Viduramžių dvelksmas: Fransuà Vijono poezijos vakaras

Autorius: Data: 2012-06-27 , 08:18 Spausdinti

Birželio 28 d., 19 val.
Eilės, muzika, pasakojimai. Dalyvauja aktorė Aldona Vilutytė, VU dėstytoja Genovaitė Dručkutė, kanklininkė Kristina Kuprytė. Renginys vyks gražžiame Prancūzijos ambasados kiemelyje.

François Villonas (Fransuà Vijonas) gimė Paryžžiuje 1431 m., vargingų miestelėnų ššeimoje. Tikroji jo pavardė – François de Montocorbier arba des Loges. Anksti netekusį tėvo François užžaugino šv. Benedikto bažžnyčios kanauninkas Guillaume’as Villonas, kurio pavarde vėliau pasivadino poetas.

F. Villonas studijavo Sorbonos universiteto Menų fakultete, 1449 m. gavo bakalauro, 1452 m. – magistro laipsnius. Labiausiai mėgo linksmybes, triukššmingas iššgertuves, nuotykius su laisvo elgesio merginomis, buvo prisiekęs smuklių ir vieššnamių lankytojas. Pirmą kartą įkliuvo 1455 m., kai susivaidijęs dėl moters užžmušė kunigą ir buvo priverstas dingti iš miesto. Grįžžo kitąmet, gavęs karaliaus Karolio VII atleidimą, ir su bendrininkais apiplėššęs Navaros kolegiją slėpdamasis ketverius metus klajojo po Prancūziją. 1457 m. apsistojo pas kunigaikšštį Karolį Orleanietį. 1462 m. F. Villonas vėl pateko į kalėjimą užž vagystę, išš kur buvo paleistas pasiraššęs pasižžadėjimą sumokėti. 1463 m. užž dalyvavimą pešštynėse F. Villonas nuteisiamas mirtimi, tačiau paskutinę minutę jo bausmė pakeičiama išštrėmimu išš Paryžžiaus deššimčiai metų. Tolimesnis Villono gyvenimas nežžinomas. Spėjama, kad poetas mirė 1463 m.

F. Villonas yra laikomas vienu geriausiu ne tik viduramžžių, bet ir visų laikų prancūzų poetu. Jo poezijoje vyravo mirties, gyvenimo laikinumo temos. Pats ne kartą kalėjęs, raššė apie klystantį žžmonių teisingumą. Labiausiai vertinami jo kūriniai: Testamentas bei Pakaruoklių baladė. Vertimas į lietuvių kalbą:

Rinktinė poezija = Œuvres : originalai ir vertimas iš senosios prancūzų kalbos / François Villon ; vertė Sigitas Geda ; [straipsnis, paaišškinimai Genovaitės Dručkutės]. – Vilnius : Lietuvos raššytojų s-gos l-kla, 1999 (Kaunas : Spindulys). – 341, [1] p.

Prancūzijos ambasados kiemelis. Įėjimas per Prancūzų institutą (Didžžioji g. 1, Vilnius)
Jei lis, Prancūzų instituto I salėje.
Maloniai kviečiame atvykti su savo pledais. Vakaras vyks lietuvių kalba.

Lietuva - Prancūzija , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra