Vilniaus valdžios vizijos Trakų Vokės dvare

Autorius: Data: 2011-01-31 , 09:34 Spausdinti

Vilniaus valdžios vizijos Trakų Vokės dvare

Vilniaus miesto savivaldybei perimant iš valstybės vieną iš vertingiausių Lietuvos kultūros paveldo paminklų – Trakų Vokės dvarą, buvo sudaryta darbo grupė šio ansamblio pritaikymo ir administravimo modeliui parengti. Savo darbo rezultatus savivaldybės atstovai pristatė Kultūros paveldo departamente.

Darbo grupės vadovas, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Virginijus Dastikas teigė, jog pirmiausia svarbu sujungti įvairioms institucijoms priklausančius dvaro sodybos statinius į vientisą teritoriją. Tai maloniai nustebino paveldosaugininkus, kuriems neseniai teko kreiptis į prokuratūrą dėl Vilniaus savivaldybės užmojo parduoti Pūčkorių palivarko arklides, taip suskaldant šio kultūros paveldo vientisumą. „Vienas šeimininkas kompleksiniame objekte yra tobulas variantas, departamentas visada tai palaikys“, – sakė KPD direktorė Diana Varnaitė.

Vilniaus savivaldybės manymu, Trakų Vokės dvaro sodybos pagrindiniai rūmai galėtų tapti sostinės mero rezidencija, skirta priimti svarbiems svečiams bei įvairių kultūrinių renginių vieta. Kituose istoriniuose ir vėlesnės statybos pastatuose vyktų muziejinė, mokslinė bei edukacinė, ritualinė, komercinė veikla, veiktų amatininkų dirbtuvės, kalvė, šviežios žuvies restoranas, o istoriniai tvenkiniai būtų naudojami pramoginei žvejybai. Būtų siekiama kuo autentiškiau atgaivinti pasaulinio garso parkų specialisto E. Andre 1900–aisiais sukurtą parką, šiandien gerokai sunykusį. V. Dastiko teigimu, Trakų Vokės dvaro ansamblis naujam gyvenimui keltųsi „kultūrine – turistine kryptimi su komercine dalimi“.

Visos dvarvietės restauravimui, darbo grupės skaičiavimu, reikėtų maždaug 80 milijonų litų. Didžiąją dalį lėšų tikimasi pritraukti iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų.

Paveldo specialistai išsakė kritinių pastabų. Jų manymu, ši europinio lygio rezidencija su nuostabiu parku yra verta originalesnės ir konceptualesnės idėjos. Anot KPD direktoriaus pavaduotojo Algimanto Degučio, savivaldybės siekis susigrąžinus pastatus išdalinti jiems skirtingas funkcijas ir galbūt netgi pavesti juos valdyti skirtingiems operatoriams pakvimpa nauja privatizacija. Europos patirtis rodo, jog tokios kultūrinės vertės kompleksiniai paveldo objektai ir naudojami kompleksiškai.

„Maršrutas Vilnius – Trakai yra pagrindinė Lietuvos turizmo atšaka, o joje – net trys europinės svarbos dvaro ansambliai: Trakų Vokė, Lentvaris, Užutrakis. Taigi Vilniaus miesto teritorijoje esantis Trakų Vokės dvaro ansamblis turėtų būti vienas iš šios atšakos briliantų, itin ambicingas kultūrinis – pažintinis projektas. Jį vystant privalu nepamiršti, kad Vilniaus apylinkės su net trimis E. Andre parkais yra unikali vieta Baltijos ir Skandinavijos šalyse. Todėl čia turistai ir vietiniai lankytojai turėtų rasti tai, ko nepamatysi niekur kitur“, – tokia KPD tarptautinių, ryšių su visuomene ir edukacijos skyriaus vadovo Alfredo Jomanto nuomonė.

Abiems pusėms išklausius viena kitos argumentus, buvo sutarta toliau konsultuotis ir tobulinti pritaikymo bei administravimo modelį, kuris nulems iškiliųjų grafų rezidencijos dvasią ir vietą šiuolaikiniame Europos kultūros paveldo kontekste.

Kontaktinis asmuo: Alfredas Jomantas, Kultūros paveldo departamentas, Tarptautinių, viešųjų ryšių ir edukacijos skyriaus vedėjas
Tel./faks.: 272 40 84, mob.: + 370 620 63668, el. paštas:
zai@is.lt

www.kpd.lt

Nuotraukoje: Trakų Vokės dvaras

Dvarai ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra