Vilniaus ir Trakų kenesos – vienintelės Vakarų Europoje veikiančios karaimų kenesos

Autorius: Data: 2020-01-14 , 16:12 Spausdinti

Vilniaus ir Trakų kenesos –  vienintelės Vakarų Europoje veikiančios karaimų kenesos

kpd.lt nuotr.

www.voruta.lt

Pažintinis-informacinis leidinys „Lietuvos karaimų šventovės – kenesos“ pristato Trakų ir Vilniaus karaimų sakralinio paveldo objektus. Abi kenesos – svarbus karaimų bendruomenės Lietuvoje paveldas, jos yra saugomi Lietuvos architektūros paminklai. Šiuo metu Lietuvoje tik Trakų ir Vilniaus kenesos yra išlikusios: Panevėžyje stovėjusi buvo nugriauta 1970 metais (jos vietą dabar žymi tik paminklinis akmuo), dar anksčiau jų būta ir Biržuose bei Naujamiestyje.

Leidinys išleistas penkiomis kalbomis (lietuvių, anglų, lenkų, vokiečių ir rusų). Jį sudaro tekstai ir istorinės bei dabartinės šių pastatų bei reikšmingus karaimų bendruomenės įvykius liudijančios nuotraukos. Leidinio autorė – dr. Halina Kobeckaitė.

Leidinyje aprašoma abiejų kenesų statybos istorija, su ja susiję ir ją sąlygoję karaimų bendruomenės Lietuvoje gyvenimo įvykiai, taip pat pastatų istoriniai paminėjimo faktai, restauravimo detalės, trumpai pristatoma karaimų tautos istorija. Nemažai dėmesio skiriama pastatų vidaus interjerui, aprašomos architektūrinės jų ypatybės, stiliaus funkcionalumas, detalių ryšys su religija.

Šiuo metu abi kenesos yra veikiančios, jose vyksta pamaldos. Vakarų Europoje tai yra vienintelės veikiančios karaimų kenesos, ir tai ypatinga Lietuvos nekilnojamo kultūros paveldo dalis.

Leidinį iš dalies finansavo Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos.

Karaimika Naujienos , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra