Vietovardžių metai. Šarkiškės

Autorius: Data: 2019-03-06 , 10:10 Spausdinti

Vietovardžių metai. Šarkiškės

Matuizų bibliotekos nuotraukos

Vidutė STADALNYKIENĖ, Matuizų bibliotekos bibliotekininkė, www.voruta.lt

Kovo 1 dieną, vidudieny, Matuizų bibliotekoje vyko Vyto Laukaičio fotografijų parodos „Šarkiškės“ atidarymas, dalyvavo Sigutė Trimakaitė – Lietuvos muzikos atlikėja baroko dainininkė (sopranas) su muzikine programa. „Šarkiškiečiai“, svečiai iš Panočių, Dargužių, Giraičių, Voriškių kaimų rinkosi į biblioteką nepabūgę už lango siaučiančios sniego pūgos. Renginys skirtas Tarptautinei kalbos dienai ir Vietovardžių metams. Matuizų pagrindinės mokyklos moksleiviai Paulius Skamarakas ir Kamilė Didikaitė gimtąja lietuvių kalba deklamavo eiles „Po tėviškės dangum“, „Kvepia žemė“, „Vakarėja“, „Dzūkija“.

Matuizų bibliotekininkė Vidutė Stadalnykienė papasakojo apie Šarkiškių kaimą esantį už  2 km nuo Matuizų bibliotekos. Per kaimą teka upelis – Duobupis, vėliau įteka į Merkį, kaime gyvena 48 žmonės, iš 16 gyvenamųjų sodybų, be abejo yra ir tuščių. Kaimas 1944 metais hitlerininkų sudegintas, vėliau atsistatė. Šarkiškių kapinėse palaidotos Pirmojo pasaulinio karo aukos, Rusijos ambasados Lietuvoje Rusijos Federacijos lėšomis pastatytas memorialas su užrašu, kad kapavietėse atgulę daugiau kaip 700 Pirmo pasaulinio karo aukų.

Įvairių šalių, tautybių ir religijų, pastatyta du – katalikų ir stačiatikių – kryžius. Mokyklos, kaip tokios nebuvo, vaikai mokinosi pas žmones, kas galėjo tai priimdavo į savo namus, to meto mokytoja buvo – Monika Kildišytė. Tęsiant lietuviškas tradicijas Šarkiškių gyventojų Jono Bujanauko ir Vinco Matuzevičiaus iniciatyva pastatytas kryžius (Merkio kraštas 2014 kovo 28, Nr. 23). Jonui Bujanauskui bendradarbiaujant su Matuizų bibliotekininke, gimė graži idėja Vyto Laukaičio parodai, kuri keletą kartų buvo atidėta.

Vytas Laukaitis, gimęs 1963 metais, Marijampolės mieste, pats būdamas miesto vaikas, fotografuoja kaimo vaizdus, jo tėkmę, perteikia „šarkiškiečių“  gyvenimą, parodai panaudotos tik Šarkiškėse fotografuotos nuotraukos.  Giminystės ryšiai su šiuo kaimu jį sieja nuo 2000 metų, kai tapo Kuodžio Stasio žentu. Didžiausias darbas buvo atrinkti iš keleto tūkstančių nuotraukų tas vieninteles, skirtas parodai 62 nuotraukas. Vietiniai lengvai atpažins vietas, kurias pagavo kamera: savas namas, miško paunksmė, kryžiaus pabaigtuvės, kaimyno šeimyna, baravykai, gaspadorius, sklepas, užtvanka, nuo skardžio, į dangų, ant lauko pliko, kryžkelė, žemė ištroškusi lietaus ir kt.

Be galo gražiai bendraudamas, parodos dalyvius Vytas Laukaitis sužavėjo savo kalba: apskritai manau, kad visai nesvarbu pati meno forma… knyga… muzikos kūrinys… ar skulptūra… svarbiausia,  ką kūrėjas transliuoja savo kūriniu. Greičiausiai kiekvienam pažįstamas tuštumos jausmas…Vieną dieną galiu fotografuoti… rašyti… drožti… bet kitą dieną vis tiek visa tai teks išmesti… Nes tuomkart neturėjau ką pasakyti. Jei sugebėčiau kažkokiu kitu būdu išlaisvinti savo mintis, nefotografuočiau…. ir vis tik esu laimingas, rankose laikydamas fotoaparatą. Kiekviena fotografija turi pavadinimą. Tai pakeis jūsų požiūrį  į tai ką matote, nes nuotrauka, tai bendravimo įrankis… čia nuotrauka (objektas)… o štai ten esate jūs (subjektas)… Jūsų pokalbis su nuotrauka užsimezga ( arba neužsimezga…) kažkur pakeliui link nuotraukos, arba kitaip sakant, tame atstume tarp jūsų ir nuotraukos. Tai tą pokalbį aš ir vadinu menine fotografija. Nes, norint pasakyti kalbą, reikia turėti bent vieną klausytoją, o dažniausiai kalbamės patys su savimi. (juokauja)

Dėkoju Matuizų seniūnui Mindaugui Matuizai, kuris surado laiko pabendrauti, Matuizų kaimo bendruomenei ir Rimutei Taraškevičienei už paramą. Dar ilgai bendravome prie arbatos puodelio, džiaugėmės vieni kitais, daug gražių žodžių, vieni kitiems dalijome, ne šiaip sau pirmoji pavasario diena sutapo su bibliotekininkų apsikabinimo diena, tai dviguba dovana bibliotekininkei.

Paroda „Šarkiškės“ Matuizų bibliotekoje veiks visą kovo mėnesį.

Parodos , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra