Vilniaus taryba nutarė skelbti šilumos tinklų modernizavimo konkursą

Autorius: Data: 2012-05-15 , 16:30 Spausdinti

Šarūnas ČERNIAUSKAS

Sostinės taryba antradienį, 2012 m. gegužės 15 d., nutarė paskelbti opozicijos kritikuotą šilumos tinklų modernizavimo konkursą. Meras Artūras Zuokas skaičiuoja, esą jau padaryti žingsniai, leisiantys šilumą atpiginti apie 2 ct/kWh, o šis konkursas ir kiti sprendimai leis vilniečiams dar labiau atpiginti šilumą.

A. Zuokas prieš tarybos posėdį žurnalistams teigė, esą tokioms investicijoms priešintis galėtų tik tie, kurie suinteresuoti, kad pinigai už energijos išteklius iškeliautų iš Lietuvos – arba į Rytus, arba į Vakarų tarpininkų kišenes.

„Šitie sprendimai, be abejo, daug kam nepatiks. Pirmiausiai – tiems, kurie pasisako už dujų tolesnį vartojimą. Nesvarbu – jos tekės iš Rytų aš iš Rytų, bet per Vakarų tarpininkus“, – kalbėjo A. Zuokas.

Sostinės galva paminėjo, kad bent dvi bendrovės – „Dalkia“ ir „Fortum Heat“ – jau yra deklaravusios planus investuoti į Vilniaus šilumos sektorių. Abi įmonės sostinėje nori statyti šilumines jėgaines, kurios iš biokuro gamintų šilumos ir elektros energiją.

Pristatydamas savo vadovaujamos tarybos veiklos ataskaitą, A. Zuokas užsiminė, kad regi „Dalkia“ ir „Fortum Heat“ kaip potencialius būsimo šilumos tinklų modernizavimo konkurso dalyvius.

Pigesnė šiluma – su nauju katilu

Sykiu A. Zuokas paminėjo, esą jau kitą šildymo sezoną vilniečiai pajus biokuro naudą. „Mes jau susiderėjome, kad „Vilniaus energija“ 18 mln. litų, kuriuos gali gauti pajamų, nukreiptų naujo biokuro katilo statybai“, – sakė meras.

Anot jo, naujas 50 MW galingumo katilas leis pasiekti, kad jau kitų metų pavasarį biokuro naudojimas Vilniaus mieste išaugtų beveik dvigubai. „Tai reiškia, kad vien tas katilas leistų sumažinti šilumos kainą vartotojams netoli 2 ct/kWh. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad apie 50 mln. litų sutaupytų Vilniaus miesto gyventojai“, – skaičiavo A. Zuokas.

Jis taip pat akcentavo ir šiukšlių deginimo gamyklos projektą.

„Būtent šitoje vietoje yra numatyta (…) statyti atliekų rūšiavimo fabriką, – rodydamas teritorijos ties Jočionių gatve, kur įsikūrusi „Vilniaus energija“, maketus, aiškino A. Zuokas. – Rūšiavimo fabrikas – tai ir rūšiuotų antrinių atliekų deginimo gamykla. Įgyvendinus šituos projektus, mes galime sumažinti šilumos kainą apie 4 ct.“

Mero žodžiais, dėl atliekų deginimo gyventojai neturėtų bijoti. Esą atliekos prieš deginimą bus rūšiuojamos, taigi į katilus papuls ne tiek ir daug šiukšlių.

A. Zuoko prognozėmis, konkursą atliekų deginimo gamyklai bus galima paskelbti jau šią vasarą. Pažangą deginimo gamyklos projekte meras tarybos posėdyje pirmiausiai nurodė kaip vicemero, „darbiečio“ Jono Pinskaus nuopelną.

Šie projektai su šilumos tinklų modernizavimo konkursu nėra susiję.

Tiesa, ir šiame konkurse savivaldybė deklaruoja pigesnės šilumos siekį. Mat būsimas šilumos tarifas – viena iš dedamųjų, pagal kurias turėtų būti vertinami potencialių investuotojų pasiūlymai.

Vilniaus tarybai pateiktame šilumos tinklų modernizavimo konkurso sąlygų projekte nurodyta, kad konkurso nugalėtoją lems ekonominis naudingumas, o ne geriausia kaina. Tai reiškia, kad laimės nebūtinai tas, kas pasiūlys mažiausią kainą.

Projekte nustatyti trys ekonominio naudingumo vertinimo kriterijai: „mažiausio įmanomo šilumos tarifo“, „geriausios atitikties teisiniams reikalavimams, įskaitant Europos Sąjungos teisės aktų bei Vilniaus miesto savivaldybės tarybos 2008 m. lapkričio 12 d. sprendimo Nr. 1-657 „Dėl priemonių centralizuotai teikiamos šilumos kainai sumažinti įgyvendinimo“ reikalavimus“ ir „geriausios prieinamos naudojamos technologijos įvertinimo“.

Po svarstymų tarybos komitetuose, dokumentas papildytas vienu punktu, kurio reikalavo opozicija. Jame nurodoma, kad visi konkursiniai dokumentai turės būti tvirtinami taryboje.

Regi „Dalkios“ suklestėjimą

Opozicija tikino, esą šilumos tinklų modernizacijos studijas atlikę ekspertai – tie patys, kurie dar prieš porą metų ragino pratęsti iki 2017 m. galiojančią šilumos tinklų nuomos sutartį su „Dalkia“.

Konservatoriai ir „tvarkiečiai“ taip pat skundėsi, kad miesto politikams pateikiama per mažai informacijos.

Vicemeras Romas Adomavičius replikavo, esą kito varianto modernizuoti šilumos ūkį tiesiog nėra.

„Daryti reikia šiandien. Geriau būtų buvę anksčiau“, – kalbėjo R. Adomavičiaus, žadėdamas maksimaliai skaidrų tarptautinį konkursą.

Balsavime Vilniaus valdančioji dauguma nustelbė opozicijos balsus. Už konkurso paskelbimą balsavo 33 tarybos nariai, prieš – 12, susilaikė 2.


Šarūno Mažeikos nuotr.

www.delfi.lt

2-oje nuotraukoje: A. Zuokas

 

Granuliniai šildymo katilai

Lietuva , , , , , , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra