Vilniaus „Ryto“ vidurinės mokyklos muziejui 10 metų

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Truputis istorijos
2006 metais „Ryto“ vidurinės mokyklos kolektyvas šventė 30-ties metų jubiliejų. Atvėrusi duris 1976 metais, išleidusi XXIX laidas, mokykla tęsia ir kuria naują savo gyvenimo puslapį. Per 30 metų mokyklą 5 mokiniai baigė aukso medaliu, 50 mokinių sidabro medaliu, 46   su pagyrimu.
Mokyklos kraštotyros būrelio veikla prasidėjo dar 1978 metais. Mokyklos istorijoje minima, jog tais metais mokykloje atidarytas kraštotyros muziejus. Nuo minėtų iki 1986 metų šiam muziejui vadovavo mokytojas Kazimieras Blažys (muziejus buvo įkurtas istorijos kabinete). Mokytojas taip pat vadovavo ir kraštotyros būreliui.
1990/1991 ir 1991/1992 mokslo metais kraštotyros būreliui vadovavo istorijos mokytoja Jūratė Blažytė. Surinkta kraštotyrinė medžiaga: „Kalendorinės, šeimos ir religinės šventės“. Daug keliauta istorinėmis vietomis, ne kartą dalyvauta talkose tvarkant Karoliniškių miškelį, atlikti kiti darbai. Nuo 1993 02 01 būreliui vadovauja istorijos mokytoja Vilma Riabovienė.
1997 05 01 atidarytas mokyklos muziejus. Pradžioje muziejus buvo įsikūręs pirmame aukšte, šalia technologijų kabineto, nedideliame kambarėlyje. Pradėta rašyti mokyklos istoriją, rinkti duomenis apie dirbančius ir dirbusius mokytojus, organizuojamos parodos, susitikimai, kaupiami muziejaus eksponatai.
Per 10 metų egzistavimo laikotarpį į kraštotyros būrelio bei jaunųjų muziejininkų veiklą įsitraukė per 300 aktyvių dalyvių, kurie talkino ruošiant parodas, lankė jaunųjų kraštotyrininkų būrelį Vilniaus jaunųjų turistų centre, baigė jaunojo kraštotyrininko mokyklą, gavo neformaliojo ugdymo veiklos pažymėjimus. Būrelio nariai kasmet dalyvauja kraštotyros ekspedicijose, jų surinkta tiriamoji medžiaga, nuotraukos, užrašyti pasakojimai išties turi unikalią išliekamąją reikšmę. Kraštotyros būrelio nariai, mokyklos muziejus ne kartą dalyvavo tiek nacionalinėje jaunųjų kraštotyrininkų ekspedicijoje, tiek respublikinėje mokyklinių muziejų apžiūroje, kur mokinių darbai buvo puikiai įvertinti. Būrelio nariai talkina mokyklos bendruomenei vedant įvairias kalendorines šventes, kitus renginius, patys jam organizuoja, vykdo projektus, rengia viktorinas. Edukacinės programos jau eilę metų vykdomos:
•su Nacionaliniu muziejumi: „Pažintinė edukacinė programa“ jaunesniųjų klasių mokiniams bei projektas „Šio amžiaus datos – tarsi gairės“, skirtas Vilniaus Didžiojo Seimo 100-mečiui paminėti.
•su Taikomosios dailės muziejumi: „Valdovų rūmai“ ir „LDK vėliavos“.
•Pilietinio ir tautinio ugdymo projektas „Ten, kur senoliai godas godojo" vykdytas kartu su Vilniaus jaunųjų turistų centru. Projektą vykdė 7 klasių jaunieji kraštotyrininkai. Jame pristatėme Karoliniškių mikrorajoną, senuosius senolių rakandus, kalbėjome apie papročius ir tradicijas, kokius darbus moka dirbti mokiniai. Pateikėme ir senovinį pyrago receptą.
•Dalyvauta tarptautiniame projekte VILNIAUS ŽVĖRYNO GIMNAZIJOJE „Holokaustas Lietuvoje ir Europoje“, skirtame Lietuvos žydų genocido dienai paminėti kartu su Italijos, Lenkijos bei Lietuvos mokyklų atstovais. Moksleivės I. Dirmaitė ir I. Taškinaitė skaitė pranešimą „Žydų gelbėtojai“.
•Gana prasmingas ir įdomus projektas „Aplankykime Vilniaus kapines“, vykdytas muziejininkų būrelio narių ir etikos mokytojos N. Vaičikauskienės. Aplankytos Vilniaus Rasų, Bernardinų ir Antakalnio kapinės.
•Didelio susidomėjimo sulaukė projektas„Vilniaus dvarai“, kurį ruošė 12 klasių moksleiviai. Surinkta medžiaga apie pagrindinius Vilniaus dvarus, atskleidžiama istorija, dvarų reikšmė, kultūrinis paveldas.
Edukaciniuose projektuose dalyvauja kraštotyros būrelio nariai, taip pat įvairių klasių mokiniai. Projektai pristatomi ne vien mokyklos bendruomenei, bet ir Vilniaus, Kauno mokykloms, Respublikos jauniesiems muziejininkų būrelių nariams. Kasmet ieškoma naujų veiklos formų, kurios leidžia atsiskleisti asmenybės formavimuisi ir tobulėjimui. Projektai įdomūs savo turiniu, raiškos forma, gal todėl jie patrauklūs mokiniams. Ypač įsimintinas buvo Kauno jaunųjų turistų centro vykdytas projektas „Kur senoliai godas godojo“, kurio metu ne tik pristatytas projektas, bet ir aplankytos unikalios istorinės vietos. Vien tai, kad projektas buvo pristatytas Kauno pilies menėje, paliko neišdildomą įspūdį.
Projektų metu sukaupta medžiaga naudojama įvairių dalykų   etikos, muzikos, lietuvių kalbos, tikybos, pilietinės visuomenės pagrindų pamokose.
Bene pats didžiausias ir sėkmingiausias projektas, vykdytas 2005/2006 mokslo metais, buvo apie Darių Gerbutavičių, žuvusį 1991 metų sausio 13-ają prie televizijos bokšto   buvusio mūsų mokyklos mokinio knygos „Sausio 13 – toji – Lietuvos dvasios pergalė“ bei videofilmo „Darių Gerbutavičių prisimenant“ sukūrimas. Knygą išleido leidykla „Versus Aureus“. Šis projektas buvo ne tik įdomus, bet ir turi didelę išliekamąją vertę.
Šiuo metu mokykla, ruošdamasi mokyklos muziejaus 10-mečiui, vykdo projektą „Močiutės skrynią pravėrus“, kuriame dalyvauja 5   11 klasių mokiniai. 6   7 klasių mokiniai dalyvauja etninių regionų varžytuvėse, kiti ruošia parodą mokyklos muziejuje, piešia, dalyvauja viktorinoje. Į renginį pakviesti ir kitų Vilniaus miesto mokyklų mokiniai, kurie pristatys savo programas.
Mokyklos muziejus lankomas, vien per 2005/2006 mokslo metus muziejų aplankė virš 2000 lankytojų. Savo fonduose muziejus turi sukaupęs apie 400 eksponatų, kurie naudojami parodų, pamokų, neformaliojo ugdymo užsiėmimų metu. Mokyklos muziejuje rengiamos parodos, vyksta pamokos, jaunosios gidės gali papasakoti mokyklos bei muziejaus istoriją, vyksta neformaliojo ugdymo užsiėmimai, susitikimai. Manau, kad geriausią atliekamo darbo įvertinimą duoda patys mokiniai, kuriems muziejus yra patrauklus, įdomus, turiningas, į jį norima užeiti. Štai kokios 10 – klasių mokinių mintys:
Palinkėčiau daug naujų gerų parodų. Ir labai norėčiau matyti
pilotų ir lėktuvų parodą. Manau, visa mokykla būtų sužavėta. Mes džiaugiamės, kad mums daug davė mokyklos muziejus ir kad su juo užaugome.
Natalija Bondal
Didelį įspūdį padarė senosios nuotraukos. Mano mama mokėsi šioje mokykloje, todėl buvo įdomu rasti jos klasės nuotrauką. Linkiu ir toliau gyvuoti daug metų.
Dominyka Damauskaitė
Su Gimimo diena Muziejau!! Linkėčiau ir toliau taip puikiai dirbti ir laiminti mokyklos mokinius. Muziejuje man labai patinka, muziejuje vyksta parodos, rodomi eksponatai, mokyklos mokinių darbai. Mes užaugom kartu su mokyklos muziejumi!!
Aistė Molytė
Aš manau, kad tai puikus būdas išreikšti mūsų mokyklos kultūrą, istoriją. Puiki vieta siekti dvasinės ramybės ir vidinio savęs. Visada galima sužinoti ką nors naujo.
Man, tai tinka ir patinka!
Lukas Miliauskas
Džiaugiuosi, kad mokykloje turime muziejų. Tai puikus būdas išreikšti mūsų mokyklos kultūrą. Muziejuje turime daug mūsų mokyklos istorijos sukauptų šaltinių. Muziejui jau 10 metų. Džiaugiuosi, kad jam vadovauja viena iš nuostabiausių mokytojų V. Riabovienė. Jei mokykloj nebūtų muziejaus, nebūtų ir popamokinės veiklos. Kraštotyrininkai, kurie savo gera nuotaika ir darbu toliau siekia muziejaus gyvavimo.
Rūta Gaveikaitė
Viskas jame puiku. Yra sukaupta daug darbų, projektų, senų daiktų, atneštų žmonių, surinktų iš visur. Na, ten prikaupta įvairiausio gėrio, tie daiktai mena praeitį, kuri yra mums svarbi. Visuomet smagu žinoti, kad atsiranda žmonių, kurie pasiryžę ir pasiruošę kaupti visa tai, kas ateinančioms kartoms duos tai, ką turėjo tėvai. Ir pati mokyklos praeitis liks išsaugota. Labai taip pat svarbu, kad visi apsilankymai yra užrašyti, su nuotraukomis, nes kartais tai užsimiršta. Todėl muziejus yra tikrai efektingas ir naudingas.
Marija Morkevičiūtė
O štai ką apie muziejų rašo jau greit išeisianantys – 12 – tų klasių mokiniai:
Joks kitas muziejus nebus man toks artimas ir savas kaip šis. Juk tiek kartų teko jame būti,žiūrėti nuotraukas, kurios pasikeičia kasmet, bet pažįstami veidai
išlieka tokie pat. Labai malonu, kad kiekvieno RYTIEČIO bent maža kuriamos istorijos
dalis išliks kitoms kartoms.
Nora Ieva Babravičiūtė, 12a klasė
Mokytoja V. Riabovienė yra tikra šaunuolė! Mokyklos muziejus yra ne tik „dėl grožio“, jis taip pat yra puiki edukacinė priemonė. Labai puiku, kad mokytoja, padedama mokinių, saugo mokyklos bei apskritai Lietuvos istorijos aspektus.
Monika Babravičiūtė, 12a klasė
Manau, mūsų muziejus yra įdomus ne tik moksleiviams, bet ir mokyklos svečiams. Jame kiekvienas gali susipažinti su Vilniaus „Ryto“ mokyklos ir visos Lietuvos istorija.
Muziejus yra jaukus, tvarkingas, todėl jame visuomet malonu praleisti laiką.
Rūta Gnedevičiūtė, 12 a klasė
Muziejus visada buvo mūsų mokyklos pasididžiavimas, traukos centras, istorijos židinys. Visada įdomu ten užsukti, pavartyti senas nuotraukas, dalyvauti projektuose. Tikiuosi, mokyklos muziejus gyvuos dar ilgai, nes jis tikrai reikalingas.

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra