Vilniaus rajono savivaldybė gaivina okupacijų padarinius

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

2010 m. liepos 30 d. (penktadienį) 10 val. vyko Vilniaus rajono savivaldybės tarybos posėdis, kuriame buvo naikinama Airėnų pagrindinė mokykla, ją prijungiant prie Maišiagalos kun. Juzefo Otremskio bei Maišiagalos LDK Algirdo vidurinių mokyklų ir Vėliučionių pagrindinė mokykla, kuri bus prijungta prie dvikalbės Nemėžio šv. Rapolo Kalinausko gimnazijos.
 
Savivaldybė neatsižvelgė į valstybinių bei visuomeninių organizacijų, minėtų mokyklų tėvų ir mokytojų piketų prie savivaldybės bei LR Seimo reikalavimus nenaikinti savarankiškų, atitinkančių reikalavimus Vėliučionių, Rukainių bei kitų lietuviškų mokyklų. Mišrią lenkų-lietuvių Veriškių mokyklą, kuri yra laimėjusi nemažai nacionalinių apdovanojimų, rajono savivaldybė mėgina skaidyti, nepaisydama ne tik Vyriausybės nustatytų kriterijų bei masinių vietos bendruomenės protestų, bet ir teismo sprendimų. Nors teismas yra priėmęs nutartį, draudžiančią imtis bet kokių veiksmų dėl šios mokyklos reorganizacijos, penktadienio tarybos posėdžio nutarimo projekte buvo siūloma nustatyti tolesnį šios reorganizacijos procesą.
 
Vilniaus rajone, deja, vis stipriau įsigali naujoji „autonomininkų“ diktatūra, pažeidžianti konstitucinius valstybės principus. Rajono vicemerai Janas Mincevičius ir Janas Sinickis, dar keli tarybos nariai buvo Koordinacinės tarybos lenkų teritorinei autonomijai kurti nariai. Generalinė prokuratūra nebaigė tirti prieškonstitucinės jų veiklos. Pagal lenkų rinkiminės akcijos programą minėti asmenys Lietuvoje gaivina okupacijų padarinius ir privilegijas teikia švietimui lenkų kalba, tuo pažeisdami Lietuvos Respublikos Konstituciją, Valstybinės kalbos, kitus įstatymus. Rajono pareigūnai nevykdo teismų sprendimų, nereaguoja į Valstybės kontrolės bei Vaikų teisės pareigūnų rastus pažeidimus, tik melagingai atsirašinėja spaudoje, o Valstybės kontrolę padavė į teismą („Vilniaus krašto savaitraštis“, 2010 m. liepos 22-28 d.).
 
Savivaldybė gerina lenkiškų mokyklų padėtį lietuviškų švietimo įstaigų sąskaita, kasmet rengia konferenciją „Lenkų vaikas – lenkiškoje mokykloje“ (lyg Vilniaus rajone kitų tautybių vaikų nėra). Skelbdama, kad švietimui trūksta lėšų, Mickūnuose bei kitur stato lenkiškus darželius, bet neremontuoja Paberžės „Verdenės“ ir kitų lietuviškų mokyklų. Akivaizdi lietuviškų švietimo įstaigų diskriminacija, pvz., Paberžės lenkiškos šv. Stanislovo Kostkos mokyklos patalpų plotas yra 3 192,89 kv. m, o lietuviškos „Verdenės“ mokyklos patalpų plotas yra 1 304 kv. m. Tuo tarpu vaikų skaičius mokyklose beveik vienodas. Dėl patalpų perskirstymo su rajono valdžia kalbėjo Seimo nariai, Švietimo ir mokslo ministerijos atstovai, kreipėsi mokyklos bendruomenė, tačiau jokių teigiamų poslinkių neįvyko bei ugdymo sąlygos valstybine kalba nepagerėjo. Akivaizdu, kad vaikai, kurie lanko mokyklą valstybine kalba yra laikomi antrarūšiais. Daugelyje gyvenviečių veikia švietimo įstaigos tik lenkų kalba, pvz., šiuo metu Juodšiliuose, Sudervėje, Čekoniškėse ir kt. nėra nei vieno darželio valstybine kalba, o artimiausi lietuviški vaikų darželiai perpildyti. Avižienių gyvenvietėje į lietuvišką darželį yra pateikta daugiau kaip 80 tėvų pareiškimų, tačiau rajono savivaldybė naujų grupių valstybine kalba nesteigia.
 
Vilniaus rajono savivaldybė pilnai neužtikrina, kad visi norintys ir Vilniaus rajone gyvenantys vaikai galėtų lankyti Vilniaus rajono savivaldybės švietimo įstaigas valstybine kalba. Vilniaus rajono savivaldybė nuolat pažeidžia įstatymus, nevykdo teismų sprendimų, Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus rekomendacijų, neatsižvelgia į bendruomenių prašymus, tendencingai bei neobjektyviai reorganizuoja švietimo įstaigas, todėl kuo greičiau jų steigėjų funkcijas turi perimti Švietimo ir mokslo ministerija.
 
Lietuvos Sąjūdis, „Vilnijos“ draugija
 
Nuotraukoje: Vėliučionių pagrindinė mokykla

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra