Vilniaus mokyklos paminėjo Lietuvos žydų genocido atminimo dieną

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

2008-09-18 Ronaldo Račinsko, Ingridos Vilkienės, Eglės Šukytės-Gerulaitienės ir kt. atstovaujama Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti bei  sostinės pedagogai susirinko į pasitarimą dėl LIETUVOS ŽYDŲ GENOCIDO ATMINIMO DIENOS paminėjimo organizavimo.
Holokaustas visam pasauliui primena, kad kiekviena maža tauta gali patirti didesnės tautos genocido politiką: nacistinės okupacijos metu Lietuvoje buvo išžudyta dešimtys tūkstančių žydų, komunistų koncentracijos stovyklose ir kalėjimuose buvo nukankinta beveik milijonas mūsų šalies piliečių.
Daugelyje mokyklų veikia pilietiškumo idėją propaguojantys Tolerancijos centrai.
Pasitarimo dalyvių nutarimu Lietuvos žydų genocido atminimo dieną paminėjome dviem etapais: rugsėjo 22 d. drauge su moksleiviais aplankėme Valstybinį Gaono žydų muziejų, kuriame moksleiviams, pedagogams, Austrijos, Vatikano, Turkijos, JAV diplomatams, Žydų bendruomenės nariams buvo pristatytas pagal Džošo Sobočio scenarijų pastatytas rež. Audriaus Juzėno 108 min. trukmės filmas „Vilniaus getas“, 23 d. – aplankėme Vilniaus senamiestyje buvusio Didžiojo geto 1941-09-06/1943-09-23 vietas dab. Lydos, Žemaitijos, Rūdininkų, Ašmenos ir Stiklių gatvėse.
Projekte dalyvavo edukologijos magistrės Liudmilos Isajevos vadovaujami Vilniaus Senamiesčio, Antakalnio, Lazdynų vidurinių mokyklų, Užupio, Žvėryno, Jono Pauliaus II, Vasilijaus Kačialovo gimnazijų, kt. švietimo įstaigų mokytojai ir mokiniai bei Lietuvių namų atstovai.
Valstybinio žydų Gaono muziejaus direktoriaus pavaduotoja Rachilė Kostanian Vilniaus Senamiesčio vidurinės mokyklos pilietiškumo mokytojui Žilvinui Radavičiui pasakojo, kad Vilniaus Senamiestyje veikė du getai – Didysis ir  greta dab. Šv. Mikalojaus bažnyčios, buv. Gaono gatvėje, Mažasis, kuris buvo likviduotas po šešių savaičių nuo Didžiojo geto likvidavimo dienos. Arklių gatvėje tarp dabartinių Jaunimo ir Lėlės teatrų 1942-1943 metais veikė žydų geto kalinių teatras. Jo veikla dalinai ekranizuota filme „Vilniaus getas“.
Be šių getų dab. Subačiaus gatvės apylinkėse veikė dar vienas getas. Jį drauge su Vilniaus Senamiesčio vidurinės mokyklos mokytojais ir mokiniais aplankėme praėjusių metų gruodžio mėnesio pabaigoje.
Getų teritorijos buvo aptvertos medine tvora, jas saugojo ginkluoti nacių smogikai. Viename geto kambaryje gyveno iki 20 asmenų.
Žydai sistematiškai buvo žudomi Panerių miške 1941-1943 metais. Hitlerininkams talkino likę Lietuvoje sovietų 29 korpuso kariai, paaugliai ir kiti nusikaltėliai, kurie vėliau įsijungė į pagalbinius nacių SS būrius. Panerių žudynėse dalyvavo maždaug 140 vietinių kolaborantų, o visoje Lietuvoje jų galėjo būti iki 2000.
Drauge su pabėgėliais iš Lenkijos Vilniaus apskrityje gyveno maždaug 70 000 žydų, tačiau be jų Panerių miškuose buvo nužudyta dar apie 30 000 kitų tautybių žmonių.
Pagerbdami nekaltai nužudytų žydų atminimą, Lydos gatvėje bei Rūdininkų aikštėje, moksleiviai iš įvairiaspalvių akmenėlių sudėliojo žodį „Atmink“, kad niekada jokia kita tauta pasaulyje nepatirtų tokios tragedijos kaip žydai, kurie verkdami, bučiuodami smogikams batus ir kitaip žemindami savo orumą, prašė nežudyti.
Įžengusioje į civilizuoto pasaulio visuomenę Lietuvoje negali likti vietos netolerancijai ir diskriminacijai.

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra