Vilniaus bernardinės: kasdienybė ir šventės. Archeologinių tyrimų medžiaga

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Šių metų spalio 20 d. 17 val. Bažnytinio paveldo muziejuje (Šv. Mykolo g. 9), restauruotuose buvusio bernardinių vienuolyno rūsiuose, įvyks parodos „Vilniaus bernardinės: kasdienybė ir šventės. Archeologinių tyrimų medžiaga“ atidarymas. Dalyvaus archeologas Valdas Steponaitis, menotyrininkė Sigita Maslauskaitė, istorikas Liudas Jovaiša.
 
Parodoje bus rodomi 1993–2008 m. bernardinių vienuolyno teritorijoje vykdytų archeologinių kasinėjimų radiniai. Vienuolių naudoti autentiški buičiai ir liturgijai tarnavę daiktai ir jų fragmentai, kiti radiniai atskleidžia bernardinių gyvenimą ir regulą, leidžia įsivaizduoti jų kasdienybę ir šventes, primena Šv. arkangelo Mykolo bažnyčią, vienuolyną ir jo gyventojas lydėjusius šventiškus ir tragiškus nutikimus. Gerą seserų skonį ir dosnų geradarių rūpinimąsi vienuolynu liudija prabangūs graviruoto stiklo dirbiniai, taurės, importiniai fajanso ir akmens masės ąsočiai, subtiliai daugiaspalve glazūra puošti kiti stalo indai. Archeologijos radinių, kurių eksponuojama daugiau nei 250, ekspoziciją išplečia ir paaiškina stendai su tekstine istorine informacija, nuotraukomis, raižiniais, planais, brėžiniais. Specialiai šiai parodai sukurtas dokumentinis filmas supažindina su šiandien gyvenančiomis seserimis bernardinėmis, jų lūpomis pasakojama vienuolijos istorija persipina su archeologų ir istorikų pastabomis bei įžvalgomis.
 
Vilniuje broliai bernardinai įsikūrė 1469 m., seserys bernardinės – 1494 m. Užupyje. Lenkijoje ir Lietuvoje veikė savarankiški bernardinių vienuolynai, jie buvo steigiami prie juos globojusių Mažesniųjų brolių observantų – bernardinų konventų. 1599 m. spalio 1 d. Vilniaus vaivados Leono Sapiegos (1557–1633) funduotas Šv. Mykolo vienuolynas buvo skirtas dvidešimt keturioms seserims, tačiau dažniausiai jis talpindavo gausesnę bendruomenę – XVII a. viduryje čia gyveno apie keturiasdešimt vienuolių. Seserų bernardinių vienuolinį gyvenimą globojo broliai bernardinai: jie prižiūrėdavo vyresniosios rinkimus, vizituodavo vienuolyną, eidavo nuodėmklausių, kapelionų ir pamokslininkų pareigas.
 
Vienas iš svarbiausių bernardinių kasdienio gyvenimo bruožų buvo klauzūros laikymasis. Vienuolė galėjo palikti vienuolyną tik susiklosčius išskirtinėms aplinkybėms: prasidėjus karui, siaučiant marui, kilus gaisrui arba keliaujant į kitą vienuolyną. Metinio seserų gyvenimo ritmo pagrindą sudarė liturginis kalendorius su savo šventėmis ir laikotarpiais. Gavėnios metu buvo trumpinamas poilsio laikas, įvedamas papildomas dvasinis skaitymas, atgailos praktikos, stabdomas susirašinėjimas su išoriniu pasauliu. Kasmet kartodavosi svarbiausių Jėzaus ir Marijos švenčių, valstybės, vyskupijos ir vienuolijos globėjų minėjimai, taip pat seserų vardadieniai, paminimi malda tos sesers intencija. Vienuolinio gyvenimo pokyčius lemdavo ir metų laikų kaita (ilgėjanti ar trumpėjanti diena pakoreguodavo liturginių valandų laiką), kartkartėm kasdienybės ritmą pertraukdavo ir tragiški įvykiai. XVII a. vidurio maskvėnų okupacija aštuoneriems metams (1655–1663) išvijo iš vienuolyno didžiumą seserų ir privertė jas klajoti po Žemaitiją ir Palenkę bei glaustis geradarių dvaruose. Trys seserys maskvėnų buvo nužudytos, viena iš jų – sesuo Dorotėja Siedleščinska bernardinių tradicijoje prisimenama kaip palaimintoji.
 
Vienuolynas turėjo savus amatininkus, veikė audykla ir nedidelė alaus darykla. Bernardinės globojo ir auklėjo mergaites, dažniausiai neturtingas bajoraites, mokė jas religijos pagrindų, rašybos, skaitymo, muzikos, prancūzų kalbos, siuvimo ir siuvinėjimo.
 
Parodos rengėjai: Bažnytinio paveldo muziejus, Lietuvos nacionalinis muziejus
 
Parodos atidarymas – 2010 m. spalio 20 d. 17 val.
Spaudos konferencija – 2010 m. spalio 20 d. 16 val.
 
Smulkesnė informacija tel.: (8 5) 269 7800, (8 5) 262 7025.
 
Bažnytinio paveldo muziejus
Šv. Mykolo g. 9, LT-01124 Vilnius
Tel. (8 ~ 5) 269 78 03, tel. (8 ~ 5) 269 78 00
El. p. muziejus@bpmuziejus.lt, www.bpmuziejus.lt
 
Nuotraukoje: Parodos eksponatas

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra