Vilniaus Žemutinės pilies Valdovų rūmai

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Lietuvos valdovų rūmai Vilniaus Žemutinėje pilyje apie keturis šimtmečius buvo LDK politinis, administracinis ir kultūrinis centras. Čia rasti seniausi mūrai Lietuvoje, datuojami XIII amžiumi. Žygimantas Augustas rūmuose sukaupė Europoje garsėjusią biblioteką. Čia buvo saugomi paveikslų rinkiniai, didžiulė brangenybių kolekcija, kuriai, amžininkų liudijimu, neprilygo net popiežiaus turtai. 1636 m. rūmuose parodyta pirmoji opera Lietuvoje. Čia veikė pirmasis muzikinis teatras.
Vilniaus pilis XIV a. pradžioje plėtė ir stiprino didysis Lietuvos kunigaikštis Gediminas. Tuo laiku Vilnius jau tapo nuolatine kunigaikščių rezidencija. Būtent iš Žemuntinės pilies jis rašė laiškus kitų šalių valdovams ir popiežiui, taip užmegzdamas Lietuvai reikšmingus diplomatinius ryšius su Vakarų Europa.
Šie ryšiai dar labiau sustiprėjo valdant didžiajam Lietuvos kunigaikščiui Jogailai. Iš Žemutinės pilies jis išvyko į Krokuvą karūnuotis Lenkijos karaliumi.
Į valdžią atėjus Vytautui Didžiajam, po 1419 m. gaisro senųjų mūrų vietoje iškilo naujoviška – gotikos stiliaus raudonų plytų Žemutinė pilis.
XVI a., papūtus naujiems vėjams iš Italijos, Valdovų rezidencija tapo renesansiniais rūmais. Jų fasadai buvo nutinkuoti baltai, pakeista langų forma, stogai, akmenimis pergrįstas kiemas. Šias naujoves įvedė ir rūmus plėtė bei gražino didieji Lietuvos kunigaikščiai Žygimantas Senasis ir jo sūnus Žygimantas Augustas.
XVII a. pradžioje, po 1610 m. gaisro, rūmai buvo atnaujinti baroko stiliumi. Tuomet čia gyveno Zigmantas Vaza ir jo sūnus Vladislovas Vaza – paskutinieji valdovai rezidavę Vilniuje.
Kelis kartus degę ir keitę architektūros stilių, rūmai XVII a. viduryje per karą su Maskva buvo taip nuniokoti, kad valdovams gyventi nebetiko. Po trečiojo Lietuvos – Lenkijos padalijimo Vilnius buvo prijungtas prie Rusijos imperijos. Naikinant Lietuvos valstybės ir valstybingumo simbolius, rūmų liekanos nugriautos, vieta sulyginta su žeme ir užsodinta medžiais. Sprogdintų, griautų ir nuniokotų rūmų nuolaužos daugiau nei 200 metų išgulėjo po žeme.
Lietuvos Atgimimo pradžioje 1988 m. buvo įsteigtas Pilių tyrimo centras „Lietuvos pilys“ Vilniaus žemutinės pilies Valdovų rūmų tyrimams pradėti, siekiant sukaupti ir medžiagos jiems atstatyti.
2002 m. gegužės 10 dieną oficialiai pradėti Lietuvos valdovų rūmų atstatymo darbai. Šį istorinį atstatymą finansuoja valstybė. Privačioms lėšoms kaupti įsteigtas Valdovų rūmų paramos fondas.

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra