Vilniaus universitete pristatyta Krašto apsaugos ministerijos parengta studija „Pasaulis 2030“

Autorius: Data: 2012-11-06 , 14:28 Spausdinti

Krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė pirmadienį (2012-11-05) dalyvavo Krašto apsaugos ministerijos parengtos analitinės studijos „Pasaulis 2030“ pristatyme ir diskusijoje Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute.

„Šis dokumentas – išimtinai krašto apsaugos ministerijoje dirbančių, įgijusių patirtį per šį nepriklausomybės laikotarpį, jaunų žmonių kūrinys, – sakė ministrė. – Žinoma, viena iš priežasčių, paskatinusių parašyti šį dokumentą buvo ir Vyriausybės iniciatyva parengtas dokumentas, priimtas Seime – strategija „Lietuva 2030“.“

Pasak R. Juknevičienės, „tai yra pirmas bandymas Lietuvoje, tokioje institucijoje kaip Krašto apsaugos ministerija pasižiūrėti į ateitį būtent tokia forma“, o studiją rengę žmonės išnagrinėjo įvairių valstybių patirtį. „Lietuvoje iki šiol praktiškai neturime tarptautinės saugumo aplinkos prognozavimo patirties“, – kalbėjo ministrė.

Viena iš studijos rengėjų KAM Gynybos politikos ir planavimo departamento atstovė Kristina Šapkinaitė teigė, kad vienas pagrindinių šio dokumento tikslų – pamėginti nubrėžti kontūrus aplinkos, kurioje teks veikti Lietuvai kaip valstybei, o kartu ir krašto apsaugos sistemai bei kariuomenei, per ateinančius du dešimtmečius. Keliami labai svarbūs klausimai: kokie politiniai, ekonominiai, socialiniai procesai vyks mūsų kaimynystėje ir atokesniuose regionuose, ar ir kaip keisis dabartinė tarptautinės sistemos galių pusiausvyra, kurie regionai ir valstybės ateityje gali tapti nestabilumo ir konfliktų židiniais?

K. Šapkinaitės teigimu, kitas tikslas – išjudinti viešąją erdvę ir paskatinti diskusijas šiais klausimais.

„Pati dokumento struktūra – trys blokai, kurių dvi pirmos dalys koncentruojasi į linijinį pasakojimą, kas, tikėtina, gali įvykti įvairiose srityse – politinėje, ekonominėje, karinėje, socialinėje ir pasakojama, kas gali įvykti konkrečiuose regionuose ar valstybėse per ateinančius dvidešimt metų. Trečioji dalis – nenumatytos aplinkybės, taip vadinami šokai, kurie sugriautų prieš tai dviejose dalyse dėstytą nuoseklią įvykių raidą ir kurie yra nors ir mažai tikėtini, bet jų poveikio mastas būtų didelis“, – kalbėjo viena dokumento autorių.

Diskusijoje dalyvavę VU TSPMI ekspertai – prof. Ramūnas Vilpišauskas, doc. Kęstutis Girnius, dr. Margarita Šešelgytė, doc. Tomas Janeliūnas, doc. Dovilė Jakniūnaitė, dr. Arūnas Molis, dr. Deividas Šlekys sveikino šios studijos atsiradimą ir išsakė savo pastabas.

Krašto apsaugos ministerija parengtoje studijoje pateikiamos artimiausių dviejų dešimtmečių tarptautinės aplinkos raidos prognozės, analizuojamos tarptautinės tendencijos socialinėje, ekonominėje, politinėje ir karinėje srityse. Dokumente taip pat aptariamos ir situacijos bei aplinkybės, kurios gali sutrikdyti prognozuojamą įvykių raidą ir turėti didelį poveikį tarptautinei bendruomenei, taip pat ir Lietuvai.

Dokumentas yra skirtas saugumo ir gynybos politika besidominčiai visuomenės daliai, siekiant suteikti jai daugiau žinių ir supratimą apie tai, kuria linkme ateityje gali keistis valstybės saugumą ir gynybą veikianti aplinka.

Krašto apsaugos ministerija taip pat planuoja surengti šios analitinės studijos pristatymus ir keliose kitose aukštosiose šalies mokyklose.

Alfredo Pliadžio nuotr.

www.kam.lt

Kariuomenė , , , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra