Viduramžių akimirkos naktinėje pilyje

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Baugu naktį lankytis senove dvelkiančiuose mūruose, kuriuose šešėliai, garsai, medžių šnaresys, net ežero vandens atspindžiai atkartoja prieš šimtmečius čia virusį gyvenimą.
 
Būtų baugu, jeigu vaikščiotum vienas, bet 2010 m. gegužės 14 d., penktadienį, Trakų Salos pilyje penktąjį kartą surengtoje muziejų nakties šventėje šurmuliavo šimtai žiūrovų ir senovės amatus propaguojančių meistrų.
 
Nakties renginyje dalyvavo klubo „Dvaro meistrai“ nariai. Pasak keramikės Elenos Aleksejevos, jis įsikūrė prieš penketą metų. Klubui, kuris vienija puodžius, juvelyrus, peilininkus, kalvius, juostų pynėjus ir kitus amatininkus, vadovauja garsus keramikas Dainius Strazdas. Jis taip pat yra „Vilniaus puodžių cecho“ vadovas. Klubo nariai rekonstruoja dvaruose klestėjusius amatus, atkuria papročius nuo viduramžių iki renesanso.
 
Indrė Liškauskaitė iš Utenos ir Archeologijos katedros doktorantė Virginija Rimkutė šventėje demonstravo, kaip senovėje buvo gaminami verpalai.
 
Vilnietis peilininkas Vygintas Motuza tikino, kad jo pagaminti pagal lietuviškas tradicijas peiliai dvelkia dvasine šiluma, jie gaminami pagal senovės meistrų naudotas technologijas, yra idealiai subalansuoti, lengvai galandami, netrapūs. V. Motuza tikina, kad senovėje peilis buvo ne tik įrankis, bet ir laisvo piliečio simbolis. Tada buvo kitoks gyvenimo būdas ir vyrai nesišvaistė peiliu, kaip dabar apsvaigę nuo alkoholio ar narkotikų.
 
Lietuvoje gyvenanti latvė Zita Onckule atkūrė protėvių amatą, VI a. vytas iš vilnonių verpalų juosteles, kurios iki šiol populiarios Latvijoje.
 
Vilnietis juvelyras Kazimieras Barišauskas savo juvelyrinių kūrinių kolekciją demonstravo ne tik šventėje, bet ir pilies muziejaus patalpose atidarytoje autorinėje parodoje.
 
Prie vilniečio kalvio Evaldo Kapčiaus, nuolatinio viduramžių švenčių dalyvio, kaip ir visuomet, spietėsi daug žiūrovų, norinčių perprasti kalvystės paslaptis.
 
Viduramžių kovų narsą ir ištvermę demonstravo Trakų pilies riterių brolijos „Viduramžių pasiuntiniai“ riteriai, o jų narys Rytis Mikelskas tarp žiūrovų vedžiojo taikius vokiečių dogus. Įspūdingo dydžio keturkojai, pasak R. Mikelsko, žmonių nekandžioja ir „nevalgo“, o jeigu yra liepta, parverčia ant žemės ir laiko prispaudę, kol nelaimėlio išvaduoti ateina šeimininkas.
 
Renginio metu pilies krivių krivis vėl Galvės ežero dievams turėjo atiduoti auką, tačiau šį kartą, pagal Kęstučio Vilkausko paruoštą scenarijų, aukai nebuvo „nukirsdinta“ galva, o tvota su aštriadante kuoka.
 
Šventės dalyviai ir žiūrovai neliko alkani. Jie galėjo paskanauti patiekalų paruoštų pagal senovės receptus, kuriuos nuolat studijuoja ir pritaiko renginiams Trakų muziejaus darbuotojai Alvyga Zmejevskienė ir Gintas Krikštopaitis. Šį kartą svečiams buvo skirti lakštiniai iš grikių, rūgštinių sriuba su jautienos liežuviais, žirnienė su kiaulių uodegomis, salotos iš baltųjų ridikų ir laiškinių česnakų bei kiti skanėstai.
 
Šventės proga buvo nukaldinti medaliai su užrašu „5-oji muziejų naktis“ ir Trakų Salos pilies vaizdu.
 
Nuotraukoje: Trakų pilis

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra