekto pristatytojai nutylėjo, kad Švietimo įstatymo 30 str. 8 dalis daro išlygą gimtąjai kalbai, kad to paties įstatymo 29 str. 7 dalis skelbia: „Vietovėse, kuriose tradiciškai gausiai gyvena tautinė mažuma, jeigu bendruomenė prašo, savivaldybė laiduoja mokymąsi tautinės mažumos kalba arba tautinės mažumos kalbos“. Neabejojame, kad Lenkų rinkimų akcija laikysis savo programos ir šį Įstatymą įgyvendins pilnai, todėl nėra jokio pagrindo jo skųsti.

Mes manome, kad pasirašę Seimo nariai dėl didelio darbo krūvio neturėjo galimybės įsigilinti į nutarimo projekto tekstą, kurio autoriai teigia, kad naujame Švietimo įstatyme „…galimai diskriminuojama asmenų grupė, turinti teisę įgyti vidurinį išsilavinimą savo gimtąja kalba…“ . Kadangi nutarimo projektas suformuluotas nepagrįstai, siūlome Seimo nariams savo parašus atsiimti (iki 2011-06-28 dienos darbotvarkės patvirtinimo, o jei šis projektas vis tiek bus svarstomas, už jį nebalsuoti).

Vilnijos“ draugijos vardu pirmininkas Kazimieras Garšva

Balsavimas uz Narkeviciaus kreipimasis

 

Vilnijos draugija , , , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra